Hovorí sa, že iPhone je jeden z najbezpečnejších smartfónov na svete. Toto tvrdenie nie príliš prehnané, no treba dodať, že platí len pri dodržaní určitých podmienok. Tou základnou je inštalácia najnovších aktualizácií softvéru, ktoré neprinášajú len nové funkcie a viditeľné vylepšenia, ale tak isto sa zaoberajú aj skrytými chybami a bezpečnostnými hrozbami.

Presne takýmto updatom bol nedávno iOS 14.4.1 a teraz sa ku nemu pridal aj iOS 14.4.2 či watchOS 7.3.3. Ani v jednom prípade nejde o žiadnu veľkú aktualizáciu, nakoľko sa nedostala medzi beta testerov, ale Apple ju sprístupnilo rovno všetkým používateľov. Aj tento nepopulárny krok značí, že by ste s jej inštaláciou nemali váhať, pretože opravuje rizikové chyby.

WebKit

Aj keď bola samotná správa ku aktualizácii veľmi strohá a nachádzalo sa v nej iba tradičné: „Táto aktualizácia obsahuje dôležité bezpečnostné aktualizácie a odporúčame ju všetkým užívateľom. Informácie o bezpečnostnom obsahu aktualizácií Apple softvéru nájdete na stránke: https://support.apple.com/sk-sk/HT201222„, Apple sprístupnilo aj rozsiahle podrobnosti, ktoré sú určené pre vývojárov.

Na svojom oficiálnom blogu uvádza, že hlavným problémom bol WebKit – „Spracovanie škodlivého webového obsahu môže viesť k univerzálnemu skriptovaniu medzi servermi. Apple si je vedomé, že tento problém mohol byť aktívne využívaný“ – Apple.

Chyba je to teda závažná a ak si potrpíte na svojej internetovej bezpečnosti, nemali by ste ju podceňovať. iOS 14.4.2/iPadOS 14.4.2 si môžete nainštalovať na iPhone 6S a novší, iPad Pro (všetky modely), iPad Air 2 a novší, iPad 5. generácie a novší, iPad mini 4 a novší a iPod touch 7. generácie.

Napíšte nám do komentára, či ste po inštalácií zaznamenali nejaké negatívne zmeny, ako napríklad zhoršenú výdrž batérie, plynulosť systému a podobne. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.