Nové modely iPadov sú oficiálne v predaji a prví majitelia tak majú možnosť postupne sa zoznámiť so svojimi zariadeniami. Nová generácia iPadu Pro predstavuje ohromný posun nie len pre jablkové tablety, ale aj pre celú hardvérovú ponuku spoločnosti Apple. iPady sa čoraz viac približujú k funkcionalite Macov, čo z nich robí profesionálne počítače s dotykovou obrazovkou.

Tejto téme sa venoval aj Tom Boger, viceprezident spoločnosti Apple pre marketing produktov Mac a iPad. V rozhovore pre The Wall Street Journal rozprával o tom, ako sa iPad Pro líši od Macu a či Apple plánuje vydanie Macu s dotykovým displejom.

Spojenie Macu a iPadu je podľa Apple možným variantom

Boger zdôraznil, že Apple nevidí iPad a Mac ako konkurenciu, ale ako dva modelové rady, ktoré spolu perfektne spolupracujú. Zatiaľ čo iPad je navrhnutý pre priame dotykové interakcie, Mac je stavaný na nepriamu manipuláciu pomocou klávesnice a myši.

Táto filozofia sa odráža v rozdielnych operačných systémoch pre každé zariadenie. iPadOS je optimalizovaný pre dotykové ovládanie a macOS pre tradičné vstupné zariadenia.

Otázka dotykového Macu však zostáva naďalej otvorená. Napriek opakovaným pokusom získať od Bogera konkrétnejšiu odpoveď, Boger zostal neoblomný v tom, že iPady sú určené na dotykové ovládanie, zatiaľ čo Mac nie.

Zástupca jablkovej spoločnosti naznačil, že mnohí zákazníci používajú oba typy zariadení a využívajú iPad na rozšírenie svojej práce z Macu. Funkcia Continuity naviac umožňuje plynulú prácu medzi obomi zariadeniami.

iPad Mac OLED
Zdroj: Unsplash / Roberto Nickson, Howard Bouchevereau (úprava redakcie)

Napriek týmto vyjadreniam Boger nevylúčil možnosť, že by Apple mohol v budúcnosti zmeniť svoj postoj k dotykovým Macom.

Žiadne bližšie informácie a detaily o potenciálnom príchode obdobného zariadenia však neponúkol.

Známy analytik tvrdí, že dotykový Mac je už vo vývoji

Zatiaľ čo oficiálne stanovisko spoločnosti Apple zostáva nezmenené, známy analytik Mark Gurman z Bloombergu má iný názor. Podľa neho totiž Apple už pracuje na vývoji Macov s dotykovými obrazovkami a plánuje ich uvedenie na trh v roku 2025.

Podľa Gurmanna by si mal modernizovaný MacBook Pro zachovať tradičný dizajn notebooku vrátane klávesnice a trackpadu.

Obrazovka však dostane pridanú podporu pre dotykový vstup a gestá, podobne ako iPhone a iPad. Apple už v minulosti priniesol formu dotykového displeja v podobe TouchBaru na MacBookoch Pro, no táto inovácia sa neujala.

Touch Bar na MacBooku Pro
Zdroj: 9to5mac

Tieto správy naznačujú, že Apple môže v budúcnosti prekročiť hranice medzi svojimi produktovými radmi, čím by sa dotykové ovládanie stalo súčasťou Mac ekosystému.

Tento krok by mohol predstavovať zásadnú zmenu v interakcii používateľov s Macmi a rozšíriť možnosti, ako ľudia pracujú a tvoria obsah na svojich zariadeniach.

Zatiaľ čo niektorí fanúšikovia Apple môžu byť nadšení z myšlienky dotykového Macu, iní môžu mať obavy, či takýto krok nezmení základné princípy, na ktorých  Mac funguje už celé roky. Čo si o tom myslíte vy?

Prečítajte si tiež  Takto vyzerá nanotextúra na displeji nového iPadu Pro

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -