Niekomu vadí, inému nie. Spoločnosť Apple použila v roku 2017 pri iPhone X diskutabilný dizajnový prvok, ktorý narúša celistvosť displeja. Bavíme sa samozrejme o výreze pre Face ID.

Hoci na prvý pohľad bije do očí a niektorých ľudí odrádza od kúpy, v rámci používania si naň veľmi rýchlo zvyknete a jeho prítomnosť nebudete vôbec riešiť – s týmto tvrdením súhlasí drvivá väčšina majiteľov iPhonu. Apple však veľmi dobre vie, že lepšie by nám bolo bez notchu. Podľa známeho analytika Ming-Chi Kua (presnosť 76,6%) ho v roku 2023 úplne odstráni (prostredníctvom 9to5mac).

Zmenšovanie notchu bude každým rokom výraznejšie

Už o niekoľko mesiacov sa dočkáme miernej zmeny, kedy sa rozmery výrezu zredukujú o cca -10%. Bude to konkrétne v iPhone 13/13 mini a 13 Pro/13 Pro Max, ktorého dizajn si môžete pozrieť napríklad v tomto článku.

Technologický gigant ale plánuje pokračovať v zmenšovaní aj v roku 2022, kedy má notch vystriedať okrúhly výrez pre prednú kameru s tým, že zvyšné senzory budú ukryté pod displejom.

Vrchol samotnej evolúcie nastane v roku 2023, kedy sa Apple zbaví aj prednej kamery, ktorá bude ukrytá pod zobrazovacou jednotkou pomocou špeciálnej technológie dierovania (niektoré pixely budú vynechané, no voľným okom nám to nebude prekážať). Výsledkom má byť čistý a elegantný dizajn.

No a ak vám to príde ako šialené sci-fi a nesledujete novinky z tohto priemyslu, môžeme vás uistiť, že už dnes existujú firmy, ktoré toto dokážu vyrobiť. Technológia má ale stále zopár problémov a úskalí, ktoré treba vyriešiť (nepresné farby, zle zaostrovanie a ďalšie…).

Napíšte nám do komentára, či by ste chceli iPhone s čistým a elegantným displejom, pri ktorom by vás nerušil notch. Budeme radi za všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.