Minulý rok som urobil veľkú zmenu a svoje staručičké Apple Watch Series 3, ktoré som si zaobstaral ešte v roku 2017, som vymenil za úplne nové, Apple Watch Series 7.

Hoci je táto generácia hodiniek mnohými kritizovaná za nedostatočnú inováciu, mňa vcelku oslovil ich obrovský 45 mm displej s tenkými rámčekmi okolo, ktorý vyzerá a funguje mimoriadne presvedčivo.

Navyše ak zvažujete Apple Watch Series 7 aj vy, teraz ich môžete získať vo väčšej 45 mm verzii za najlepšiu cenu na Slovensku tu, a v menšej 41 mm verzii zase tu. Zariadenie sa teda dostáva na svoje cenové dno a z môjho pohľadu snáď ani nebola lepšia príležitosť kúpiť si ho. Najskôr si však prečítajte, čo všetko dokáže. Až potom budete na 100 % vedieť, či ho vôbec chcete.

Recyklovaný dizajn a procesor

Apple Watch Series 7 a ich dizajn
Apple Watch Series 7 majú takmer rovnaký dizajn ako predošlá generácia Series 6 (foto: SvetApple.sk)

Keď niekto povie Apple Watch Series 7, pravdepodobne si predstavíte tu najmodernejšiu technologickú nálož, akú môžete v inteligentných hodinkách dostať. Táto domnienka je na jednej strane správna, avšak na strane druhej nie celkom presná.

Pretože posledná generácia „jablkových“ hodiniek vychádza do veľkej miery priamo zo svojho predchodcu, po vizuálnej stránke sú si podobné ako vajce vajcu.

Väčší displej a upravené farby

Apple Watch Series 7 v piatich dostupných farbách
Zdroj: Apple

Samozrejme, znalec okamžite odhalí o málo väčší displej, ako aj prítomnosť unikátnych ciferníkov, ktoré v Apple Watch Series 6 neboli nikdy dostupné. Rovnako tak je na výber aj iná paleta odtieňov farieb, ktorá sa však v základných prevedeniach príliš nelíši:

Apple Watch Series 6 boli dostupné vo vesmírne šedej (Space Gray), striebornej (Silver),  červenej (Product RED), tmavo-modrej (Navy Blue) a zlatej (Gold).

Apple Watch Series 7 zoženiete v odtieňoch farby: tmavo-sivej (Midnight), svetlej-striebornej (Starlight), červenej (Product RED), svetlo-modrej (Blue) a zelenej (Green).

Starší procesor S6 z Apple Watch Series 6 si nevšimnete 

Apple Watch Series 6 a Series 7 majú procesor Apple S6 - svetapple.sk
Zdroj: Apple

Aj keď to robím veľmi nerád, celú pasáž ohľadom procesora môžem v podstate vystrihnúť zo staršej recenzie Apple Watch Series 6, nakoľko sa spoločnosť Apple neráčila urobiť v tomto smere žiadnu zmenu. Pravdepodobne s cieľom ušetriť náklady a zjednodušiť výrobný proces, ponechala v Apple Watch Series 7 starší čip S6 (SiP), ktorému však objektívne vôbec nič nechýba.

Už na pôvodnej prezentácii z roku 2020 bolo jasné, že tento procesor bude poriadne “delo”. Technici ho vyvinuli na základe čipu A13 Bionic, ktorý bol prítomný napríklad v iPhone 11 alebo základnom iPade 9. generácie. Procesor ponúka dve jadrá a 64-bitovú architektúru, pričom jeho kvality oceníte okamžite po spustení zariadenia.

Hodinky sa synchronizujú (s iPhonom) citeľne rýchlejšie, než staršie Apple Watch Series 3, ktoré som mal možnosť používať niekoľko rokov. Akonáhle ich začnete ovládať, všetky prechody sú plynulé a zariadenie ani raz nezaváha. Je to skratka do posledných detailov vyladené tak, ako sa na spoločnosť Apple patrí.

Apple Watch Series 7 a aplikácia Mapy
Na Apple Watch Series 7 funguje všetko rýchlo a spoľahlivo (foto: SvetApple.sk)

S radosťou budete otvárať aj všetky nainštalované aplikácie alebo načítavať staršie dáta. V porovnaní so staršími Apple Watch Series 5 ide síce o zanedbateľné rozdiely, no ak by som do testu vzal ešte staršie Apple Watch Series 4 (prípadne Series 3 atď), pochopili by ste o čom hovorím.

Pred testovaním som popravde neočakával, že výkonnejší procesor pocítim v tak veľkej miere na vlastnej koži. Predsa len sú to stále iba hodinky a nie iPhone alebo Mac. Po pár dňoch však priznávam, že som sa mýlil. Pokiaľ prechádzate zo staršieho modelu, ako práve ja zo Series 3, tieto schopnosti milo prekvapia.

Aby som nezabudol, vo vnútri zariadenia nájdete aj U1 Wideband čip, Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11b/g/n 2.4GHz a 5GHz. To všetko zabezpečí promptné reakcie, či už budete pracovať s internetom alebo bluetoothom. Samozrejme, ak vlastníte Apple Watch Series 6, prechodom na novú generáciu hodiniek sa vôbec nič nezmení. Po výkonnostnej stránke je to stále to isté. Ako som však napísal úplne na začiatku, ničomu to nevadí.

Výdrž batérie je žiaľ stále slabá. Rýchle nabíjanie ale tento problém vyriešilo na 90 %!

Apple Watch Series 7 a výdrž batérie
Apple Watch Series 7 majú stále iba celodennú výdrž. Zázraky teda nečakajte (foto: SvetApple.sk)

Dlhé roky spoločnosti Apple vyčítam, že výdrž batérie v jej hodinkách nie je dostatočná, hoci sa na to dá pri bežnom používaní zvyknúť. A ak by ste od Apple Watch Series 7 očakávali zázrak, tak vás teraz sklamem. Tieto hodinky majú úplne rovnakú výdrž, ako ich predošlé generácie.

Apple Watch v rámci normálneho nosenia vydržia dva dni 

Technologický gigant z Cupertina hovorí o 18-hodinách na jedno nabitie. To je oproti konkurencii síce žalostne málo, no pozitívom je, že menej náročným spotrebiteľom hodinky hravo vydržia 30 či dokonca 48 hodín. Silno to závisí od spôsobu používania.

V praxi by som to zhrnul asi takto – bežný „kancelársky deň“, kedy človek nekráča pár kilometrov, dostane niekoľko desiatok upozornení a možno (cez hodinky) vybaví telefonát „stojí“ akumulátor cca 60 % kapacity v priebehu 18 hodín.

V mojom prípade sa z času na čas dostávam aj na lepšie hodnoty, pretože pri práci na počítači (ktorá tvorí zhruba 5-6 hodín denne) si dávam hodinky dole z ruky. V tejto chvíli bývajú uzamknuté a nesledujú pohyb, srdcovú frekvenciu, okysličovanie krvi a ďalšie metriky (čo šetrí energiu).

Pri dennom tréningu počítajte s jednodňovou výdržou 

Apple Watch Series 7 tréning
Ak dáte hodinkám zabrať, batéria sa vybije podstatne rýchlejšie (foto: SvetApple.sk)

Pokiaľ som ale aktívnejší a idem si napríklad zašportovať (dvojhodinový tréning typu: beh, bicykel, plaváreň), hodinky majú večer okolo 25-35%. Stále je to pochopiteľne dosť, no vydržali by len do rána (pri sledovaní spánku) a tak ich v tomto čase musím dobíjať.

Prečítajte si tiež  Ako sú na tom hodinky Apple Watch 2?

Na spotrebu energie vplýva obrovské množstvo ďalších faktorov ako vysoký jas, aktivácia/deaktivácia always-on funkcie či dokonca aj príliš farebné/svetlé ciferníky.

Ako som už uviedol vyššie, Apple Watch Series 7 disponujú obrovským OLED displejom, ktorý je pri tmavých farbách šetrnejší. Ak máte napríklad farebný ciferník, v priebehu dňa môže minúť aj o 10% viac energie, než tmavšie varianty. Platí to aj pre Apple Watch Series 6 a všetky ostatné modely s always-on displejom.

Celodenný výlet ich úplne vyšťaví 

Akonáhle spustíte aktivitu, zariadenie vás začne nepretržite sledovať. Kontroluje vašu srdcovú frekvenciu, pohyb a meria čas. To zásadným spôsobom vplýva na výdrž batérie. Počas 8-hodinového výletu sa mi podarilo stiahnuť akumulátor z 99 % na 31 %.

Ak sa teda chystáte niekam do hôr, rátajte s tým, že každý deň budete nabíjať. Tu sa však dostávame ku poslednej časti článku, ktorá sa týka batérie. Je ňou nabíjanie, kde došlo ku zásadnej zmene aj oproti Apple Watch Series 6.

Rýchle nabíjanie je záchrana v 90 % prípadoch

Tempo, akým sa nabíjajú Apple Watch Series 7 je mimoriadne rýchle (foto: SvetApple.sk)

Už keď som testoval Apple Watch Series 6, tak som veľmi pozitívne hodnotil ich rýchle nabíjanie. Bolo to skrátka niečo, čo všetkým predošlým generáciám chýbalo. Ak si ale kúpite Apple Watch Series 7, dostanete sa na úplne iný level.

Nástupca totiž dostal špeciálny hliníkový adaptér a mierne prepracovaný systém nabíjania, vďaka ktorému doplníte batériu z 0 – 80 % už za 45 minút.

To je podľa dostupných informácií ešte o 33 % rýchlejšie než na Apple Watch Series 6! Len tak pre predstavu, za 8 minút získate dosť energie na to, aby vám hodinky 8 hodín monitorovali vašu spánkovú aktivitu. A hoci tieto údaje zvyčajne vyzerajú dobre iba na papieri, ja osobne môžem potvrdiť, že v praxi fungujú.

Nová rýchlejšia nabíjačka pre Apple Watch Series 7 má hliníkovú a nie plastovú povrchovú úpravu (foto: SvetApple.sk)

V mojom nedávnom teste som si napríklad všimol, že hodinky majú už iba 17 % batérie a tak som ich dal počas obednej prestávky nabiť. Šiel som si pripraviť rýchly obed (čo mi trvalo zhruba 25 až 30 minút) a potom som sa vrátil po hodinky. Na displeji svietilo 89 % čo znamená, že mám na jeden a pol dňa vystarané.

Okrem rýchlejšieho hliníkového adaptéra, ktorý je v štandardnom balení, som použil 67 W USB-C nabíjačku od Apple, ktorú som dostal ku svojmu MacBooku Pro 13″. Podobné tempo ale podľa mojich skúseností dosiahnete aj s oveľa slabším 18 – 20 W adaptérom, ktorý pravdepodobne používate so svojím iPhonom. Za túto nenápadnú, no funkčnú inováciu dávam veľký palec hore.

Taký displej, aký majú Apple Watch Series 7 len tak neuvidíte. V jednom aspekte by ale Apple malo zabrať

Apple Watch Series 7 majú jeden z najkrajších displejov spomedzi všetkých smarthodiniek (foto: SvetApple.sk)

Hoci majú Apple Watch Series 7 bočné tlačidlo a digitálnu korunku, displej ostáva primárnym ovládacím prvkom. Je preto veľmi dôležité, aby dosahoval tie najvyššie možné kvality. Za mňa je práve špičková zobrazovacia jednotka dôvodom, prečo preferujem hodinky od Apple a nie od iných výrobcov.

Na výber máte dve verzie (41 mm a 45mm). Menší model odporúčam predovšetkým ženám, pretože je vhodnejší na útle zápästia. Muži by mali siahnuť logicky po väčšom prevedení. Tu však musím doplniť, že je to len moje odporúčanie a nejedná sa o žiadne písané pravidlo. Hodinky si pred kúpou vyskúšajte a až potom budete vedieť, čo vám lepšie pasuje.

Taktiež je dobré doplniť, že zmena veľkosti displeja nemala žiaden vplyv na zmenu rozmerov zariadenia. Líši sa len v zanedbateľných milimetroch, ktoré voľným okom nemôžete spozorovať. Ak sa teda bojíte, že Apple Watch Series 7 budú výrazne väčšie ako Apple Watch Series 6, nie je to pravda. Telá hodiniek sú takmer identické.

Vysoký jas vám dovolí čítať dáta a čas aj na silnom letnom slnku

Apple Watch Series 7 meranie srdcovej frekvencie
Všetky dáta sú krásne čitateľné aj na priamom slnku (foto: SvetApple.sk) 

Ak by som mal zhodnotiť farby alebo rozlíšenie displeja, tu sa nedá napísať jediné krivé slovo. LTPO OLED displej funguje krásne s ciferníkmi a tak isto s celým používateľským rozhraním. Apple používa šikovný trik, kedy je prostredie watchOS nadizajnované v tmavých farbách. Ako iste viete, pri OLED platí pravidlo „čierny pixel = vypnutý pixel“. To vám ušetrí nemalé percentá batérie.

Pokiaľ sa obávate dotykového ovládania (špeciálne pri menšej 41 mm verzii), môžem vás uistiť, že vám nebude robiť žiadne problémy. Veľa ľudí je presvedčených, že klikanie na ikonky alebo tlačidlá je na tak malej dotykovej ploche náročné. Netreba však zabúdať, že tento displej, je už iba o málo menší, než 42 mm displej vo väčšom prevedení Apple Watch Series 0 – 3.

Ja osobne mám mohutnejšie končeky prstov, no pri testovaní 41 mm som sa mýlil iba zriedkavo a so svojou 45 mm verziou nemám absolútne žiaden problém. Apple na tieto veci myslelo a vyvíja ich už siedmy rok po sebe, čo je z môjho pohľadu určitou zárukou kvality.

Displej nikdy nezhasne 

Apple Watch Series 7 obsahujú technológiu always-on, vďaka čomu displej nikdy nezhasína. Obnovovacia frekvencia pritom klesá v čase nečinnosti len na 1Hz.

Prečítajte si tiež  PlayStation 5 je extrémne populárne: Predaje Xboxu sa naň absolútne nechytajú

To zabezpečí minimálnu spotrebu energie (ak funkciu nechcete, môžete ju samozrejme deaktivovať). Z môjho pohľadu ide o šikovnú vec, ktorú som si veľmi obľúbil. Je to oveľa praktickejšie, ako neustále „kývať“ zápästím a čakať, kým sa Apple Watch rozsvietia.

Displej je jasnejší než na modeli Series 5

Apple Watch Series 7 starlight displej na priamom slnku
Nech už displej používate kdekoľvek, vždy je krásne čitateľný (foto: SvetApple.sk)

Apple uvádza, že displej je v porovnaní s Apple Watch Series 5 až 2.5x jasnejší, no v porovnaní s Apple Watch Series 6 sú tieto hodnoty identické.

Skúsil som to samozrejme otestovať a môžem odsúhlasiť, že na priamom slnku funguje o niečo lepšie. Takýto parameter by sa ale veľmi ťažko meral, takže sa musíte spoľahnúť na moje subjektívne pocity.

Apple stále neeliminovalo škrabance, hoci Apple Watch Series 7 promuje ako najodolnejší model vôbec

Tomuto sa žiaľ venujem každý rok, a hoci spoločnosť Apple hovorí o Apple Watch Series 7 ako o tom najodolnejšom modeli, aký kedy predstavila, ja som pri tomto tvrdení trochu kritickejší. Iste, norma IP6X zabezpečí lepšiu ochranu voči vode alebo piesku, no čo sa týka predného sklíčka, jeho odolnosť na škrabance mi príde podobná, ako na Apple Watch Series 3.

Apple Watch Series 3 a ich poškriabané Ion-X sklíčko
Toto sú moje staršie Apple Watch Series 3 s poškodením Ion-X sklíčka / Zdroj: SvetApple

Hliníkové hodinky totiž aj v roku 2021 používajú technológiu Ion-X a drahšie verzie (nehrdzavejúca oceľ alebo titán) zafírové sklíčko.

Výrobca síce v Apple Watch Series 7 deklaruje mimoriadnu tvrdosť, no človek sa žiaľ nemusí príliš snažiť, aby na zariadení urobil ryhu. Mám osobnú skúsenosť aj s Apple Watch Series 3, Apple Watch Series 5 a takisto Apple Watch Series 6.

Apple Watch Series 7 škrabance na displeji
Po približne 10 mesiacoch používania je na displeji množstvo drobných škrabancov (foto: SvetApple.sk)

Pri Ion-X treba radšej priplatiť za ochrannú fóliu alebo temperované sklo. V opačnom prípade si zvykajte na pribúdajúce (a často nepekné) škrabance, ktoré vám po čase pokazia celkový zážitok zo zariadenia.

Len pre kontext, osobne som videl, ako zafírové sklíčko v Apple Watch Series 5 kolega „obrúsil“ o betónovú stenu s výstupkami a na jeho ploche nebola ani stopa po poškodení. Pokiaľ by som to urobil ja s Apple Watch Series 7, pravdepodobne by som mohol rovno kupovať nový kus, pretože ten starý by bol škaredý a nepoužiteľný.

Škoda, že na Slovensku nemôžeme využívať funkcie klávesnice 

Klávesnica na Apple Watch Series 7 žiaľ na Slovensku nie je dostupná / Foto: TomsGuide

To čo mi je trochu ľúto, je neprítomnosť slovenskej klávesnice pre Apple Watch Series 7, ktorú spoločnosť Apple promovala v čase uvedenia zariadenia na trh ako jednu z top funkcií.

Samozrejme, existuje trik, ako sa k nej viete dostať. Stačí keď si zmeníte jazyk vo svojom iPhone, no z môjho pohľadu to prináša viac komplikácií ako osohu. Mnohé ovládacie prvky sú v takomto prípade na miestach, na ktoré nie ste zvyknutí a ja osobne som sa preto radšej zmieril s tým, že si túto funkciu na Slovensku neužijem. Obrovská škoda.

Senzory v Apple Watch Series 7 vám môžu zachrániť život

Apple Watch Series 7 senzory na zadnej strane
Apple Watch Series 7 obsahujú sledovanie srdcovej frekvencie, EKG či Oxymeter (foto: SvetApple.sk)

Apple Watch Series 7 sú vďaka podpore EKG, sledovaniu srdcovej aktivity, oxymetru a ďalším technológiám vyspelým zdravotným príslušenstvom. Ak chcete získať dokonalý prehľad o činnosti svojho srdca, ich nákup neoľutujete.

Často tiež na SvetApple píšeme o tom, ako funkcia „Detekcia pádu“ zachránila ľudský život. Ja som to síce našťastie ešte nemal tú česť vyskúšať, no tento režim mám preventívne zapnutý, nakoľko človek nikdy nevie.

Oxymeter už funguje príkladne

Apple Watch Series 7 meranie okysličovania krvi
Meranie okysličovania krvi trvá iba 15 sekúnd (foto: SvetApple.sk)

Inžinieri sa pri Apple Watch Series 6 a Series 7 sústredili hlavne na zdravotné funkcie. Ako iste viete, okrem senzoru pre kontrolu srdcovej frekvencie a EKG sú hodinky schopné odsledovať aj hladinu kyslíka v krvi. Oxymeter funguje v rámci samostatnej aplikácie manuálne, no viete si zvoliť aj automatické merania.

Budem úprimný keď napíšem, že ma táto technológia v minuloročných Apple Watch Series 6 mierne sklamala. Problémy spôsobilo samotné meranie, ktoré sa mi nepodarilo dokončiť niekoľkokrát po sebe. Za všetkým stálo zlé umiestnenie Apple Watch na ruke.

Apple Watch Series 7 meranie okysličovania krvi
Všetko funguje aj počas bežného dňa, keď meranie nevnímate (foto: SvetApple.sk)

Musíte si dávať jednoducho pozor na to, aby dobre priľahli k pokožke a aby sa nedotýkali kosti. Na strane druhej mám ale pocit, že odkedy používam Apple Watch Series 7, samotné merania fungujú oveľa spoľahlivejšie. Neviem síce, či Apple prepracovalo nejaký snímač alebo to urobilo iba postupné aktualizovanie a vylepšovanie softvéru, no oxymeter je teraz výborný.

Celý proces „kontroly“ trvá iba 15 sekúnd. Po odpočítavaní vám hodinky ukážu výsledok. V ideálnom prípade by sa mal pohybovať medzi 95-100%. Pokiaľ by bol výrazne pod hranicou 80%, mohlo by to predznamenať závažné zdravotné problémy. Spoločnosť Apple dopĺňa, že v prípade spánku môže klesnúť hladina kyslíka v krvi aj pod 95%. Počas bežného dňa to ale nie je v poriadku, najmä ak sa táto situácia pravidelne opakuje.

Spoľahlivé sú aj automatické merania 

V tomto bode sa už dostávame k automatickej funkcii oxymetra. Ako som napísal vyššie, senzor ma v minulosti sklamal, pretože nedokázal pracovať v bežnej polohe (v manuálnom režime). Aké je to teda v automatickom režime, keď sú hodinky v rôznych polohách? Odpoveď je „Nečakane dobré!“

Zariadenie fungovalo či už cez deň alebo v noci. Ani v jednom prípade o meraní nemám vedomosť, pretože prebieha na pozadí, no skutočne prebiehalo pravidelne a získalo správne hodnoty (odchýlky neboli väčšie než 3%). Bol som teda veľmi príjemne prekvapený a určite vám odporúčam toto nastavenie aktivovať a vyskúšať.

Zmerať EKG trvá iba čarovne krátko. Hodinky sledujú po celý čas vaše srdce

Apple Watch Series 7 EKG vysoká srdcová frekvencia meranie
Výsledok merania EKG, ktoré zaznamenalo vysokú srdcovú frekvenciu (foto: SvetApple.sk)

Ak ste boli niekedy na EKG vyšetrení u doktora, určite viete, aký je to komplexný a technicky náročný prístroj. Inžinieri v spoločnosti Apple ale dokázali celú túto technológiu pridať do hodiniek Apple Watch, pričom samotné meranie srdcovej aktivity trvá iba niekoľko sekúnd.

Prečítajte si tiež  Garmin Epix (Gen 2) kúpite za fantastickú cenu. Je to ideálna voľba namiesto Apple Watch Ultra. Majú extrémnu výdrž batérie

Všetko čo musíte urobiť je upokojiť sa, ponechať si Apple Watch Series 7 na ruke a druhou rukou sa dotknúť digitálnej korunky. Po krátkej chvíli príde výsledok, ktorý vám dá vedieť, či je vaše srdce v poriadku, alebo by ste radšej mali navštíviť lekára.

Zároveň tiež Apple Watch Series 7 vedia všetko, čo predchádzajúce generácie. Počas bežného dňa, spánku alebo športu budú sledovať vašu srdcovú aktivitu a ak zaznamenajú akúkoľvek anomáliu, ktorá by mohla súvisieť napríklad s ochorením známym ako fibrilácia predsiení, dajú vám včas vedieť. V takýchto situáciách niekedy nerozhodujú dni, ale hodiny či dokonca minúty. Liečba nasadená v správnom čase teda môže byť otázkou života a smrti.

Dôležité je tiež dôrazne poznamenať, že Apple Watch stále nie sú skutočným diagnostickým nástrojmi. Aj keď bývajú výsledky z týchto hodiniek veľmi presné, po upozornení by ste mali vyhľadať svojho doktora, ktorý vás skontroluje a nasadí prípadnú liečbu.

Apple Watch Series 7 sa už dajú kúpiť za rozumnú cenu

Apple Watch Series 7 Starlight recenzia
Apple Watch Series 7 vyzerajú v striebornom (Starlight) prevedení výborne (foto: SvetApple.sk)

Posledná generácia, ktorá sa predáva od minulého roka, je v ponuke predajcov už dlhšiu dobu, vďaka čomu prišiel čas na zaujímavé zľavy. Naša redakcia pravidelne sleduje rôzne akcie a snaží sa vás o nich informovať. Aj vďaka tomu si dnes budete môcť kúpiť Apple Watch Series 7 mimoriadne lacno.

Ich základná 41 mm verzia, ktorá je vhodná skôr pre ženy, štartuje predajcov na hranici cca 370,00 €, čo je v porovnaní s pôvodnou cenou 429,00 €, za ktorú ich predáva Apple, mimoriadne zaujímavé.

Ak však preferujete skôr väčší ciferník, k dispozícii je za zvýhodnenú cenu aj väčšia 45 mm verzia, ktorú kúpite od cca 400,00 €, na rozdiel od pôvodných plných 459,00 €.

Aký je môj verdikt? Odporúčam Apple Watch Series 7 po skoro roku používania alebo nie ?

Apple Watch Series 7 dizajn
Apple Watch Series 7 sú aktuálne jedny z najlepších inteligentných hodiniek na trhu (foto: SvetApple.sk)

Aj keď sa za posledné roky mal možnosť testovať takmer každú generáciu a verziu Apple Watch, v skutočnosti som bol až do výmeny za Series 7 majiteľom Series 3. Pretože je novší model kompletne prepracovaný snáď v každom jednom aspekte, nemohol by som napísať, že ho neodporúčam. Išiel by som tak sám proti sebe.

Apple Watch Series 7 sú dokonalo premyslené a do posledného detailu prepracované inteligentné hodinky, s ktorými som už skoro rok veľmi spokojný a za nič konkurenčné by som ich určite nevymenil. Na jednej strane je to preto, ako skvelo fungujú s mojim iPhonom a na strane druhej preto, ako ľahko sa ovládajú a aký majú nádherný displej a zobrazenie ciferníkov.

Samozrejme, tak ako všetko, aj tieto inteligentné hodinky majú svoje nedostatky, medzi ktoré patrí relatívne slabá výdrž batérie (v porovnaní s ostatnými) a ľahko poškrabateľné krycie sklíčko na zobrazovacej jednotke.

Takisto môže niekomu vadiť nemožnosť využívať LTE na Slovenskom trhu alebo neprítomnosť klávesnice. Negatív je ale z môjho pohľadu stále podstatne menej ako pozitív a ak ste ochotní robiť aspoň drobné kompromisy, toto zariadenie budete milovať.

Oplatí sa Apple Watch Series 7 vymeniť za Apple Watch Series 6?

Apple Watch Series 6 PRODUCT (RED)Aj keď som to naznačoval prakticky v celom článku, zhrniem to ešte raz. Keďže Apple Watch Series 7 priamo vychádzajú z Watch Series 6, podľa môjho názoru nedáva veľký zmysel na medziročný upgrade.

Dokonca si myslím, že ak máte aj staršie Apple Watch Series 5, stále to nie je dostatočný dôvod na to, aby ste si kupovali modernejšiu generáciu tohto zariadenia. Nech už vás tento prechod láka z akéhokoľvek dôvodu, radšej si to celé zvážte a počkajte napríklad na Apple Watch Series 8.

Za ktorý model sú potom ideálnou náhradou? 

Apple Watch Series 3 hlavná ponuka
Zdroj: SvetApple.sk

Apple Watch Series 7 sú z môjho pohľadu skvelým produktom pre tých, ktorí ešte nikdy nevlastnili Apple Watch, alebo na svojich rukách nosili staršie generácie Series 4, Series 3 atď. V takomto prípade je už cítiť aj výkonnostný rozdiel a tiež pokrok v dizajne – najmä v porovnaní so Series 3 a staršími.

Tabuľka

Displej a jas: Always-on LTPO OLED Retina displej s jasom 1000 nitov.
Rozlíšenie displeja: 352 x 430 px (41 mm)
396 x 484 px (45 mm)
Rozmery a váha: – 41 x 35 x 10.7 mm (41 mm) – 32,0 g
– 45 x 38 x 10.7 mm (45 mm) – 38,8 g
Čipy: – S6 SIP64-bitová architektúra,
– U1 ultra-wideband
– W3 čip
Wi-Fi/Bluetooth: 802.11b/g/n 2.4GHz and 5GHz/Bluetooth 5.0
Technológie: GPS, Akcelerometer, Kompas, Gyroskop, Výškomer, EKG, Optické sledovanie srdcovej frekvencie (2.gen), Oxymeter, Svetelný senzor, hlasnejší reproduktor, NFC (Apple Pay a CarKey), digitálna korunka s haptickou odozvou, super-rýchle nabíjanie, zvýšená odolnosť proti vode a prachu (IP6X)
Kapacita: 32GB
Výdrž batérie a nabíjanie: – 18 hodín na jedno nabitie
– Rýchlo-nabíjanie
Farebné prevedenia: Midnight
– Starlight
– Green
– PRODUCT (RED)
– Blue

Apple Watch Series 7 sú nečakane ekologické 

Keď som si čítal oficiálnu príručku ku Apple Watch Series 7, zostal som až mierne šokovaný, aké ekologické toto zariadenie v skutočnosti je.

V jeho útrobách sa totiž nenachádza množstvo škodlivých látok, pričom množstvo komponentov je recyklovateľných a teda znova používateľných. Konkrétne ide o:

  • 100 % recyklovaný hliník v kryte
  • 100 % recyklovaný volfrám v Taptic Engine
  • 100 % recyklované prvky vzácnych zemín vo všetkých magnetoch
  • 100 % recyklovaný cín v čipe SiP
  • Energetická efektivita
  • Zodpovedne vyrobené obaly
  • Sklo displeja neobsahuje arzén
  • Neobsahuje ortuť, spomaľovače horenia na báze brómu, PVC ani berýlium

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -