5. MacBook Air má slabší nabíjací adaptér

Začnime nabíjaním. Pokiaľ ste nikdy nepoužívali MacBook Air, mali by ste vedieť, že kompaktné nie sú iba jeho rozmery. Apple dodáva svoj základný laptop „len“ s 30W adaptérom, ktorý je síce menší a ľahší, no na zároveň aj o niečo pomalší ako 61W adaptér, štandardne dodávaný ku MacBooku Pro 13″.

Vo výsledku tak bude trvať nabíjanie o trochu dlhšie, no nakoľko je akumulátor v porovnaní s drahším modelom o cca 20 % menší, nebude to veľký rozdiel.

- Reklama -

4. MacBook Pro 13″ má väčší TrackPad

Určite s nami budete súhlasiť, že TrackPad od spoločnosti Apple patrí medzi najlepšie, aké sa dajú zakúpiť na trhu. Jeho používanie a reakcie sú absolútne špičkové a pripomínajú dotykové ovládanie na iPhone alebo iPade.

V prípade kúpy MacBooku Pro 13″ získavate obrovskú plochu, na ktorej sa môžete realizovať. Ak si však vyberiete dostupnejší model, TrackPad je tu zredukovaný. Nejedná sa o nič výrazné, čo by vám akokoľvek prekážalo pri práci a dokonca veríme, že by ste si to pri používaní možno ani nevšimli. Na strane druhej, pred kúpou to treba vedieť. Napríklad pri práci s grafikou je väčší TrackPad jednoznačnou výhodou.

3. Rozdiel v hmotnosti je minimálny, hoci to tak nevyzerá

Ak hľadáte nový počítač s príjemnou hmotnosťou, môžete si vybrať MacBook Air ale aj MacBook Pro 13″. Hoci drahšie prevedenie pôsobí podstatne mohutnejšie, rozdiel v hmotnosti sa pohybuje len na úrovni cca 110 gramov.

Zatiaľ čo MacBook Air váži 1,29 kg, MacBook Pro 13″ váži 1,4 kg. Do úvahy treba vziať aj fakt, že lacnejší model ponúka o niečo menšiu batériu.

V prípade, že si chcete tento rozdiel predstaviť v praxi, ak by ste na MacBook Air položili ľahunký iPhone 5 z roku 2012 (112g), dokopy by vážili rovnako, ako MacBook Pro 13″…

2. MacBook Air má slabší jas Retina displeja

Aj keď nepredpokladáme, že sú displeje na týchto dvoch počítačoch po hardvérovej stránke odlišné, pretože majú rovnaké rozlíšenie, podporu P3 a XY ďalších zhodných funkcií, v skutočnosti sa v jednom malom detaile predsa odlišujú. Apple pravdepodobne softvérov obmedzuje jas displeja na MacBooku Air, ktorý ponúka 400 nitov, zatiaľ čo MacBook Pro 13″ má k dispozícii 500 nitov.

Opäť sa zrejme nejedná o žiaden zásadný rozdiel, pre ktorý by ste mali uprednostniť drahšie prevedenie. Na druhej strane sa nám však takéto obmedzovanie technológii vôbec nepáči. Apple urobilo to isté aj pri iPhone 12 a iPhone 12 Pro, pričom zobrazovacia jednotka je preukázateľne rovnaká.

1. MacBook Pro má o niečo kvalitnejšie reproduktory

MacBook Pro 13" (M1) očami náročného používateľa Windowsu. Je naozaj taký dobrý?

Posledným rozdielom, o ktorom ste zrejme nevedeli je, že MacBook Pro 13″ ponúka o niečo kvalitnejšie reproduktory s vysokým dynamickým rozsahom. Za túto vlastnosť môže vďačiť predovšetkým svojmu hrubšiemu telu.

Aby sme však nekrivdili základnému MacBooku Air, tak aj tento počítač hrá až prekvapivo dobre. Pokiaľ budete chcieť vyšší zvukový zážitok, predsa len si zakúpite napríklad HomePod mini alebo iný reproduktor či hi-fi sústavu.

Výhodný nákup na splátky v m:zone s možnosťou spätného výkupu starého počítača

Na záver doplníme, že oba počítače si môžete kúpiť u autorizovaného predajcu m:zone na splátky bez navýšenia, až na 20 mesiacov.

Základný MacBook Air (M1) začína na 1 129,00 € a pri akontácii 350 € vás vyjde len na 38,95 € mesačne.

Drahší MacBook Pro 13″ (M1) začína na 1 449,00 € a pri akontácii 500€ vás vyjde len na 47,45 € mesačne.

Spoločnosť m:zone ponúka aj výkup vášho starého počítača, ktorý sa dá prirátať ku akontácii. Vo finále sa tak viete dostať na veľmi prívetivú čiastku, pričom po skončení splátok bude mať váš MacBook stále vysokú hodnotu v porovnaní s novým kusom. Je všeobecne známe, že počítače od Apple si držia cenu najlepšie v porovnaní s konkurenciou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa tak oplatia.

Článok vznikol v spolupráci s našim partnerom, spoločnosťou m:zone. Ďakujeme za podporu!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.