Aj keď ho dnes používa iba mizivé percento ľudí, internetový prehliadač Explorer sa dá stále nainštalovať a otvoriť. Pokiaľ vás zaujíma, prečo ho Microsoft udržiava pri živote, odpoveďou je kompatibilita s inými aplikáciami. Ako sa však ukazuje, ich percento je mizivé a tak prehliadač definitívne skončí v priebehu budúceho roka.

Softvérová spoločnosť ho po prvýkrát uviedla 16. augusta 1995 ako súčasť operačného systému Windows 95 a neskôr sa vyskytol prakticky vo všetkých ďalších verziách. Aj preto sa stal postupom času najpoužívanejším prehliadačom vôbec, kým sa na trhu neobjavila Opera, Mozilla Firefox či Google Chrome.

- Reklama -

Tieto bezplatné alternatívy si ľudia začali čoraz viac osvojovať, a dnes sa už na klasický Explorer takmer zabudlo. Pri živote ho udržiavajú len vtipy a meme obrázky, ktoré si robia srandu z jeho schopností.

Nástupcu tu máme už 6 rokov

Posledný veľký update pre Explorer (11) bol vydaný ešte v roku 2013 a od tej doby prichádzali iba drobné, menej významné vylepšenia. Dôvodom je, že už v roku 2015 prišiel na trhu nástupca s názvom Microsoft Edge, ktorý je založený open source systéme Chromium.

Ten nájdete nainštalovaný napríklad vo Windows 10 a v porovnaní s predchodcom je oveľa rýchlejší a schopnejší. Postupom času dokonca pribudol aj na platformu Mac, kde si ho už môžete nainštalovať.

Microsoft medzičasom naplánoval aj celý postup rušenia Explorera. Zo začiatku príde o podporu štandardných funkcií a doplnkov a neskôr, presne od 15. júna 2022, ho už nebude možné ani zapnúť. Pokiaľ kliknete na jeho ikonu na ploche, Windows vás presunie do nástupcu Microsoft Edge.

- Reklama -
ZDROJwindows.com
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here