Potrebujem na Apple Watch ochranné sklíčko?

Inteligentné hodinky od spoločnosti Apple používam štvrtý rok a po celý čas som s nimi veľmi spokojný. Jedná sa o starší model Apple Watch Series 3, ktorý už bol vymenený v rámci reklamácie, pretože sa na displeji objavila prasklina. Dávnejšie som o tom napísal samostatný článok.

Rozbité Apple Watch prešli reklamáciou. Nikdy sa nevzdávajte.

Dokiaľ som nezažil túto negatívnu skúsenosť, mal som pocit, že Apple Watch sú prakticky nezničiteľné. Veľakrát som s nimi omylom buchol do zárubne, ošúchal ich o stenu a podobne. Hoci sa na sklíčku objavili škrabance, nikdy to nebolo také vážne, aby ma to extra zamrzelo. Je to predsa funkčná spotrebná elektronika a nie výstavný predmet do vitríny.

Vo chvíli, keď som však spozoroval vlasovú prasklinu, tiahnúcu sa stredom displeja a začal som študovať, čo sa s tým dá robiť, zostal som zaskočený. Opraviť rozbitý displej na Apple Watch je v niektorých prípadoch také nákladné, že sa viac oplatí prejsť na nový model. Od tej doby som si teda začal dávať pozor a vyskúšal som aj ochranné sklíčka. Žiaľ, tie sa mi nikdy nepodarilo aplikovať úplne presne a taktiež sa mi pod nimi vyskytovali vzduchové bubliny.

Nie je to samozrejme iba tým, že na lepenie nemám talent. Treba si uvedomiť, že obdĺžnikový dizajn Apple Watch je na každej strane zaoblený a trafiť sa presne do stredu je na 42 mm ploche displeja veľmi náročné. Po celý čas som ale ochranné sklíčko potreboval a po skúsenosti s tým od Innocentu som zostal príjemne prekvapený.

Balenie a lepenie

Tak ako vždy, balenie v podobe bielej recyklovateľnej krabice obsahovalo všetko príslušenstvo, ktoré by ste možno očakávali. Ako bonus sa tu ale vyskytla aj plastová konštrukcia na hodinky, vďaka ktorej sa dá sklíčko napasovať na milimeter presne a taktiež šikovná špachtľa pre vytláčanie bublín. Tieto dva predmety sú kľúčové pre správne nalepenie sklíčka.

Celý proces lepenia trval cca 4 minúty a dovolím si tvrdiť, že ho zvládne úplne každý. Zariadenie musíte v prvom rade dôkladne očistiť pomocou alkoholovej utierky. Potom z plochy displeja odstráňte prach (pomôže vám špeciálna nálepka) a následne vložte Apple Watch do plastovej konštrukcie.

Ešte raz prebehnite displej špeciálnou nálepkou pre odstránenie prachu a následne môžete lepiť. Je nutné podotknúť, že toto treba robiť v miestnosti, kde sú zavreté všetky okná a dvere. Výrazne tým znížite počet poletujúcich prachových častích. Určite si vyčistite aj stolík alebo podložku, na ktorej pracujete.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na Apple Watch Series 7 v novej zelenej farbe!

Po nalepení sa mi v spodnej časti hodiniek objavila drobná bublinka. Nebolo v nej síce vidieť časticu prachu, no tlakom mojich prstov sa nedala odstrániť. Do hry teda vstúpila vyššie spomenutá špachtľa.

Po niekoľkých minútach boja s nepekným úkazom som vyhral a sklíčko doľahlo na displej hodiniek tak dokonalo, že ho pri prvom pohľade ani nie je možné spozorovať. Lepenie teda hodnotím na jednotku s hviezdičkou. Ľahšie to už ani nemôže byť!

Celkové spracovanie a ovládanie

Materiál, z ktorého je toto temperované sklíčko vyrobené pôsobí oveľa mäkšim dojmom, ako štandardné ochranné sklá, ktoré si môžete zaobstarať napríklad na iPhone. Predajca uvádza, že sklo je japonského pôvodu a ja sa domnievam, že jeho „mäkkosť“ súvisí s hrúbkou, ktorá je úplne minimálna.

To vo výsledku zabezpečuje stále vysokú odolnosť ale aj pohodlné ovládanie. Po nalepení príslušenstva nemám pocit, že by sa používanie Apple Watch akýmkoľvek spôsobom zmenilo. Odozva na displej je rovnako rýchla a príjemná, ako predtým a problémy nerobí ani Force Touch.

Zaujímavosťou sú tmavé zaoblené hrany Magic Glass, ktoré sa prekvapivo nelepia (lepí sa len transparentná časť sklíčka), no po dôkladnej aplikácii zostávajú pevne na svojom mieste. Určite musím spomenúť, že týmto spôsobom jemne vytŕčajú do priestoru (viď foto nižšie), čo môže pôsobiť tak, že sa po zachytení o nejaký predmet alebo oblečenie ľahko odlúpnu.

Áno, existuje tu riziko, no sám sklíčko používam približne mesiac a zatiaľ som sa s týmto nestretol. Ani keď na voľnú hranu zatlačím nechtom nemám pocit, že by sa dala ľahko odlepiť. Musel by som vyvinúť skutočne veľkú silu. V tomto teda problém nevidím a naopak si myslím, že pri takej malej ploche displeja je dané riešenie lepšie. Ak by sa zaoblené hrany lepili, nemuseli by držať pevne (tlakom by sa odliepali).

Je nutné zdôrazniť, že táto časť ochranného sklíčka patrí medzi najdôležitejšie. Zaoblené hrany sa najčastejšie stretávajú s nárazmi a práve v nich displeje praskajú. Keďže sú tu ale dokonalo prekryté, používateľ sa nemusí ničoho báť.

Zmizli mi aj škrabance

Na záver jedna dobrá správa. Na mojich Apple Watch sa po rokoch objavilo množstvo nepekných škrabancov, ktoré síce neboli príliš hlboké, no boli viditeľné. Žiaľ, Ion-X sklíčko nie je zázračné a odolnosťou by som ho označil skôr za podpriemerné. V porovnaní s tým, čo vám ponúka zafír na drahších modeloch Apple Watch je to úplne iná úroveň. To je však už iná téma…

Prečítajte si tiež  60 000 $ za Apple Watch? Áno!

Hneď po nalepení ochranného sklíčka Magic Glass mi všetky tieto škrabance zmizli a celý povrch hodiniek pôsobí tak, ako by boli úplne nové. S týmto efektom som dopredu nepočítal, no veľmi sa z neho teším. Moje staršie Apple Watch Series 3 omladli o niekoľko rokov.

Hodnotenie

Pokiaľ ste sa dočítali až sem, pravdepodobne nebudete mojim verdiktom prekvapení. Innocent Magic Glass považujem za najlepšie riešenie na ochranu Apple Watch, pokiaľ si chcete sklíčko nalepiť doma alebo v práci.

Jeho cena na Apple Watch (42mm) vychádza na 16,99 €, čo je z pohľadu pridanej hodnoty prijateľné. Toto príslušenstvo si nekupujete na deň ani na mesiac. Vydržať vám môže pokojne aj roky a vašu peňaženku ochráni o stovky eur v prípade, že by ste si bez neho svoje Apple Watch rozbili.

Kliknutím na linky nižšie si môžete vybrať Magic Glass pre vaše Apple Watch:

Článok vznikol v spolupráci s našim partnerom, spoločnosťou innocentstore. Ďakujeme za podporu!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
PREHĽAD RECENZIE
Lepenie
Spracovanie
Cena
Celkový dojem
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.
recenzia-innocent-magic-glass-watch-jedine-ochranne-sklicko-na-hodinky-ktore-mi-dava-zmyselPokiaľ ste sa dočítali až sem, pravdepodobne nebudete mojim verdiktom prekvapení. Innocent Magic Glass považujem za najlepšie riešenie na ochranu Apple Watch, pokiaľ si chcete sklíčko nalepiť doma alebo v práci.