Aj keď ho dnes používa iba mizivé percento ľudí, internetový prehliadač Explorer sa dá stále nainštalovať a otvoriť. Pokiaľ vás zaujíma, prečo ho Microsoft udržiava pri živote, odpoveďou je kompatibilita s inými aplikáciami. Ako sa však ukazuje, ich percento je mizivé a tak prehliadač definitívne skončí v priebehu budúceho roka.

Softvérová spoločnosť ho po prvýkrát uviedla 16. augusta 1995 ako súčasť operačného systému Windows 95 a neskôr sa vyskytol prakticky vo všetkých ďalších verziách. Aj preto sa stal postupom času najpoužívanejším prehliadačom vôbec, kým sa na trhu neobjavila Opera, Mozilla Firefox či Google Chrome.

Tieto bezplatné alternatívy si ľudia začali čoraz viac osvojovať, a dnes sa už na klasický Explorer takmer zabudlo. Pri živote ho udržiavajú len vtipy a meme obrázky, ktoré si robia srandu z jeho schopností.

Nástupcu tu máme už 6 rokov

Posledný veľký update pre Explorer (11) bol vydaný ešte v roku 2013 a od tej doby prichádzali iba drobné, menej významné vylepšenia. Dôvodom je, že už v roku 2015 prišiel na trhu nástupca s názvom Microsoft Edge, ktorý je založený open source systéme Chromium.

Ten nájdete nainštalovaný napríklad vo Windows 10 a v porovnaní s predchodcom je oveľa rýchlejší a schopnejší. Postupom času dokonca pribudol aj na platformu Mac, kde si ho už môžete nainštalovať.

Microsoft medzičasom naplánoval aj celý postup rušenia Explorera. Zo začiatku príde o podporu štandardných funkcií a doplnkov a neskôr, presne od 15. júna 2022, ho už nebude možné ani zapnúť. Pokiaľ kliknete na jeho ikonu na ploche, Windows vás presunie do nástupcu Microsoft Edge.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 / 15 Plus predstavený: Je to geniálna inovácia pre štandardného používateľa
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJwindows.com
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.