Utopená elektronika v ryži. Kde vznikol tento nápad?

Na začiatku bádania po odpovedi, odkiaľ pochádza tento mýtus a aký je vlastne starý, si stanovíme júl 2007, kedy bol na fóre portálu Macrumors uverejnený prvý príspevok, súvisiaci s iPhonom a ryžou. Používateľ s prezývkou Jorsuss uviedol, že mu jeho úplne nový iPhone 2G spadol do umývadla a pri pokuse o záchranu ho vložil do ryže. Žiaľ, v tomto prípade nebolo šťastie naklonené čerstvému majiteľovi zariadenia a tak sa telefón už nikdy nepodarilo zapnúť.

Týmto tvrdením sme zistili, že trik existoval dávno pred tým, než Apple predstavilo prvý iPhone. Ešte o mesiac skôr, v júni 2007, napísal reportér denníka Washington Post článok o tom, ako mu jeho BlackBerry nešťastne spadlo do toalety vo chvíli, keď sa pripravoval na rande. Následne svoj telefón (a tiež rande) zachránil pomocou známeho triku s ryžou, vďaka čomu obdržal v redakcii veľký obdiv. Neskôr o tom napísal aj portál LifeHacker.

Naozaj zaujímavé to, ale začína byť až v tomto momente. Ešte v roku 2000 sa podarilo istému používateľovi Yahoo utopiť, dnes už archaickú Nokiu 5130. Jeden zo zaručených spôsob, ako ju vysušiť, bolo využitie známej kuchynskej suroviny navrhované iným používateľom.

Minulé tisícročie…

Mokrý iPhone voda
Zdroj: DALL-E

Ďalšia zmienka sa objavila v časopise Yankee Magazine v druhej polovici 90-tých rokov (1996), a to v konkrétne v článku „Over 1,000 Ingenious Ways to Extend the Life of Everything You Own“ („Viac ako 1 000 dômyselných spôsobov, ako predĺžiť životnosť všetkého, čo vlastníte“).

Autor Earl Proulx napísal, že ak prenášate fotoaparát do teplého a vlhkého podnebia (v tropických polohách), šíreniu korózie a plesne zamedzíte vložením zariadenia do silikagélu. Toto vysúšadlo sa používa aj v špeciálnych vreckách, ktoré sú určené na prenášanie fotoaparátov, objektívov, filmov či kamerového príslušenstva. Proulx však na záver dodáva, že pokiaľ silikagél nie je k dispozícii, môžete ho nahradiť ryžou.

No a aj keď to vyzerá, že sme sa konečne dostali ku pôvodnému zdroju mýtu, v skutočnosti o ňom písali už v roku 1946, v časopise Popular Photography, kde na udržiavanie exponovaného filmu v suchu odporúčali čaj, hnedý papier a ryžu. Ak to trochu preženieme, tento trik je medzi ľuďmi minimálne sto rokov a výrazne sa rozšíril vďaka počiatkom fotografie.

Tento trik je populárny, pretože je lacný. Bude, ale fungovať?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, no v roku 2014 uskutočnil portál Gazelle.com test, ktorého výsledok nebol potešujúci. Zo siedmych vysúšadiel, ktoré môžeme nájsť v domácnosti, dosiahla najhoršie absorpčné účinky práve nevarená ryža.

Prečítajte si tiež  Istého Brita stretla absurdná smrť, zabil ho iPhone vo vani! Pri okolnostiach len krútime hlavou!

Tú predbehla napríklad podstielka pre mačky, kuskus či ovsené vločky. Portál po tejto skúške uviedol, že ak nechcete strácať čas, telefón môžete radšej vypnúť, položiť na poličku a počkať, kým bude úplne suchý v rámci bežnej izbovej teploty.

S podobným tvrdením prišiel tiež Craig Beinecke, spoluzakladateľ spoločnosti TekDry, ktorá poskytuje „záchranné služby pre utopené elektronické zariadenia„. Táto firma vyvinula špeciálny stroj, ktorý pripomína „kufrík s bombou“ a využíva podtlak spojený s nízkou teplotou na aktívne vytláčanie tekutín z vodou poškodeného telefónu. Celý proces záchrany trvá zhruba 20 minút.

Spoločnosť TekDry poverila konzultačnú firmu DTJ vykonaním výskumu účinnosti ryže. Pri experimentálnych meraniach sa zo zariadenia odparilo viac vody v situácii, keď zostalo položené v otvorenej miestnosti, než v nádobe s ryžou.

Samozrejme, samotný výskum treba brať s určitou rezervou, nakoľko bol financovaný spoločnosťou, ktorej vyslovene záleží na neúčinnosti tohto triku.

Na druhej strane, ani my vám neodporúčame spoliehať sa iba na ryžu. Ako sme už napísali vyššie, jej cena je takmer nulová, no to môže platiť aj o efekte. Správne urobíte iba vtedy, keď navštívite profesionálov.

Zájdite do servisu

Pokiaľ vám môžeme odporučiť jedinú spoľahlivú vec, bude to práve návšteva odborného servisu, ktorej sa žiaľ mnohí vyhýbajú kvôli vyššej cene. Dôvodom nie je iba samotné vysušenie zariadenia, ale aj kompletné vyčistenie zvnútra.

Ak sa teraz pýtate, na čo je to dobré, odpoveď je jednoduchá. Pokiaľ by ste utopený iPhone vložili do ryže a ten by po tomto „zážitku“ bez väčších problémov fungoval, po pár týždňoch či mesiacoch by sa mohlo všetko zmeniť.

Dôvodom je oxidácia na kontaktoch, ktorá keď raz začne, už nikdy neskončí. V kvalitnom servise, akým je napríklad Itya, dokážu tomuto procesu zabrániť, avšak kľúčová je skorá návšteva čo najrýchlejšie po nehode. Ceny sa pohybujú rádovo od niekoľkých desiatok eur vyššie (závisí od zariadenia), čo je vždy lepšie, ako kupovať úplne nový iPhone za „tisícku“.

oxdiácia na plošných spojoch
Zdroj: DALL-E

Toto isté samozrejme platí aj o všetkých ostatných elektronických zariadeniach (počítače, tablety, hudobné prehrávače a ďalšie), ktoré sú nechceným spôsobom vystavené vode, káve, čaju alebo inej kvapaline.

Na záver článku otvárame diskusiu dole v komentároch, kde môžete napísať vlastné skúsenosti prípadne odporúčania, ktoré sa vám v živote oplatili. Budeme radi za každý váš názor.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJTheVerge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.