Po vypočutí právnikov spoločnosti Apple a Epic Games vydala sudkyňa prvé rozhodnutie v tomto prípade. Jablková spoločnosť nemôže zablokovať vývojárske účty tvorcov Fortnitu (čo mala v pláne 28. augusta), pretože by sa tento krok dotkol aj Unreal Enginu. Ten využívajú nezávislí vývojári po celom svete.

Epic vs. Apple (1:0)

Zdá sa, že v Epic Games majú prvý dôvod na oslavu. Táto spoločnosť vyhrala malú časť veľkého procesu, pričom ju Apple nemôže v rámci činností v App Store nijako obmedzovať.

Hoci sa cuperitnský gigant bránil, že vývojári porušili zmluvné podmienky, evidentne to nestačilo na to aby presvedčil súd. Avizovaný krok bol jasnou reakciou na predošlé útoky.

Na druhej strane ale treba poznamenať, že zatiaľ neexistuje žiaden príkaz, aby spoločnosť Apple vrátila do svojho internetového obchodu hru Fortnite. Tá porušila pravidlá a spravodlivo bola odstránená.

Samotný rozsudok sa pochopiteľne vzťahuje iba na poslednú žiadosť a počas celého konania sa považuje za predbežné opatrenie na vytvorenie spravodlivých podmienok. Obe strany sa teraz môžu vyjadriť k hlavnej žalobe, ktorá sa venuje vymazaniu populárnej hry.

Epic Games tvrdí, že Apple porušuje hospodársku súťaž a používa pri tom monopolné praktiky. Niektorým aplikáciam ako napríklad Uber či Bolt udeľuje výnimky v oblasti platieb. Pokiaľ si však zakúpite akýkoľvek digitálny obsah vo Fortnite, App Store na tom profituje 30%. Kompetentní to aj napriek žiadosti odmietajú zmeniť.

Apple už vydalo vyhlásenie, v ktorom uvádza, že žiadnu výnimku pre vývojárov v tomto prípade neudelí. Epic Games patrí dlhodobo medzi najúspešnejších tvorcov a počas rokov sa vypracovali na multimiliardový biznis. Objektívne treba poznamenať, že práve jablková spoločnosť má svoje pravidlá a je len na nej ako si riadi svoje podmienky v App Store. Aký je váš názor na túto kauzu? Napíšte nám do komentára!

Prečítajte si tiež  iOS 17.4 napokon neposkytne očakávanú funkciu. Apple ju z ničoho nič odstránil
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.