Apple Watch predstavujú multifunkčné zariadenie, ktoré využívajú milióny ľudí po celom svete. Okrem množstva funkcií určených pre produktivitu si na svoje prídu aj športovci alebo ľudia, ktorí používajú Apple Watch ako predĺžnú ruku svojho iPhonu. Najväčší potenciál jablkových hodiniek však spočíva v ich zdravotných funkciách.

Apple už niekoľkokrát prízvukovalo, že okrem merania kyslíka v krvi, EKG alebo detekcie pádu pracuje na oveľa komplexnejšej funkcii. Firma Rockley, ktorá patrí medzi dodávateľov Applu dnes ohlásila príchod revolučného merača hladiny cukru v krvi. Prototyp senzoru je momentálne vo fáze testovania a bude zakomponovaný do tela špeciálneho zdravotného náramku.

Rockley

Vzhľadom na tento fakt je možné povedať, že sa merania hladiny cukru v krvi s určitosťou dočkáme aj v Apple Watch. Toto tvrdenie podkladá aj fakt, že najväčším klientom spoločnosti Rockley Photonics je práve technologický gigant z Cupertina.

Ako to funguje?

Rockley bude na meranie cukru využívať podobný senzor ako v prípade Watch, ktorý bude samozrejme rozšírený o nové funkcie. Britský startup pracuje na vývoji čipovej platformy, ktorá bude schopná detegovať zo zápästia nielen glukózu v krvi, ale aj krvný tlak, úroveň hydratácie a prípadne aj hodnoty alkoholu v krvi.

Existujúce senzory Apple Watch fungujú na báze infračerveného svetla, ktoré získava z odozvy údaje o srdečnom tepe a okysličovaní krvi. Ako odrazový mostík vo vývoji pre Rockley poslúžia práve spomínané senzory. Všetky informácie budú získavané neinvazívnou metódou, na rozdiel od konvenčných meračov, ktoré potrebujú vzorku krvi.

Takto by mohla vyzerať aplikácia pre meranie cukru v krvi na Apple Watch

Prvé verzie senzorov by mali doraziť v prvej polovici budúceho roka, no zatiaľ iba na komerčné účely. Apple zatiaľ nepotvrdil implementáciu merača vo svojej modelovej rade hodiniek, no niet sa čomu čudovať. Táto technológia je stále ešte iba v plienkach a ako poznáme Apple, určite nebude chcieť vyrukovať s nepodarkom za cenu prvenstva na trhu.

Prečítajte si tiež  Taylor Swift je tajná zbraň spoločnosti Apple!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -