Dnes sme mohli byť svedkami predstavenia hneď niekoľkých jablkových produktov, ktoré už čoskoro pribudnú v ponuke spoločnosti Apple. Okrem očakávaného iPhonu SE 3 alebo iPadu Air piatej generácie sme sa dočkali aj externého monitora a nového ultra výkonného Macu, s modelovým označením Studio. Koľko zaň zaplatíme v našich končinách?

Prečítajte si tiež  Toto sú slovenské ceny za iPad Air 5. generácie

Už pred predstavením samotného počítača Mac Studio nikto neočakával, že sa v základnej verzii dostane pod hranicu 2000,00 €. Keďže sa jedná o prémiové zariadenie určené pre profesionálov, zodpovedať tomu bude aj samotná cenovka.

Zdrojom cien sa ako už býva zvykom stal rakúsky Apple Online Store. Slovenskí reselleri dlhodobo používajú zhodné ceny práve s rakúskym oficiálnym predajcom, takže sa nie je ťažké dopátrať ku konkrétnym údajom.

Poriadna dávka výkonu za zodpovedajúcu cenu

Mac Studio je dostupný v dvoch verziách a to s čipom M1 Max a novým M1 Ultra. Variant s procesorom M1 Max, ktorý bol uvedený ešte minulý rok v nových 14″ a 16″ MacBookoch Pro sa v rámci Macu Studio dočkal výkonu 10 jadier CPU, 24 jadier GPU 16 jadrového Neural Engine. Konfigurácia s M1 Max štartuje na sume 2 299,00 €, čo je v prípade poriadneho obnosu rýchlosti a výkonu naozaj zaujímavý deal.

Mac Studio s najvýkonnejším čipom M1 Ultra hlási nástup s cenovkou 4 369,00 € za verziu s 20 jadrami CPU, 48 jadrami GPUa 32-jadrovým Neural Enginom. Po navýšení konfigurácie na 64 jadier GPU sa cena vyšplhá až na 5 519,00 €.

V prípade, že sa rozhodnete verziu M1 Max okoreniť o 12 grafických jadier čím získate celkovo 32 jadier GPU, rátajte s príplatkom 230,00 . V rámci operačnej pamäte je na výber štandard v podobe 32 GB RAM a možné navýšenie na 64 GB RAM za príplatok 460,00 €. Posledným variantom je navýšenie až na 128 GB RAM, ktoré je ale dostupné iba pre konfiguráciu s čipom M1 Ultra za príplatok vo výške 920,00 

V neposlednom rade je k doplnkovej cene možné pripočítať sumu za navýšenie úložiska. To je dostupné od štandardu v podobe 512 GB SSD (bez príplatku) až do masívnych 8 TB SSD. Príplatky za jednotlivé verzie vyzerajú nasledovne:

  • 1 TB SSD + 230, 00 €
  • 2 TB SSD + 690,00 €
  • 4 TB SSD + 1380,00 €
  • 8 TB SSD + 2760,00 €

V najvyššej konfigurácii spolu s doplnkovým softvérom v podobe Final Cut Pro alebo Logic Pro sa cena za Mac Studio s čipom M1 Ultra môže vyšplhať až na závratných 9 698,98 €. Je však nutné podotknúť, že aj spolu s cenou za nový externý monitor Studio Display ide stále o nižšiu investíciu ako za Mac Pro, ktorý ani zďaleka nedosahuje (aspoň papierovo) taký výkon ako nový procesor M1 Ultra.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJApple.com
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.