Spoločnosť Apple predstavila Apple Watch SE. Hodinky sa zaradili uprostred ponuky a ja som som mal možnosť ich testovať niekoľko týždňov. Po dlhodobom testovaní môžem prehlásiť, že sú výborné a vo veľa prípadoch dávajú ešte väčší zmysel, než Apple Watch Series 6, ktoré som testoval v tomto článku. Prečítajte si recenziu. Zariadenie zapožičala spoločnosť m:zone.

Dostupné Apple Watch SE vyzerajú fantasticky

K dizajnu sa vyjadruje ťažko. Každý ho vnímame ináč a máme svoj subjektívny názor. Doposiaľ som používal Apple Watch Series 3, ktoré majú staršie tvary. Je preto asi logické, že sa mi Apple Watch SE zapáčili od prvého momentu. Jasné, vychádzajú z dvojročnej platformy, no napriek tomu sú z môjho pohľadu veľmi atraktívne.

Celé zariadenie je spracované prémiovo a získate ho v troch farebných prevedeniach. Pri výbere Silver alebo Space Gray pôjde o klasiku. Ak ste trochu extravagantnejším používateľom, zaujať vás môže aj farba Gold (ktoré som testoval). Žiaľ červená a modrá ostáva výsadou len pre Apple Watch Series 6. Škoda.

Pokiaľ máte radi módu, poteší vás široké spektrum vymeniteľných remienkov. Dajú sa kúpiť ako originál a takisto ako napodobeniny od výrobcov tretích strán. Technologický gigant predáva svoje remienky o dosť drahšie. Na druhej strane sú však podľa mojej skúsenosti veľmi kvalitné.

Pokiaľ si vezmeme napríklad bežný silikónový „Sport band“ (ktorý je asi najčastejšie používaný), napodobenina (za cca 20€) sa mi behom prvých mesiacov „žmolila“ na ruke. Originál mám 3 roky a nespozoroval som žiaden problém. Netýka sa to možno priamo Apple Watch SE, no verím, že ak ste tieto hodinky nikdy predtým nevlastnili, je dobré to vedieť. Pri výbere remienku si dávajte pozor na kvalitu spracovania.

No a ako by som zhrnul dizajn? Jeho tvorcovia si nedali veľa práce so zmenami alebo úpravami. Na druhej strane sa ale pýtam, na čo vylepšovať skoro dokonalé? Apple Watch sa síce nemusia páčiť každému, no aj v roku 2020 pôsobia ako moderný kus spotrebnej elektroniky. Ich tvary držia tempo s dobou. Na to, že sa jedná o dostupný model vyzerajú SE-čka vynikajúco a myslím si, že keď ich vybalíte z originálnej bielej krabice, pochopíte o čom hovorím.

Minuloročný výkon nesklame

Apple Watch SE

Apple Watch Series 6 boli predstavené s novým procesorom S6 (SiP). Pokiaľ vás zaujala lacnejšia verzia „SE“, k dispozícii máte čip S5 (SiP) z Apple Watch Series 5. Napriek tomu, že je o niečo starší, nespozorujete rozdiel.

Spomínal som to už pri recenzii drahšieho modelu. Všetky aplikácie sa budú otvárať/načítať cca rovnako rýchlo. Používanie je absolútne hladké a neprekvapí vás ani sekanie, padanie, reštartovanie atď.

Oproti Apple Watch Series 4 už vyšší výkon pocítite (stále však nič výrazné). Ak by som to mal porovnať s mojimi predošlými Apple Watch Series 3, tu sa dostávame na dvojnásobnú úroveň. Týka sa to snáď každého jedného úkonu. Dvojročný rozdiel nie je zanedbateľný a verím, že ho oceníte od prvého spustenia a párovania s iPhonom. Pri starších generáciách to bude ešte markantnejšie.

Nebojte sa staršieho procesora

V podstate to píšem iba preto, lebo niektorých záujemcov odrádza staršia generácia čipu. Nech sa na to ale pozerám z akéhokoľvek uhla pohľadu, nie je na to dôvod. Apple Watch SE sú veľmi svižné a softvérové aktualizácie budú dostávať ďalších 4-5 rokov. Procesor S5 teda nie je „outsiderom“ ale naopak, veľmi slušným pomocníkom.

Prečítajte si tiež  3 aplikácie, ktoré sú dnes v zľave.

Zabudnúť by som nemal ani na ďalšie hardvérové špecifikácie. Hodinky pripojíte k Wi-Fi 802.11b/g/n v pásme 2,4 GHz a Bluetooth 5.0. U1 Wideband čip nie je prítomný.

Kvalitný displej, ktorý vám bude zhasínať

Aj keď sa jedná o LTPO zobrazovaciu jednotku, Apple Watch SE nemajú k dispozícii funkciu Always-on. Tá ostáva výsadou len pre Apple Watch Series 5 a Apple Watch Series 6. Prekáža mi to? Vlastne ani nie.

Apple Watch Series 6

Ako som už viackrát spomínal, dlhodobo používam Apple Watch Series 3 a na otáčanie zápästia som celkom zvyknutý. Z tohto pohľadu bolo všetko v poriadku.

Na druhej strane som ale testoval aj Apple Watch Series 6, kde sa mi stále zapnutý displej náramne páčil. Vo chvíli, keď som mal napríklad hodinky položnené na stole vedľa počítača, vždy som mal presný prehľad o čase. Je to možno iba detail, no ja som používateľ, ktorý ho dokáže oceniť. Takisto som presvedčený, že Alwys-on vyzerá o niečo modernejšie a hodinky by ho mali mať už v štandarde. Kvôli odlišnosti modelov to ale nebolo možné. Chápem, politika Apple.

Aby som bol objektívny, bez tejto funkcie sa dá úplne bez problémov žiť a jej benefity z môjho pohľadu nedokážu vyvážiť výrazne nižšiu cenu za Apple Watch SE. Pokiaľ ste totálnym technologickým nadšencom, samozrejme že by ste si mali zaobstarať „stále zapnutý displej“ v drahšom modeli. Ak ale potrebujete inteligentné hodinky na bežné používanie, chýbať vám tu nebude. Navyše si aj ušetríte batériu (z môjho sledovania cca 5-15% denne). To je milý bonus.

Dve veľkosti a sklíčko Ion-X

Tak ako všetky hodinky od jablkovej spoločnosti, aj Apple Watch SE môžete zakúpiť v dvoch verziách. Tá menšia má 40mm displej s rozlíšením 324×394 pixelov a väčšia 44mm displej s rozlíšením 368×448 pixelov.

K dispozícii som mal prvý uvádzaný model a rovno napíšem, že ho odporúčam predovšetkým ľuďom s útlejším zápästím. Ak by som mal vybrať správnu veľkosť pre priemernú pánsku ruku, 42mm (Apple Watch Series 3) až 44mm by bolo tak akurát.

Možno, že sa mýlim a máte na to iný názor. Každému záujemcovi preto odporúčam návštevu autorizovaného predajcu (napríklad m:zone), kde si to vyskúšate na vlastnej koži (teda ruke). Až tam reálne zistíte, čo vám sedí najlepšie.

No a aj keď displej poväčšine chválim, jedno negatívum sa mu uprieť nedá. Je ním povrchová úprava dotykovej plochy. Ako iste viete, Apple Watch SE kryje rovnaká technológia (Ion-X) ako Apple Watch Series 6 (platí to len pre hliníkový model).

Takto vyzerá Ion-X sklíčko na Apple Watch Series 3 po dlhodobom používaní

Aj keď Apple uvádza, že sa nemusíme obávať škrabancov, sám vám môžem odporučiť, aby ste spolu s kúpou hodiniek investovali aj do ochrannej fólie alebo temperovaného sklíčka. Prvé ryhy sa vám objavia už po pár dňoch používania a to si môžete dávať akýkoľvek pozor.

Na vlastne oči som videl odolnosť zafírového skla (rád vám ju v budúcnosti ukážem) a môžem potvrdiť, že je na úplne inej úrovni. Škoda, že sa k nemu dostanú len vyvolení. Na Slovensku nie je v ponuke pre žiaden model…

Farby a kvalita zobrazenia

Tomuto bodu asi netreba venovať príliš veľkú pozornosť. Apple Watch majú vo všeobecnosti jednu z najkrajších zobrazovacích jednotiek spomedzi konkurencie. Nádherný OLED displej prekresľuje všetky ciferníky vo vysokej kvalite a mimoriadnej farebnej presnosti. Doplnil by som fantastický jas na úrovni 1000 nitov, ktorý prekoná aj ostré slnko.

Prečítajte si tiež  Pridajte si Apple Event Spring Loaded jedným klikom do kalendára vo vašom Apple zariadení
Apple Watch SE
Takto vyzerá displej na jasnom slnku

Používanie a ovládanie je návykové a najlepšie mu pasuje prirovnanie k iPhonu. S týmto trendom prišli ešte prvé Apple Watch, predstavené v roku 2014. Ich súčasný nástupca pokračuje v tradícií a ako používateľ to oceňujem. Skvelá práca páni inžinieri.

Nemajú EKG a Oxymeter. Bude vám to ale chýbať? Nie.

V Cupertine urobili viacero škrtov v rozpočte, aby boli Apple Watch SE čo najdostupnejšie. Ako iste viete, nenájdete v nich EKG ani Oxymeter. V oboch prípadoch sa jedná o pôsobivé, no pre väčšinu používateľov trochu zbytočné technológie.

Samozrejme že starší ľudia trpiaci zdravotnými problémami, prítomnosť špeciálnych senzorov ocenia. Bežnému spotrebiteľovi ale chýbať nebudú. Ak sa chcete zameriavať na šport alebo iné aktivity, k dispozícii je tu druhá generácie optického snímača srdcovej frekvencie. Ako preukázalo niekoľko nezávislých testov, poskytuje veľmi presné merania.

Pri rôznych aplikáciách zužitkujete aj výškomer (stále zapnutý), kompas či GPS. Apple Watch SE majú okrem toho gyroskop, akcelerometer a senzor snímania okolitého svetla.

Ak sa plánujete potápať, Apple Watch SE môžete ponoriť do hĺbky 50 metrov bez rizika, že by sa im niečo stalo. V prípade nečakanej nehody je pripravený systém pre detekciu pádov, ktorý privolá pomoc.

Funkcií je tu teda stále habadej. Dva najväčšie trháky, pre ktoré sa niekomu oplatí investovať do Apple Watch Series 6 určite oželiete. Sám som EKG používal iba vo chvíli, keď som ho testoval. To isté platí aj o oxymetri. Netvrdím, že to u vás musí byť rovnako. Ak ste ale bežný, stredne náročný spotrebiteľ, skoro určite vám tieto technológie chýbať nebudú.

Pokiaľ by som to mohol k niečomu prirovnať, je to ako kúpa luxusného auta vo vysokej a maximálnej výbave. V oboch prípadoch máte k dispozícii funkcie, ktoré vás budú počas jazdy príjemne rozmaznávať. Ak ste ale náročným perfekcionistom, zvolíte si drahší variant, kde už máte úplne všetko. Vôbec vám pri tom nevadí, že používate sotva polovicu výbavy. Pridaná hodnota je v praxi minimálna.

Výdrž batérie je o trochu lepšia ako na Apple Watch Series 6, no pre zmenu chýba rýchle nabíjanie

Apple Wach nepatria medzi etalóny v oblasti výdrže batérie. Výrobca udáva len 18-hodín na jedno nabitie, čo je v porovnaní s konkurenciou žalostne málo. To však platí len pre najnáročnejších. Bežným spotrebiteľom vydržia bez väčších problémov aj 30-48 hodín na jedno nabitie.

V reálnom svete by som mohol porovnávať bežný kancelársky deň a deň so zvýšenou aktivitou. V rámci práce nakráčam niekoľko kilometrom, hodinky mi zobrazia desiatky upozornení, sem tam vybavím nejaký ten hovor a využijem platbu cez Apple Pay. Výsledok? Večer som na cca 50% (za 18-24 hodín). To je veľmi slušné číslo, ktoré ma núti nabíjať raz za dva dni.

Rovnako ako s Apple Watch Series 6, aj s Apple Watch SE dokážem dosiahnuť ešte lepšie hodnoty. Pri písaní textov mávam hodinky položené na stole vedľa počítača (na ruke mi zavadzajú). No a keďže táto činnosť trvá cca 5-6 hodín denne, zariadenie býva v nečinnosti. Nekontroluje mi srdcovú frekvenciu a ani ďalšie metriky. Suma sumárom, v reálnom teste som sa dostal po 14 hodinách na krásnych 66%. Treba si však uvedomiť, že toto nebude prípad každého používateľa.

Prečítajte si tiež  Vizualizácia ukazuje, ako by mohol vyzerať iPhone SE 2. Bude kombináciou iPhonu 8 a 11.

A keď som aktívnejší a idem si zašportovať (dvojhodinový tréning typu: beh, bicykel, plaváreň), hodinky majú večer medzi 20-40%. Stále to je dosť, no už ich musím nabíjať, aby mi vydržali do rána (pri sledovaní spánku).

Na spotrebu energie vplýva obrovské množstvo faktorov, ako vysoký jas, príliš farebné/biele ciferníky a spôsob používania. Ako som už uviedol vyššie, Apple Watch SE disponujú OLED displejom, ktorý je pri tmavých farbách šetrnejší. Ak máte napríklad farebný ciferník, v priebehu dňa môže minúť aj o 10% viac energie, než tmavšie varianty. Platí to aj pre Apple Watch Series 6 (a všetky ostatné modely).

Čo keď Apple Watch vezmete niekam na výlet?

Akonáhle spustíte aktivitu, zariadenie vás začne nepretržite sledovať. Kontroluje vašu srdcovú frekvenciu, pohyb a meria čas. To zásadným spôsobom vplýva na výdrž batérie. Počas 8-hodinového výletu sa mi podarilo stiahnuť akumulátor z 98% na 35% (pri Apple Watch Series 6 to bolo z 97% na 24%).

Ak sa teda chystáte niekam do hôr, rátajte s tým, že budete nabíjať každý deň. Ináč sa toto zariadenie používať nedá…

Škoda rýchleho nabíjania

Pri Apple Watch Series 6 som si túto funkciu veľmi pochvaľoval. Celkom mi zmenila návyky v rámci používania a vôbec mi neprekážala slabšia výdrž batérie. Apple Watch SE ale rýchlonabíjanie nemajú a v praxi je to cítiť.

Apple Watch

Doposiaľ som svoje Apple Watch Series 3 nabíjal cez noc. Spolu s Apple Watch SE som ale začal používať spánkovú analýzu. Vytvoril som si zvyk, kedy dávam zariadenie do siete vždy pred večernou sprchou.

V tom čase zvykne mať ešte zostatkových 30-60% baterky. Doplnenie šťavy na 80-100% trvá cca 40-70 minút. Len tak pre porovnanie, drahší model to zvláda (v rovnakých podmienkach) za 20-40 minút. To je veľký rozdiel.

Verdikt a cena

Apple Watch SE sú dokonalým kompromisom. Pokiaľ vlastníte akýkoľvek model od Apple Watch Series 3 nižšie, prechod bude veľmi príjemný. Tak isto sú skvelým „štartovacím balíčkom“ do sveta inteligentných hodiniek od spoločnosti Apple. Ak ste ich zatiaľ nemali a nechcete silou mocou investovať do tej najdrahšej verzie, určite vás nesklamú. To vám garantujem.

Aj bez EKG, Oxymetra, Always-on displeja či rýchleho nabíjania sa dajú bez problémov používať. Sú to samozrejme užitočné technológie, no je len na vašom osobnom zvážení, či vám stoja za príplatok cca 130€ (pri Apple Watch Series 6).

Apple Watch SE

Dizajn je veľmi elegantný, nosení na ruke je mimoriadne pohodlné. Aj keď vypadla červená a modrá farba, je tu aspoň zlatá, šedá a strieborná. Apple Watch SE vrelo odporúčam a udeľujem im vysoké hodnotenie. Nie je to preto, lebo obľubujem Apple. Je to iba preto, lebo si to v pomere cena, výkon a protihodnota zaslúžia.

Cena

  • Apple Watch SE (40mm) od 299€
  • Apple Watch SE (44mm) od 329€
  • Apple Watch SE Nike (40mm) od 299€
  • Apple Watch SE Nike (44mm) od 329€

Klady

  • Cenovo dostupné hodinky so všetkými dôležitými funkciami
  • Moderný dizajn
  • Veľmi svižný procesor S5 (SiP) so 64-bitovou architektúrou
  • Dvakrát rýchlejšie ako Apple Watch Series 3
  • Výškomer

Zápory

  • Chýbajúci Always-on displej
  • Nemajú EKG a ani Oxymeter
  • Výdrž batérie by mohla byť lepšia
  • Neponúkajú rýchlonabíjanie

Apple Watch SE – tabuľka

Displej a jas:LTPO OLED Retina displej s jasom 1000 nitov.
Rozlíšenie displeja:– 324 x 394 px (40 mm)
– 368 x 448 px (44 mm)
Rozmery a váha:– 40 x 34 x 10.4 mm (40mm) – 30.5g
– 44 x 38 x 10.4 mm (44mm) – 36.2g
Čipy:– S5 SIP64-bitová architektúra,
– W3 čip
Wi-Fi/Bluetooth:802.11b/g/n 2.4GHz/Bluetooth 5.0
Technológie:GPS, Akcelerometer, Kompas, Gyroskop, Výškomer, Optické sledovanie srdcovej frekvencie (2.gen), Svetelný senzor, O 50% hlasnejší reproduktor, NFC (Apple Pay a CarKey), digitálna korunka s haptickou odozvou.
Kapacita:32GB
Výdrž batérie:– 18 hodín na jedno nabitie
Farebné prevedenia: Space Gray
– Silver
– Gold
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Dizajn
Displej
Výkon
Senzory a technológie
Výdrž batérie
Nabíjanie
Cena + protihodnota
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
recenzia-apple-watch-se-dokonale-pre-zaciatocnika-a-stredne-narocneho-pouzivatelaApple Watch SE sú v súčasnosti asi najlepším kompromisom vôbec. Majú skvelý displej, moderný dizajn, množstvo užitočných senzorov a hlavne prívetivú cenovku.