Je naozaj mini

Štúdiové fotografie dokážu skresľovať a tak ako to platilo pri klasickom HomePode sa tento efekt prejavil aj pri HomePode mini. Zariadenie je naozaj maličké a jeho rozmery vás na prvý pohľad prekvapia.

Pokiaľ máte radi eleganciu a jednoduchosť, tento fakt budete brať ako benefit. Nech už HomePod mini položíte kdekoľvek vo vašom dome byte alebo kancelárii, nikde vám nebude zavadzať. Bude tu pracovať ako nenápadný spoločník s veľmi príjemným dizajnom, na ktorého sa radi obrátite s akoukoľvek požiadavkou.

Materiál je zaujímavý, no dávajte si pozor na prach

Prakticky celý povrch tvorí jemná sieťka so zaujímavou štruktúrou, ktorá je k dispozícii v bielej alebo šedej (čiernej) farbe. Ja som si vybral svetlejšie prevedenie, no druhým dychom dodávam, že musím byť opatrný aby som ho nezašpinil. Skutočne si neviem predstaviť, ako z tohto povrchu odstrániť fľaky či iné nečistoty. Ak bude HomePod mini v prašnom prostredí, odporúčam skôr výber tmavej varianty (hoci aj tu budú zrejme po čase viditeľne nepekné sivé usadeniny).

HomePod mini
Povrch reproduktoru tvorí štrukturovaná sieťka – svetapple.sk

Na vrchu sa nachádza dotykový ovládací panel, ktorý je podsvietený farebnými LED diódami. Pri vyvolaní akcie sa niektoré z nich rozsvietia a používajú rôznu intenzitu jasu. HomePod skrátka ožije. Spoliehať sa však budete skôr na hlasového asistenta Siri. Aj keď som musel niekoľkokrát manuálne upravovať hlasitosť dotykom, v drvivej väčšine prípadov to stačilo reproduktoru zadať ako príkaz.

Na záver sa hodí doplniť, že HomePod mini stojí na malom plastovom podstavci s protišmykovou povrchovou úpravou, takže sa vám nebude pohybovať na hladkom povrchu ani v prípade, keď si naplno pustíte svoju obľúbenú hudbu.

Na podstavci v spodnej časti nájdete logo Apple – svetapple.sk

Kábel je žiaľ vstavaný a zariadenie nedisponuje vlastným akumulátorom – spúšťať sa dá iba z napájania z elektrickej siete. To je z môjho pohľadu asi jediná vec, ktorá mi trochu prekáža. Ináč po vizuálnej stránke nemám jedinú výčitku.

Kvalita zvuku je to, prečo by ste mali HomePod mini uprednostniť

Keď som po prvýkrát počul hrať klasický veľký HomePod, bol som príjemne prekvapený, čo tento reproduktor dokáže. Akonáhle som videl drobné rozmery HomePodu mini, popravde sa vo mne objavili určité pochybnosti. Fyziku skrátka neoklameš. Alebo áno?

Zariadenie poskytuje 360-stupňový priestorový zvuk, ktorý bez problémov zahltí menšiu detskú izbu ale tak isto aj väčšiu kanceláriu alebo obývačku. Pochopiteľne od neho nemôžete očakávať rovnaký výkon, ako od domácej Hi-Fi sústavy, no to hádam nikoho nenapadne.

HomePod mini
Takto vyzerá HomePod mini vo vnútri – Apple.com

Zvuk sa analyzuje až 180-krát za sekundu

Apple do zariadenia skrylo reproduktor, ktorý je situovaný v spodnej časti konštrukcie. Zvuk je teda smerovaný na nábytok, na ktorom je HomePod mini postavený a vďaka tomu sa rozptyľuje v priestore absolútne konzistentne.

Veľmi sa mi páči tento nápad, nakoľko pri správnom umiestnení zariadenia na pevný povrch vydáva mimoriadne presné, vyvážené a hutne tóny. Človek až na chvíľu zapochybuje, či v blízkosti nie je skrytý iný väčší a podstatne drahší reproduktor.

Prečítajte si tiež  Video: iPhone 14 Plus v recenziách. Čo na neho hovoria prví testeri?
Zvuk riadi a upravuje procesor S5 – Apple.com
Zvuk riadi a upravuje procesor S5 – Apple.com

Pochopiteľne, za skvelým výsledkom stojí aj procesor, ktorý sa nachádza vo vnútri zariadenia. Apple sem zakomponovalo čip S5, ktorý môžeme poznať napríklad z Apple Watch SE. Ten dokáže podľa inžinierov analyzovať zvukový výstup až 180-krát za sekundu, na základe čoho ho optimalizuje podľa hlasitosti, umiestnenia či žánru.

Stredy, výšky a basy

Predtým, než som sa pustil do tejto recenzie som si pochopiteľne prehral množstvo skladieb, albumov či mojich obľúbených playlistov. Nakoľko som „multi-žánrový typ“, stretol som sa tu so všetkým od rapu, cez rock až po klasický pop.

Vo všeobecnosti môžem napísať, že každý song znel na HomePode mini dobre. Prekvapili ma basy, perfektne fungovali aj stredy a hoci by som označil výšky za slabšiu stránku, na danú cenovú a rozmerovú kategóriu ponúkli primeraný zážitok. V podstate tak voči kvalite prehrávania nemám žiadnu výhradu a verte alebo nie, prekvapilo to aj mňa samého.

HomePod mini
HomePod mini a iPhone 11 Pro – svetapple.sk

Hlasný je viac než dosť

Ak vás zaujíma hlasitosť, tak tu skutočne nie je priestor na obavy. HomePod mini budete používať maximálne na 60% úrovni a ak to bude potrebné, požiadate Siri, aby vám ešte pridal.

Keď je zvuk nastavený na úplne maximum, musím priznať, že sa miestami stráca jeho kvalita – čo je bežný jav pri podobných reproduktoroch.

Objektívne ale dopĺňam, že do 85-90% hlasitosti je všetko čo bolo povedané vyššie (a tiež nižšie) pravdivé a HomePod mini zvláda hlasné tóny viac ako dobre.

Siri vás bude počúvať vďaka štvorici mikrofónov

HomePod mini
Hrá lepšie ako by ste čakali – svetapple.sk

Apple sa rozhodlo použiť pri svojom domácom reproduktore toľko kvalitných technológií, koľko sa len dalo. Niet divu, že sú tu prítomné až 4 mikrofóny, z ktorých tri reagujú na povel Hey Siri a jeden sa zameriava na úroveň ozveny v miestnosti.

Je prekvapivé, že aj počas prehrávania hlasnej hudby dokáže HomePod mini reagovať, keď sa ho na niečo opýtate, prípadne mu zadáte príkaz – nemusíte naň kričať.

Ako teda hodnotím zvuk?

Aby som to trochu zjednodušil, vo svojom živote som sa stretol s mnohými, prevažne prenosnými reproduktormi v podobnej cenovej kategórii. Určite nebudem tvrdiť, že HomePod mini je zo všetkých najlepší, no tak isto si nezaslúži ani negatívne hodnotenie. Ak by ste ho položili k akémukoľvek konkurentovi, verím, že by vo výsledku vyhral a nebolo by to o malé percento.

Apple skrátka nasadilo latku mimoriadne vysoko a vo svojej triede (pri cene okolo 129€) ponúka perfektný zvuk, kde získavate okrem iného aj plno užitočných technológií.

HomePod mini
HomePod mini a niekoľko ďalších Apple produktov – svetapple.sk

Dá sa spárovať s iPhonom, Macom alebo Apple TV a pracuje s domácnosťou

Tak ako už býva zvykom, pri všetkých Apple produktoch funguje špičková konektivita. HomePod mini sa pripája v prvom rade na Wi-Fi, no tak isto ponúka aj Bluetooth či U1 Wideband čip. Prvotné spárovanie s vašim zariadením prebehne rýchlo a bez problémov. Potom ho môžete veselo používať prostredníctvom funkcie AirPlay.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Blackie

Veľmi sa mi zapáčila spolupráca s iPhonom 11 Pro, ktorý obsahuje uvedený ultraširokopásmový čip. Zariadenie stačí ku HomePodu mini priložiť, v rukách pocítite jemnú haptickú odozvu a môžete začať s ovládaním prehrávača.

HomePod mini
Pokiaľ má iPhone čip U1, s HomePodom mini si bude dobre rozumieť – svetapple.sk

Všetko má však aj svoje negatívne stránky a kým som mal ešte HomPod mini na stole a omylom som k nemu priložil svoj iPhone, často ma otravovalo nechcené vibrovanie. Toto som vyriešil až premiestnením inteligentného reproduktora na iné miesto.

Jeden mám v kancelárii a druhý je doma v spálni. Predstaviť si ho však viem snáď úplne všade

Nakoľko som začal HomePod mini používať najskôr v kancelárii, kde nemám žiadnu audio-sústavu, postupne mi začal nahrádzať vstavané reproduktory v mojom MacBooku Pro (2020). Ak si niečo potrebujem pustiť, pomocou dvoch kliknutí dostanem kvalitnejší zvukový výstup a to je jednoducho super.

Tak isto som si zaobstaral druhý kúsok do spálne, ktorý slúži ako domáce centrum. Vďaka perfektnej integrácii HomeKitu môžem zadávať príkazy na zapnutie/vypnutie svetla alebo otvorenie/zatvorenie elektrických žalúzií hlasom a nemusím na to používať dotykový displej smartfónu.

HomePod mini
HomePod mini zapasuje do akejkoľvek miestnosti – svetapple.sk

Viem, keď si zjednodušené automatizované technológie ešte viac zjednoduším, možno by som mal byť nominovaný v súťaži lenivec roka. No pre ľudí, ktorí majú radi komfort to bude kľúčová a dôležitá vlastnosť, vďaka čomu si svoj milovaný HomePod mini ešte viac obľúbia.

Multiroom audio a synchronizácia dvoch HomePodov je super vec aj keď ju nevyužívam

Jedna z tých zaujímavejších veci, ktorú drobný domáci reproduktor od Apple dokáže je takzvané Multiroom audio. Aktivovať ho môžete v prípade, že sa vo vašom dome nachádza niekoľko HomePodov mini. Ľahko do nich nasmerujete hudbu, ktorá sa prehráva synchronizovane v každej miestnosti.

Druhým príkladným využitím synchronizácie je stereo prehrávanie, kedy si napríklad pred televízor so slabšími reproduktormi postavíte dva HomePody mini a tie sa spoja s Apple TV. Ak patríte medzi menej náročných používateľov a chcete dosiahnuť lepší výsledok prehrávania zvukov ako ponúka váš televízor, no zároveň si nepotrpíte na Hifi sústave za tisíce eur, toto riešenie môže byť najschodnejšou cestou.

Prepjiť si môžete aj dva HomePody mini
Zdroj: GearPatrol.com

Samozrejme, prepojiť si môžete dva HomePody aj v jednej miestnosti, aby ste mali k dispozícii kvalitnejšie prehrávanie skladieb.

Na záver však dodám, že v mojom prípade je každý HomePod mini vzdialený od svojho „kolegu“ približne 10 kilometrov. Žiadne z uvedených funkcií teda v praxi nevyužívam, hoci som ich pochopiteľne niekoľko mesiacov poctivo testoval.

Interkom

Intercom
Zdroj: Apple

Pokiaľ bývate vo väčšom rodinnom dome a máte napríklad dve deti v samostatných izbách, Interkom je funkcia, ktorú by ste mali poznať. Pomerne jednoduchým spôsobom sa môžete rozprávať s každým členom domácnosti bez zvyšovania hlasu, hoci sa možno nachádza o poschodie vyššie. Celú komunikáciu sprostredkuje HomePod mini.

Prečítajte si tiež  Nový HomePod bude. Apple ho môže predstaviť ešte v tomto roku

Hoci nepredpokladám, že budete vlastniť toľko reproduktorov, koľko má váš dom miestností, Interkom dáva zmysel už pri dvoch či troch kusoch.

Siri žiaľ stále nevie po slovensky, no rozlišuje hlasy

HomePod mini
Keby sa Siri naučila po slovensky, HomePod mini by bol skoro dokonalý – svetapple.sk

Ako iste viete, HomePod mini je označovaný ako inteligentný reproduktor, takže sa od neho automaticky očakáva viac, ako len kvalitné prehrávanie hudby.

V tomto prípade sa musíte spoľahnúť na hlasového asistenta Siri, ktorý sa žiaľ za 10 rokov svojej existencie stále nenaučil po slovensky a ani po česky. Hoci už existujú drobné indície, že by sa to v dohľadnej dobe mohlo zmeniť, zatiaľ sa musíte spoľahnúť len na angličtinu, nemčinu prípadne iný cudzí jazyk, ktorý ovládate.

Aj keď je to obrovská nevýhoda, základné povely sa hravo naučíte a potom bude ovládanie hračkou. Musím uznať, že HomePod mini rozumie dobre aj človeku, ktorého výslovnosť angličtiny nie je úplne dokonalá. Pred pár rokmi s tým iPhony mali ešte problém.

HomePod mini
Zariadenie dokáže rozpoznávať používateľov podľa hlasu – svetapple.sk

Čo sa mi však páči ešte viac je samotná umelá inteligencia. Tá dokáže rozpoznávať hlasy jednotlivých členov domácnosti, na základe čoho im prispôsobí obsah. Ak napríklad požiadam Siri o informácie z kalendára a to iste urobí aj moja priateľka, každý dostane inú odpoveď. Používanie je vďaka tomu prirodzenejšie a jednoduchšie.

Potrebuje napájanie

No a aj keď som HomePod mini zatiaľ iba chválil, pretože si to fakt zaslúži, na záver si nemôžem nechať ujsť príležitosť pre väčšiu výčitku. Ja viem, jedná sa o domáci reproduktor, no práve jeho kompaktné rozmery si doslova žiadajú, aby mal k dispozícii aj vlastný akumulátor.

HomePod mini
Škoda, že HomePod mini nemá vlastnú batériu – svetapple.sk

HomePod mini by bol dokonalý, keby dokázal fungovať aj ako prenosný reproduktor tak, ako som vám to nedávno ukázal v tomto koncepte. Apple by tak konkurovalo oveľa väčšiemu množstvu zariadení, hoci by muselo urobiť zopár kompromisov. Zariadenie by potrebovalo kvalitnejší materiál v rámci povrchovej úpravy a takisto zvýšenú odolnosť voči vode. To dnes neponúka.

Na druhej strane, možno že už v Cupertine riešia tento problém a v blízkej budúcnosti nám ukážu aj reproduktor pre využitie v exteriéri. Verím, že by bol minimálne taký úspešný, ako HomePod mini. Jeho predaje sú podľa prvých ohlasov skutočným prekvapením aj pre Apple.

Celkovo je šikovný a jeho kúpu odporúčam

Ak by som to mal zhrnúť, HomePod mini určite nie je najlacnejší domáci reproduktor na trhu, no zároveň ani nemá ďaleko od toho, aby bol ten najlepší. Zariadenie ponúka špičkové prehrávanie a dokonalú kompatibilitu, ktorú môžete poznať aj z iných Apple produktov. S jeho výberom určite neurobíte chybu a ak nad ním váhate, verte alebo nie, že vo finále budete prekvapení, čo tento drobec dokáže.

Pokiaľ už máte vlastné skúsenosti s HomePodom mini, dajte mi o nich vedieť v komentároch. Budem rád za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Zvuk
Dizajn
Cena
Synchronizácia
Celkový dojem
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
recenzia-homepod-mini-male-telo-silny-zvuk-a-vela-inych-benefitovHomePod mini je jednoznačne jeden z najlepších domácich reproduktorov, aké sú aktuálne na trhu k dispozícii. Má mimoriadne kvalitný zvuk a bohaté množstvo dodatočných schopností!