Šoférovanie pod vplyvom alkoholu je nezodpovedné a hlavne veľmi nebezpečné. Podgurážení šoféri často nezvládajú riadenie a spôsobujú dopravné nehody s tragickými následkami. Ľudia sú však v tomto smere nepoučiteľní a za volant si stále sadajú opití. V budúcnosti to však možno prehodnotia, pretože problémy im môže spôsobiť aj ich vlastný iPhone. Presne tak sa to stalo aj v poslednom prípade, ktorý sa odohral na Novom Zélande. Téme sa venoval portál AppleInsider.

Tamojšia polícia zadržala 46 ročného opitého šoféra po tom, čo narazil autom do stromu. O nehode by možno nikto nevedel, keby tento muž nemal vo vrecku nový iPhone 14. Zariadenie je dnes možné len tak mimochodom kúpiť už od 789 € vo viac ako 200 € zvýhodnení. Práve tento model získal, ako prvý schopnosť detekcie autonehody. Ak náhodou nabúrate a zostanete v bezvedomí, práve váš iPhone automaticky privolá pomoc. A presne toto urobil aj na Novom Zélande.

Keďže podgurážený šofér nereagoval na výzvu zariadenia, to automaticky vyhodnotilo, že môže byť zranený alebo v bezvedomý. iPhone 14 na nič nečakal a vytočil tiesňovú linku 111, ktorej poskytol všetky informácie o polohe vozidla.

Aj tento článok vznikol vďaka e-shopu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné kryty pre váš iPhone ale aj iné Apple produkty. Vybavenie objednávky je veľmi rýchle a platiť môžete samozrejme aj cez Apple Pay (reklama)

Do policajtov strkal a bol nepríjemný 

Detekcia dopravnej nehody Apple Watch
Zdroj: Apple

Vodič sa však počas telefonátu prebral a dokonca sa spojil s dispečerom. Sám ale povedal, že polícia by sa do nehody nemala starať, čo bolo prinajmenšom podozrivé. Už z hlasu samotného vodiča bolo možné vycítiť, že pred jazdou požil alkohol.

Na miesto nehody bola na základe týchto podozrení vyslaná hliadka, ktorá našla vodiča v podnapitom stave. Podľa dostupných informácií bol dokonca nepríjemný, do príslušníkov strkal a odmietal spolupracovať.

Policajtom teda nezostalo nič iné, ako muža zatknúť a odviesť do policajnej cely. V tej bude mať teraz dosť času na vytriezvenie a rozmýšľanie nad svojim neakceptovateľným správaním, ktorým ohrozil nie len seba ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Loopi Banner silicone case
Reklama

My už iba dodáme, že detekcia nehody využíva vstavené hardvérové senzory, ktoré sú súčasťou každého iPhonu 14 alebo iPhonu 14 Pro. Disponujú ňou dokonca aj inteligentné hodinky Apple Watch.

Akonáhle špeciálne algoritmy vyhodnotia, že ste sa stali súčasťou autonehody, na obrazovke sa objaví upozornenie, na ktoré je potrebné do niekoľkých sekúnd reagovať. Ak to neurobíte, zariadenie automaticky privolá pomoc.

Prečítajte si tiež  Takto by mal podľa únikov vyzerať iPhone SE 4: Vieme, kedy má prísť na trh

Detekcia nehody v iPhone 14 má za sebou dobré aj zlé výsledky 

Hasiči zasahujúci pri autonehode
Zdroj: Twitter / Hasiči Praha

Len nedávno sa táto funkcia osvedčila v susednej českej republike, kde privolala záchranárov ku autonehode. Rovnako tak koncom minulého roka svet obletel príbeh o dvoch osobách, ktorým zachránil iPhone 14 život v kombinácii satelitných SOS volaní a Crash Detection. Pri nehode s vozidlom vyleteli mimo cesty do rokliny, v ktorej nebol signál. Následne ich leteckí záchranári lokalizovali a vyslobodili.

S Crash Detection sa ale spájajú aj zlé skúsenosti, ktoré súvisia s lyžiarmi a snowboardistami. Majitelia iPhonov 14 a rovnako aj dispečeri sa sťažujú, že práve „detekcia nehody“ nesprávne vyhodnocuje jazdu na lyžiach a to dokonca bez toho, aby človek spadol.

loopi
REKLAMA

Apple teda stále pracuje na tom, aby bola táto technológia skutočne stopercentná. Zatiaľ však platí, že vám môže priniesť viac problémov, ako úžitku. Jej prípadne zapnutie / vypnutie nájdete tu: Nastavenia > SOS > Zavolať po ťažkej nehode. V defaultnom nastavení je vždy aktívna.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -