Spoločnosť Apple momentálne ponúka len jeden externý displej a to Pro Display XDR za ktorý zaplatíte približne 6 000 €.

Kedysi bol ale v ponuke aj oveľa dostupnejší 27″ Thunderbolt displej, ktorý sa však prestal predávať ešte v roku 2016. Našťastie to ale vyzerá tak, že v roku 2022 dostane svojho nepriameho nástupcu. Určený bude pre oveľa širšiu skupinu používateľov

Dostupnejší displej určený pre profesionálov 

Apple monitorAko uvádza Mark Gurman z agentúry Bloomberg, technologický gigant vraj dokončuje práce na novom Thunderbolt displeji, ktorý by mohol prísť vo viacerých veľkostiach. Hoci nebude lacný, zákazníci zaň zaplatia podstatne menej ako za Pro Display XDR, pričom kvalita zobrazenia zostane samozrejme na vysokej úrovni.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako pripojiť a nakonfigurovať externú obrazovku v macOS Monterey

Tu však treba počítať s tým, že Apple neplánuje svoju špičkovú 32″ zobrazovaciu jednotku vyradiť z predaja. Aj preto bude mať nový nový lacnejší displej isté obmedzenia, ako napríklad nižší jas či slabší kontrastný pomer – čo by mohlo odradiť niektorých profesionálnych spotrebiteľov.

Ak by nový Thunderbolt displej naozaj prišiel vo viacerých veľkostiach, pravdepodobne by šlo o uhlopriečky 24″ a 27″, čo by bolo zhodne aj s počítačmi iMac. Takisto by upgradom mohol prejsť aj 32″ Pro Display XDR, aby ku svojim mladším „súrodencom“ lepšie zapasoval aj po dizajnovej stránke. Len pripomenieme, že jeho predstavenie prebehlo ešte počas roka 2019 a to je v technologickom svete ideálna doba na menší upgrade.

Analytici a leakeri tiež uvádzajú, že minimálne väčší 27″ displej bude pracovať s technológiou mini-LED. Tú sme za uplynulý rok mohli vidieť napríklad v 12,9″ iPade Pro či 14″ a 16″ MacBooku Pro. Zariadenie by vďaka tomu získalo sýtejšiu čiernu a samozrejme presnejšie farby. Aby toho nebolo málo, displej by mal podporovať aj technológiu ProMotion a teda 120 Hz zobrazovaciu frekvenciu.

Displej s vlastným procesorom 

Ak by malo Apple predstaviť svoje vlastné displeje, samozrejme, že máme počítať aj s mimoriadne vysokým rozlíšením. Je to koniec koncov už akýsi štandard. Vývojári a technici však do zobrazovacej jednotky zakomponujú aj vlastný procesor či dokonca grafiku. Tento hardvér bude schopný spolupracovať s pripojeným Macom.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na novom "lacnejšom" monitore. Stáť bude polovicu toho čo Pro Display XDR!

Konkrétne sa v súvislosti s displejom spomína čip A13 Bionic, no existujú aj dohady o procesoroch A14 Bionic a A15 Bionic. Tie by mali poskytnúť okrem silného CPU aj niekoľko jadier GPU, ktoré môžu pomôcť pri náročnejších grafických úlohách. To ako by to ale mohlo fungovať si v súčasnosti môžeme len predstavovať

Predpokladaná cena

Pokiaľ Apple predstaví nástupcu za Pro Display XDR, jeho cena sa bude pravdepodobne aj naďalej pohybovať na úrovni cca 6 000 €. Na strane druhej však pôjde o profesionálny nástroj pre ľudí, ktorí jeho výnimočné schopnosti dokážu zúžitkovať v praxi.

Čo sa týka dostupnejšieho modelu, o tom sa hovorí, že by mohol byť zhruba o polovicu lacnejší. Zákazníci by za nový 27″ Thunderbolt displej mali zaplatiť asi 2 000 – 3 000 €, čo je síce stále šialená suma, no zato podstatne nižšia ako v prípade 32″ zobrazovacej jednotky.

Základný 24″ model by mohol byť potom akousi vstupnou bránou do sveta monitorov od Apple a keďže zrejme nebude vybavený ani len technológiami mini-LED či ProMotion, Apple by ho malo ponúkať za sumu blízku hranici 1 000 €. Presne toľko stál aj pôvodný 27″ Thunderbolt displej v roku 2016.

Kedy sa nových displejov od Apple dočkáme? 

imacApple je už tradične tajnostkárske a aj preto nepoznáme presný dátum predstavenia tohto príslušenstva pre počítače Mac. Každopádne sme však presvedčení, že na nové displeje až tak dlho čakať nebudeme. Dôvodom je príchod viacerých počítačov Mac s procesormi z platformy Apple Sillicon, s ktorými by sa dali používať.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro a jeho rýchle nabíjanie: Toto by ste o ňom mali vedieť predtým, než si ho kúpite

Aj preto by teda displeje mohli prísť niekedy v lete 2022 alebo potom v jesennom období po boku iných produktov. Predstavenie na prvej jarnej Keynote je zatiaľ nepravdepodobné a to isté platí aj o podujatí WWDC. Akonáhle sa však dozvieme niečo nové, dáme vám samozrejme vedieť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.