Len včera večer sa na východe Slovenska triasla zem a pocítili to tisíce ľudí, ktorí žijú v tejto oblasti. Zemetrasenie, ktoré nastalo o 20:23 a trvalo niekoľko sekúnd napáchalo rôzne škody od rozbitého nábytku až po popraskané steny na domoch, ktoré už zrejme nebudú obývateľné.

Ako sme vás informovali v našom včerajšom článku, na základe informácií z Európsko-stredomorského seizmického centra (EMSC) dosiahli otrasy magnitúdu až 5.0, na základe čoho je ho možné zaradiť medzi stredne silné zemetrasenia. Ako však informuje iMeteo, na Slovensku je tento prírodný jav pomerne zriedkavý a podobné otrasy nezažila ani staršia generácia obyvateľov.

Slovenská akadémia vied dnes vyhodnotila, že magnitúda bola v skutočnosti o niečo slabšia a namiesto 5.0 bola stanovená na 4.9. Ide však o skoro rovnaký výsledok. Zaujímavé tiež je, že podobne silné zemetrasenie sa na Slovensku udialo ešte v roku 1930.

Naposledy sa na Slovensku výraznejšie triasla zem v roku 2003, kedy v okrese Humenné dosiahlo zemetrasenie magnitúdo 4.2.

To posledné, ktoré sa uskutočnilo včera, malo svoje epicentrum neďaleko vodnej nádrže Domaša, v katastri obce Ďapalovce. Podľa iMeteo vyprodukovalo energiu o sile 560 MWh. Pre lepšiu predstavu, toľkoto elektriny v priemere spotrebuje zhruba 300 000 ľudí za jeden deň.

Zaujímavé je tiež to, že o zemetrasení informovali svojich majiteľov aj smartfóny s operačným systémom Android. Hoci aj iOS má možnosť podobného upozornenia, na Slovensku sa s ním pravdepodobne ešte dlhé roky nestretneme.

Funguje najmä v zahraničí a informácia prichádza podstatne pomalšie, než na konkurenčnej platforme, kde ju zdieľa priamo spoločnosť Google na základe svojich vlastných dát.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toľko dní budú pracovať Slováci na nový iPhone 14 Pro. Je to šialene dlhá doba (aktualizované)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -