Gigant z Cupertina bol v donútený zrušiť svoj plán, v ktorom chcel zakázať webové aplikácie na domovskej obrazovke pre európskych spotrebiteľov. Voči tejto taktike sa ohradilo mnoho vývojárov, ktorí plánujú priniesť svoje alternatívne aplikácie v rámci aktualizácie iOS 17.4.

Po vydaní druhej beta verzie iOS 17.4 sa zistilo, že spoločnosť Apple znížila funkcionalitu webových aplikácií iOS v krajinách EÚ. Webové aplikácie už nebolo možné spúšťať z domovskej obrazovky v samostatnom okne, ktoré zaberá celú obrazovku. Namiesto toho sa k nim pristupovalo cez prehliadač Safari.

Apple v boji proti pravidlám webových aplikácií neuspel

Tento krok ostro odsúdili skupiny ako Open Web Advocacy, ktoré spustili petíciu na zmenu tejto funkcionality. Z petície sa však veľmi rýchlo stala výzva smerovaná na Európsku komisiu, ktorá sa rozhodla zakročiť.

Spoločnosť Apple bola nakoniec nútená odstúpiť a hovorí, že webové aplikácie na domovskej obrazovke, ktoré používajú WebKit, budú po vydaní iOS 17.4 naďalej fungovať.

Apple potvrdil, že vývojári a používatelia, ktorých mohlo ovplyvniť odstránenie webových aplikácií na domovskej obrazovke v beta verzii systému iOS, môžu očakávať návrat predchádzajúcej funkcie.

iOS 17.4
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / SvetApple (úprava redakcie)

Apple predtým uvádzal, že zmenu fungovania webových aplikácií v systéme iOS musel vykonať preto, aby dodržal zákon EÚ o digitálnych trhoch (DMA). Spoločnosť argumentovala tým, že prehliadače tretích strán používané s webovými aplikáciami v Európe by mohli používateľov vystaviť rizikám v oblasti bezpečnosti a ochrany súkromia.

Očakávame, že iOS 17.4 bude vydaný už počas najbližších dní, keďže spoločnosti Apple veľa času neostáva. Už tento týždeň by sme sa tak mali dočkať alternatívnych trhovísk s aplikáciami a ďalších možností, ako za ne platiť.

Prečítajte si tiež  Apple a jeho pravidlá mimo App Store sú terčom kritiky. Bojujú proti nim Spotify, Epic Games a ďalší veľkí hráči

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -