Apple včera prispelo aktualizáciou ostro sledovaného operačného systému iOS 13. Verzie 13.3.1. v podstate nepriniesla žiadne veľké zmeny. Sústredila sa len na opravu chýb, zlepšenie stability, výkonu a podobne. Ako to však dopadlo v praxi? Ukážeme si na následujúcom videu.

Test: iOS 13.3.1. vs. iOS 13.3. Ktorý je rýchlejší?

Apple vydalo vôbec prvú oficiálnu aktualizáciu iOS 13 v tomto roku. Verzia 13.3.1. ale nič zásadné do systému nepridala. Môžeme snáď spomenúť iba možnosť deaktivácie ultraširokopásmového čipu, Apple U1 Wideband, ktorý je v niektorých krajinách sveta zakázaný a iPhone nás kvôli tomu nechcene sledoval. To je tak všetko. Vývojári sa tu sústredili na niečo celkom iné.

- Reklama -

Konkrétne šlo o vyriešenie všetkých problémov, ktorými systém trpí predovšetkým na starších zariadeniach. Súčasťou tejto snahy je aj zlepšenie stability a výkonu. Telefón by mal byť teda logicky rýchlejší. Všetko však len v teoretickej rovine. Pre staršie zariadenia je iOS 13 v akejkoľvek forme evidentne ťažké sústo.

Hovoríme najmä o iPhone SE a iPhone 6S, ktoré sú posledné na zozname podporovaných modelov. Napriek tomu sa hovorí, že budú podporované aj s verziou iOS 14, ktorá by mala všetky neduhy systému iOS 13 raz a navždy vyriešiť. Ako si však poriadia s najnovšou verziou iOS 13.3.1 v porovnaní s predchodcom?

Test: iOS 13.3.1. vs. iOS 13.3. Ktorý je rýchlejší?
Test: iOS 13.3.1. vs. iOS 13.3. Ktorý je rýchlejší?

Výsledok testu je nejednoznačný

Samozrejme, ak ste si mysleli, že vám povieme, ktorý systém je lepší z výkonnostného hľadiska a či ho sťahovať update alebo nie, tak vás asi sklameme. Dôvod je ten, že sa to v každom prípade veľmi líši. Tak napríklad, niekedy sa iPhone zapne rýchlejšie s iOS 13.3.1. Zároveň je ale pomalší pri načítaní aplikácii vývojárov tretích strán.

Test je okrem iného veľmi objektívny v tom, že tu autor neskúšal systémy len na dvoch rovnakých modeloch. Prešiel celou paletou, predovšetkým starších zariadení, ktoré majú najväčšie problémy s novým iOS. Ako sa ukazuje, ak máte novší iPhone ako model XR, pravdepodobne si rozdiely ani nevšimnete. Ak ale máte iPhone 7 a starší, video vás môže zaujať.

Neváhajte si ho teda pozrieť a do komentára nám napíšte, aké máte skúsenosti s iOS 13 vy. Ostali vám nejaké problémy, ktoré nevyriešila ani posledná aktualizácia? Dajte nám do komentára vedieť, aké presne problémy to sú.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.