Do redakcie sa nám dostali Apple Watch Series 6. Za ich zapožičanie ďakujme spoločnosti m:zone. Po niekoľkých hodinách vám dokážeme sprostredkovať prvé pocity. V tomto článku sa budeme venovať Oxymetru. Prečítajte si ako táto novinka funguje v praxi.
Apple Watch Series 6 – monitorovanie hladiny kyslíka krvi
Technologický gigant doplnil „revolučné“ EKG o Oxymeter. Apple Watch Series 6 majú ďalší zdravotný senzor, ktorý môže zachraňovať životy (vďaka včasnej diagnostike ochorenia).
V tomto bode treba podotknúť, že všetky výsledky majú iba informačný charakter. Nie sú určené na lekárske účely.
Vo chvíli, keď sa dopracujete k horším číslam, mali by ste zájsť za svojim doktorom pre plnohodnotné vyšetrenie. To vám prezradí viac a nasadí sa liečba.
Čo je to kyslík v krvi?
Ešte predtým, než sa do toho pustíme, mali by sme vedieť, čo presne testujeme. V princípe sa jedná o percento kyslíka, ktoré prenášajú červené krvinky z pľúc do tela. Celá metrika pomáha k lepšiemu pochopeniu zdravia človeka.
Väčšina ľudí sa stretáva s hodnotami medzi 95-99%. Nazvime ich ideálne. Pokiaľ by sa číslo (po meraní) prekĺzlo hlboko pod 95%, môže dôjsť k závažnému narušeniu činnosti srdca a mozgu.
Apple Watch Series 6 vás vopred upozornia na možné problémy. Človek o nízkych percentách poväčšine nevie. Aj preto je nová funkcia dôležitá, bez ohľadu na to, či ste starší alebo mladší.
Pár faktov, ktoré by ste mali vedieť
Začnime podporovanými zariadeniami. S hodinkami môžete spárovať len iPhone 6S a novší (ktorý má iOS 14). Funkcia Oxymetra nie je určená pre osoby mladšie ako 18 rokov. Tak isto nemusí byť dostupná v každej krajine v rámci celého sveta. Na Slovensku a v Česku našťastie funguje.
Meranie kyslíka v krvi si môžete „vyvolať“ manuálne vo chvíli, kedy to považujete za najvhodnejšie. Tak isto sa dá nastaviť aj meranie na pozadí, kedy o tejto činnosti vôbec neviete (cez deň a v noci).
Všetky dáta sa ukladajú do vášho zariadenia (a iPhonu) a neskôr sa k ním môžete vrátiť cez aplikáciu Zdravie.
Ako funguje meranie kyslíka v krvi?
No a teraz to najdôležitejšie. Ako prebieha celé meranie? V princípe je to úplne jednoduché. Po prvotnom nastavení funkcie môžete kedykoľvek začať.
Na Apple Watch si otvoríte príslušnú aplikáciu a spustíte proces. Tu by sme však radi podotkli, že nie vždy sa dočkáte úspešného výsledku. Pri prvom testovaní sa nám to podarilo až na tretíkrát.
Aj keď to neznie ako príliš priaznivá štatistika, podobne je to aj s konkurenciou. Dôvodom sú veľmi citlivé senzory. Treba ich umiestniť na zápästie tak, aby mali čo najlepší kontakt s pokožkou. Pozor by ste si mali dávať na kosti a tak isto na uvoľnený remienok.
Po niekoľkých skúšaniach sme zistili, že ak hodinky posunieme na ruke o pár centimetrov vyššie (smerom k lakťu), meranie prebehne takmer vždy úspešne. Nie je to nič otravné, treba si len zvyknúť. Pomôcť vám môže aj sedenie na stoličke. Pri spustenom Oxymetri by ste mali vynechať akékoľvek iné činnosti.
Technológiu sme vyskúšali viackrát. Výsledky sa pohybovali medzi 96-98%. Všetko trvalo len 15 sekúnd. Nastavili sme si aj meranie na pozadí. Apple hovorí, že proces prebieha vtedy, keď sa práve nehýbete (zrejme pomáha gyroskop a akcelerometer).
Môžeme to iba potvrdiť. Apple Watch zaznamenali hodnoty aj v situáciách, kedy sme o tom vôbec nevedeli. Vzhľadom na vyššie spomínanú citlivosť senzorov nás to milo prekvapilo.
Tu musíme ešte napísať, že počas spánku zvykne klesať aj hladina kyslíka v krvi. Môže sa teda stať, že nočné úrovne budú pod 95% pričom je s vašim telom všetko v poriadku.
V blízkej budúcnosti sa pokúsime namerané hodnoty porovnať aj s iným (ideálne certifikovaným) prístrojom. Veríme, že výsledky budú viac ako zaujímavé.
Záver
Je doslova fascinujúce, čo dnes dokážu moderné technológie. Pred niekoľkými rokmi boli inteligentné hodinky bájnym sci-fi a dnes sú každodennou realitou. Apple Watch Series 6 sú mimoriadne prepracované zariadenie, ktoré dokáže oveľa viac, než predchodcovia (predovšetkým Series 3 a stariše).
Aj keď Oxymeter nepovažujeme za funkciu, pre ktorú by ste mali nutne upgradovať, v prípade, že sa na to chystáte, určite vás poteší. Hodinky dokážu doslova zachrániť život. Predovšetkým to platí v situáciach, kedy si myslíte, že ste úplne zdraví a nič vám nehrozí.
Sme radi, že sa vyrábajú také úžasné produkty, medzi ktoré patria aj Apple Watch Series 6. Už dnes sa tešíme na ďalšie generácie, ktoré prinesie budúcnosť. Pokiaľ vás zariadenie zaujalo, na vlastné oči si ho môžete pozrieť v pobočkách autorizovaného predajcu m:zone. S výberom vám pomôže špecializovaný personál.