Objavovanie sveta bola odjakživa náročná výzva. Pomocou moderných technológii ide ale všetko omnoho ľahšie. Ľudia používajú najrôznejšie mapové podklady aby sa mohli prstami po obrazovke prechádzať po uliciach najrôznejších svetových miest. Dnes vám ale ukážeme mapu, ktorá je absolútnym extrémom. Jej rozlíšenie je až 80 biliónov pixelov.

Fotka vytvorená z viac ako 250 terabajtov dát pomocou európskych satelitov.

Fotka, ktorú si budete môcť pozrieť nižšie je absolútne ohromujúca. Ako sme už uviedli v nadpise, jej rozlíšenie je až 80 000 000 000 000 (biliónov) pixelov. Stoja za ňou satelity Sentinel 2, ktoré sú prevádzkované ESA (Európskou vesmírnou agentúrou).

V jednom prípade ide o Sentinel-2A (uvedený v roku 2015) a v druhom prípade ide o Sentinel-2b (uvedený v roku 2017). Oba obiehajú okolo našej planéty približne vo výške 790 kilometrov. Pod samotnou fotkou stojí rakúska mapová spoločnosť EOX, ktorá všetky snímky dokázala spojiť dokopy.

Fotografie vytvorené v rôznom čase

Fotenie takéhoto obrázku je samozrejme veľmi náročné. Samotný vizuálny zážitok by mohli pokaziť napríklad oblaky. Aj preto sú zábery vytvorené v rôznych časoch. Čo sa týka severnej pologule, zábery boli vytvorené v čase od mája do septembra 2016. Južnú pologuľu našej planéty satelity flotily zase medzi novembrom 2016 až marcom 2017. Okrem iného tu máme aj tropické oblasti. Tu satelity pracovali v čase od mája 2016 do apríla 2017.

V skutočnosti ide o obrovskú mozaiku plnú záberov, ktorá bola zostavená dokopy z viac ako 250 terabajtov dát. Pokiaľ si ju chcete pozrieť v plnej kvalite, musíte kliknúť na tento odkaz, ktorý vás dostane priamo na stránky s2maps.eu, na ktorých sa mapa nachádza. Je to fantastický pohľad. Ešte dodáme, že posledná aktualizácia mapy prebehla v roku 2018. Z dlhodobého hľadiska ide teda o relatívne čerstvú fotografiu. Čo na to hovoríte?

Pozrite si mapu sveta v rozlíšení 80 biliónov pixelov z európskych satelitov.
Pozrite si mapu sveta v rozlíšení 80 biliónov pixelov z európskych satelitov. (EOX)

zdroj: iflscience.com

Prečítajte si tiež  Prečo neinštalovať iOS 11 public beta?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.