Globálny predaj počítačov sa síce v posledných rokoch mierne spomalil, no poprední hráči sa pomaly ale isto chytajú na predpandemickú vlnu. Podľa najnovšej správy portálu IDC, ktorý analyzuje trh s osobnými počítačmi, sa spoločnosti Apple podaril husársky kúsok. Počítače Mac sú žiadanejšie ako kedykoľvek predtým.

Gigant z Cupertina sa v prvej štvrtine roku 2024 umiestnil na čele medziročného rastu dodávok spomedzi všetkých výrobcov. V celkovom objeme predaja však stále zaostáva za inými producentami počítačov. Jablková spoločnosť sa umiestnila na popredných miestach hneď za spoločnosťami ako Dell, HP a Lenovo.

Apple hlási rekordný nárast v predajoch Macov

Celosvetové dodávky osobných počítačov po dvojročnom poklese opäť zaznamenali rast, pričom prvý kvartál roku signalizuje pozitívny obrat. Celkový priemerný rast všetkých výrobcov dosiahol len skromných 1,5 %. Apple je ale v tejto kategórii rekordérom, keďže sa mu podaril impozantný medziročný nárast dodávok Macov až o 14,6 %.

Graf predaj počítačov
Zdroj: IDC

Acer sa umiestnil na druhom mieste s nárastom o 9,2 % a Lenovo si pripísalo nárast o 7,8 %, čo ho radí na tretie miesto. V oblasti trhového podielu vedie Lenovo s 23 %, nasledované HP s 20,1 % a Dellom s 15,5 %.

Správa poukazuje na rôzne faktory, ktoré prispeli k tomuto trendu, vrátane zvýšených dodávok v Amerike, Európe, na Blízkom východe a v Afrike. Čína však prekvapivo zaznamenala slabší dopyt. Klesajúca inflácia (aspoň na niektorých trhoch) viedla k oživeniu dodávok osobných počítačov vo väčšine regiónov, čo malo za následok očakávaný rast.

MacBook Air 15"
Zdroj: Apple

Najpredávanejším modelom z dielne Apple je aj naďalej MacBook Air, ktorý bol nedávno aktualizovaný o čip M3. Práve vďaka tomuto kroku sa očakáva, že predaj laptopov porastie aj v budúcom roku. Apple tento kompaktný počítač štandardne predáva od 1 299 € s DPH, avšak po kliknutí na tento odkaz ho získate za 1 221 € s DPH.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M3 vs MacBook Air M2. Rozdiel vo výkone vás prekvapí

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -