Apple sa pripravuje na implementáciu viacerých zmien v súlade so zákonom o digitálnych trhoch (DMA) v Európskej únii. Dôkazom toho je aj otvorenie ekosystému v rámci nedávno vydaného iOS 17.4. Zmeny, ktoré Apple priniesol zahŕňajú podporu pre alternatívne trhy a platobné metódy, ako aj ďalšie úpravy pre vývojárov tretích strán.

Je tu však aj jedno prekvapenie, o ktorom sa zatiaľ nehovorilo. Jednou z hlavných zmien, no za to pomerne „tichých“ zmien je aj zjednodušenie procesu prechodu z operačného systému iOS na iné mobilné operačné systémy pre používateľov v krajinách EÚ.

Apple pracuje na riešeniach, ktoré umožnia ľahší prenos dát z iPhonov na zariadenia od iných výrobcov. Plánované spustenie však nepríde skôr, ako na jeseň roku 2025.

Apple prinesie ďalšie zmeny pre používateľov v krajinách EÚ

Od konca tohto roku budú mať používatelia naviac možnosť odinštalovať prehliadať Safari z iPhonov a nahradiť ho iným webovým prehliadačom. Apple tiež pracuje na funkciách, ktoré umožnia export a import údajov medzi prehliadačmi na rovnakom zariadení.

Apple tiež otvára prístup k NFC čipu pre platobné aplikácie tretích strán, aby umožnil bezkontaktné platby mimo systému Apple Pay. Práve tento scenár bol hlavným bodom, na ktorý tlačila nielen Európska únia, ale aj konkurenčné spoločnosti.

Zdroj: Unsplash / David Grandmougin / SvetApple (úprava redakcia)

Všetky tieto zmeny sú špecifické výhradne pre EÚ a sú reakciou na požiadavky DMA. V iOS 17.4 majú používatelia možnosť nastaviť preferovaný alternatívny obchod s aplikáciami ako predvolený v nastaveniach zariadenia.

Pre prístup k alternatívnym obchodom musí byť v Apple ID nastavená krajina alebo región z EÚ a používateľ musí byť fyzicky na jej území. V opačnom prípade nebude táto funkcia dostupná. Dokonca aj keď opustíte EÚ na 30 dní, aplikácie nainštalované mimo App Store nebudete môcť sťahovať a ani aktualizovať.

Prvé alternatívne obchody s aplikáciami v EÚ by sa mali na obrazovkách iPhonov a iPadov objaviť už o niekoľko dní. Medzi najväčších hráčov, ktorí plánujú prispieť vlastnými obchodmi patria spoločnosti MacPaw a Epic Games, ktoré tiež plánujú spustiť svoje vlastné riešenia. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  iOS 17.4 sprístupňuje apky mimo App Store. Prináša to však obmedzenia

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -