Spoločnosť Apple chystá v roku 2023 prekvapenie, o ktorom zatiaľ tuší iba málokto. Jej iPhone 15 Pro / iPhone 15 Pro Max dostane nový procesor A17 Bionic, ktorý bude produkovaný revolučným 3-nanometrovým výrobným procesom. V čase uvedenia na trh by malo ísť o prvé a na určitý čas jediné mobilné zariadenia, ktoré budú ponúkať takúto vychytávku. Gigant teda utečie konkurencii na kilometre ďaleko, pretože to má poistené.

Ako informuje portál 9to5mac, medzi spoločnosťou Apple a jej hlavným dodávateľom čípov, tchajwanským TSMC, bola uzavretá tajná dohoda. Firma nebude produkovať revolučné 3 nm čipy pre žiadnu inú spoločnosť, ako je Apple a navyše bude znášať všetky náklady na chyby, ktoré vzniknú pri výrobe čipov A17 Bionic. Apple mal podľa informácií portálu The Information získať takúto exkluzivitu až na jeden rok dopredu.

Vďaka dohode ušetrí spoločnosť Apple miliardy dolárov na nákladoch, ktoré by ináč musela investovať do riešenia problémov a nedostatkov nového výrobného procesu.

1 z 5 procesorom A17 Bionic bude nepoužiteľný 

Apple A17 Bionic
Zdroj: Notebookcheck

Problém je totiž v tom, že 3 nanometrové čipy sú v dnešnej dobe príliš komplikované na produkciu a reálne sa stáva, že 1 z 5 takýchto procesorov je chybný a pre spoločnosť Apple nepoužiteľný. Apple samozrejme nechce platiť za takýto tovar.

Na druhej strane je tu ale TSMC, ktorému sa oplatí vyrábať exkluzívne len pre spoločnosť Apple. Ide o obrovského klienta, ktorý dokáže nasadiť nové typy procesorov do veľkého množstva nových produktov.

Navyše je skoro isté, že odbyt bude obrovský, pretože iPhone, iPad či Mac, kde budú 3 nm čipy nasadené, sa majú aj v čase krízy predávať nadštandardne dobre. O konkurencii sa to s istotou povedať nedá.

TSMC preto neprekáža, že bude znášať náklady, ktoré vzniknú produkciou nepoužiteľných čipov. Navyše spoločnosť Apple platí stále veľmi dobre, takže TSMC bude môcť zdokonaliť 3 nm výrobný proces a neskôr ho ponúknuť aj ďalším firmám.

Aj toto je dôvod, prečo má Apple dlhodobo fantastické postavenie v oblasti dodávateľských reťazcov. Konkurenti nedokážu firmám, ako je TSMC zabezpečiť také obrovské zákazky a preto sú na čakacej listine pri najnovších technológiách najskôr na druhom mieste.

Loopi Eco Case
Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  3 zaujímavé nové aplikácie v App Store
Môže ťa zaujímať
- Reklama -