Koncom minulého roka vydal Netflix exkluzívnu snímku Irisham. O toto dielo sa postaral fenomenálny režisér Martin Scorsese. S dĺžkou 3 a pol hodiny je to film, ktorý si pozriete možno aj na dvakrát. Napriek tomu nás táto snímka dostala a mimoriadne sa nám páčila. Pozrite sa na to, ako dokázali tvorcovia filmu omladiť skoro 80-ročných hercov zhruba o polovicu.
Moderné technológie hýbu svetom
Vo filmárskom priemysle nás neprekvapí vôbec nič. Dokonca ani to, keď 75 ročný Robert De Niro, vyzerá na 40 a po jeho boku pôsobia rovnako aj herecké legendy ako Al Pacino či Joe Pesci. Hold, moderné technológie dokážu zázraky.
V prípade filmu Irishman sa to podarilo na výbornú. My osobne sme voči „omladzovaniu“ nemali vôbec žiadne výčitky. Na internete sa síce objavilo niekoľko „hate komentárov“, ktoré kritizovali spracovanie, avšak z pohľadu bežného diváka sme nemali pocit, že tu boli použité počítačové efekty v tak výraznej miere (ako naozaj boli).
Netflix si dal na filme záležať a investoval do neho nemalé finančné prostriedky. Niet sa čomu čudovať, že jeho natočenie stálo streamovaciu platformu približne 140 miliónov dolárov. Po vizuálnej stránke išlo ale o majstrovské dielo.
Navyše veľkú časť z vyššie uvedeného balíka musela „zhltnúť“ spomínaná postprodukcia. Nejde len o to, ako samotní herci vyzerali. Išlo aj o to, že skoro 80-ročný človek nemôže mať rovnaké pohyby ako štyridsiatnik. Rovnako tak tvorcovia menili aj hlasy hlavných protagonistov.
Bez snímacích bodov a špeciálnych heliem
Možno tomu nebudete veriť ale na úpravu tváre hercov sa nepoužívali žiadne snímacie body a ani helmy. Obvykle ide o tradičný spôsob, akým sa získavajú napríklad tváre pre animované postavy (ktoré hrajú skutoční herci). V prípade Irishmana bol zásadne využívaný postprodukčný softvér Flux. Ten bol testovaný spoločne s špeciálnym zostavením kamier celé dva roky do doby, kým bol schopný presvedčiť režiséra snímky, Martina Scorsese a tiež herecké ikony, že do toho môžu ísť.
Hercov snímala jedna hlavná kamera a dve vedľajšie. Všetky zábery sa museli natáčať na niekoľko krát, vždy z iného uhla. Vďaka tomu získal Flux dokonalý prehľad o detailoch a mohol prispôsobiť tvár hercov tak aby pôsobili mladšie. Využíval na to dáta, ktoré boli získané zo starších snímok (napríklad z roku 1990 pri Robertovi De Nirovi).
V tomto momente nastúpila umelá inteligencia, ktorá všetko dokázala vyladiť do posledných detailov. Ako sme už spomínali, na internete sa objavili hejterské komentáre o tom, že Robert De Niro, nemal v snímke dobré oči alebo, že Al Pacino vyzeral na svoj filmový vek napriek omladzovaniu dosť staro.
O tom, či je to pravda sa presvedčte sami v samotnej snímke, ktorá je dostupná vrámci predplatného na Netflixe. Ak vás film zaujal, môžete si pozrieť aj 13 minútové video na YouTube nižšie, kde je podrobne popísaný spôsob ako bol natáčaný a ako boli herci omladzovaní. Ak ste už Irishmena videli, čo naň hovoríte?