Čo je to Find My (Nájsť) a ako službu aktivovať

Find My bol predstavený v roku 2019, spolu s operačným systémom iOS 13. Fanúšikovia značky ale vedia, že „historický“ názov služby je „Find my iPhone“ a disponoval ňou už model 4S v roku 2011. Je to šikovný a jednoduchý systém, ktorý zachránil nejedného používateľa a v súčasnosti je zdokonalený o ďalšie možnosti. Tie si popíšeme nižšie.

 

Aktivácia prebieha nasledovne:

  • Otvorte si Nastavenia na iPhone.
  • Vo vrchnej časti kliknite na svoj iCloud účet.
  • Vyberte položku Nájsť.
  • Vo vrchnej časti kliknite na Nájsť môj iPhone.
  • Aktivujte položky: Nájsť môj iPhone, Sieť služby Nájsť a Odoslať poslednú polohu.
  • Hotovo

Poznámka: Je veľmi pravdepodobné, že všetko máte aktívne už od prvotného nastavenia zariadenia. Dáta, ktoré zbiera služba Nájsť sú určené len na lokalizáciu v prípade straty Apple produktu. Určite sa teda nemusíte obávať sledovania alebo akéhokoľvek zneužitia osobných údajov. Vždy si ale radšej skontrolujte (podľa postupu vyššie), či je funkcia aktívna. Predídete problémom.

Ako nájsť stratený iPhone, Mac, Apple Watch či AirPods?

V prvom rade sa musíte upokojiť a zachovať chladnú hlavu. To, že svoje Apple zariadenie nemáte po ruke ešte neznamená, že ste ho stratili. Mohli ste ho zabudnúť v robote, v aute alebo vám zapadlo za gauč.

Za každých okolností ale treba konať rýchlo a použiť internetovú stránku iCloud alebo aplikáciu Find my (Nájsť), ktorú máte pred-inštalovanú vo svojom iPhone, iPade či Macu. Dôležitá je každá minúta. Zadajte sem svoje Apple ID a dostanete sa na mapu, kde získate podrobnejšie informácie.

Čo je to Find My (Nájsť) a ako službu aktivovať

Ak je telefón alebo iné zariadenie online, stránka vám ukáže jeho aktuálnu polohu. Pokiaľ je už offline, bude sa zobrazovať aspoň jeho posledná poloha (keď bolo pripojené ku inému zariadeniu, prípadne na Wi-FI). Tu je dobre podotknúť, že Apple svoj systém dávnejšie zdokonalilo, aby znížilo šance pre prípadných zlodejov.

Čo je to Find My (Nájsť) a ako službu aktivovať

Pokiaľ by sa rozhodli na iPhone deaktivovať Wi-Fi a mobilné dáta, pričom by služba Find My zostala zapnutá, stačilo by prejsť na ulici okolo ďalšieho iPhonu/Macu, s ktorým tento telefón nadviaže spojenie a dokáže sa lokalizovať. Nie je to síce 100%, no zvyšuje to šance na nájdenie a dolapenie zlodeja.

Ako máte možnosti pri jednotlivých zariadeniach?

Vyhľadávanie je jedna vec, no ak sám vám iPhone, iPad, Mac či Apple Watch nepodarí nájsť, môžete urobiť niekoľko bezpečnostných korkov, aby ste predišli problémom. Dôležité je to hlavne vo chvíli, keď nemáte silné heslo alebo žiadne zabezpečenie. Určite nechcete, aby sa vám niekto cudzí hrabal vo fotkách, poznámkach či kontaktoch.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro by mohol mať viac zaoblené rohy než iPhone 13

Vďaka pokročilým nastaveniam môžete svoje zariadenia uzamknúť alebo prepnúť do režimu stratené. Tu zadáte správu a telefónne číslo, ktoré sa zobrazí prípadnému nálezcovi. Tak isto sa dá na diaľku celé zariadenie vymazať. Odporúčame to ale robiť až vo chvíli, keď ste si na 100% istí, že hľadanie je márne a vy nechcete riskovať bezpečnosť.

Na koniec tejto časti spomenieme funkciu prehrávania zvuku. V situácii, kedy viete, že telefón nie je stratený, no aj tak sa ku nemu neviete dostať môžete prehrať zvuk, vďaka ktorému ho rýchlejšie lokalizujete (ak sa pri ňom fyzicky nachádzate). Funguje to dokonca aj pre hodinky Apple Watch či slúchadlá AirPods.

Osobná skúsenosť

Na záver sa podelím aj s mojou osobnou skúsenosťou, ktorá bola nepríjemná, no napokon mala šťastný koniec. Písal sa rok 2012, keď som sa vybral so svojim iPhonom 4S na bicykel, no po čase som zistil, že telefón pri sebe nemám. Vypadol mi z vrecka.

Prvé čo som urobil bola cesta na miesto, kde som si dal prestávku a iPhone som mal poslednýkrát v ruke. Nepomohlo. V hlbokej tráve som po ňom pátral desiatky minút, ale nič som nenašiel. Prezváňal ma kamarát, no ani to nebolo počuť (pravdepodobne bol zapnutý tichý režim).

Utekal som teda domov a na počítači zapol stránku iCloudu. Dnes to môžete spraviť aj na druhom smartfóne či už s iOS alebo Androidom. V danej chvíli som žiaľ takúto možnosť nemal a tak som sa spoliehal na moju rýchlu reakciu. Trvalo pár sekúnd, kým som zistil, že telefón je stále na mieste, kde som ho aj hľadal, no vypadol mi o malý kúsok ďalej.

Opäť som sa teda vrátil a napokon som svoj stratený iPhone 4S našiel. Stresovú situáciu teda vystriedala radosť a ja dúfam, že to isté pocítite aj vy. Konajte rýchlo a využite všetky možnosti, ktoré dnes máte k dispozícii. Držím palce.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.