Rusko sa vyhráža, že spoločnosti Apple uvalí ďalšiu pokutu za porušenie protimonopolných zákonov v krajine. Konkrétne má ísť o zneužitie dominantného postavenia na trhu obchodu s aplikáciami, nakoľko tento technologický gigant nedovoľuje vývojárom pridať do svojich produktov možnosť alternatívnych spôsobov platby. Ako píše Reuters, Federálny protimonopolný úrad (FAS) v Rusku uviedol, že spoločnosti Apple uloží pokutu na základe obratu, ktorej výška bude stanovená v priebehu administratívneho vyšetrovania.

Nejde pritom o prvý prípad, kedy bola spoločnosť Apple zažalovaná z prakticky rovnakých dôvodov. Len nedávno bola firma sídliaca v americkom Cupertina dlhodobo sankcionovaná zo strany holandského dozorného orgánu za to, že v aplikáciách určených na zoznamovanie neponúkala možnosť platby tretej strany. Napokon však došlo k dohode.

Rusko je v úplne inej situácii 

Aj keď je Rusko rovnako krajina, ktorá si môže nárokovať na dodržiavanie pravidiel a zákonov, netreba zabúdať, že sa práve nachádza uprostred vojny s Ukrajinou. Na túto situáciu samozrejme okamžite zareagovala aj spoločnosť Apple, ktorá sa začala z tamojšieho trhu sťahovať. Dnes sa v Rusku oficiálne neponúka žiaden iPhone a ak ho nájdete v nejakom internetovom obchode, môžete si byť istí, že ide o ilegálny a hlavne predražený predaj.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Taktiež stojí za zmienku, že spoločnosť Apple dostala v Rusku pokutu len minulý týždeň po tom, čo odmietla ukladať osobné údaje o svojich Ruských používateľoch zo služby iCloud na území najväčšej krajiny sveta.

Samotná výška pokuty však činila len 2 milióny rubľov, čo je v prepočte necelých 35 000 €. Pre spoločnosť Apple teda išlo o drobné (a navyše nie je isté, či túto pokutu zaplatila).

Rusko sa v posledných mesiacoch od začiatku invázie na Ukrajinu čoraz častejšie dostáva do sporu s veľkými technologickými spoločnosťami. Ide predovšetkým o firmy, ktoré sídlia v USA a v otázkach cenzúry či kontroly osobných údajov sú veľmi striktné.

Kremeľ chce mať silnú kontrolu nad online priestorom 

Rusi vyhrali nad Applom. Do iPhonu budú môcť predinštalovať vlastné aplikácie
Zdroj: technologies.ca

Pokiaľ sa pozrieme na celú situáciu s miernym nadhľadom, nie je ťažké pochopiť, o čo Rusom vlastne ide. Pekne to vystihla práve agentúra Reuters, ktorá vo svojom príspevku napísala, že najnovšie sankcie voči spoločnosti Apple sú len pokusom Kremľa o uplatnenie ešte väčšej kontroly nad online priestorom.

Na západnú spoločnosť preto putuje séria pokút, týkajúca sa porušovania internetových zákonov, ktorá by ju mohla teoreticky zastrašiť. S niečim podobným sa stretla nedávno napríklad aj spoločnosť Google. Pokuty sú ale poväčšine tak smiešne nízke, že ich platbu títo technologickí giganti pravdepodobne ani nezaznamenajú. Nechajme sa teda prekvapiť, s čím majú v pláne prísť Rusi tentokrát.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.