Ak sa zaujímate o technológie a spoločnosť Apple, určite vám neuniklo, že iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max je vybavený prepracovaným ultraširokouhlým objektívom s automatickým zaostrovaním, ktorý získal takzvaný “makro režim“.

Vo fotografii sa používa predovšetkým na zachytávanie malých predmetov medzi ktoré patria kvety, drobný hmyz, rôzne štruktúry alebo iné detaily.

- Reklama -

Halide Mark II 

Ani jeden z predchodcov nedisponoval takouto technológiou, pretože na to nemal patričný softvér a ani hardvér. Ako sa však ukazuje, vďaka moderných funkciám strojového učenia sa dá makro režim aspoň čiastočne ponúknuť aj na iPhone 8 alebo novších generáciách. A vôbec to nie je na zahodenie.

Za všetkým stojí spoločnosť Halide, ktorá ponúka v App Store jednu z najprepracovanejších fotografických apiek súčasnosti s názvom Mark II (alebo aj Mark 2.5). Obsahuje široký rozsah funkcií či nastavení a v minulosti sme vás o nej informovali v tomto článku.

Po poslednej aktualizácii zvládne aj na starších zariadeniach ponúknuť makro režim bez nutnosti zakúpenia dodatočného hardvéru (napríklad nasúvacieho objektívu).

Za všetkým hľadaj umelú inteligenciu 

Tajomstvo je ukryté v technológii Neural Engine, ktorú priniesol po prvýkrát procesor A11 Bionic v iPhone 8/8 Plus a v iPhone X. Halide vo svojom vyhlásení uvádza, že makro režim najskôr skontroluje, ktorý z objektívov zariadenia môže zaostriť najbližšie a následne naň prepne.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 3 s 5G a novým čipom A15? Čo môžeme očakávať od najdostupnejšieho iPhonu?

Pomocou strojového učenia a ďalších možností potom môžete ovládať ultra-presné zaostrenie a umelá inteligencia zabezpečí, že výsledný záber dosiahne vysoké kvality.

Pozrieť si to môžete aj vo videu pod týmto odstavcom, kde je úplne jasné, že hoci makro režim v Halide Mark II nie je úplne rovnaký ako v iPhone 13 Pro, do značnej miery sa mu približuje a to nemusíte kupovať nové zariadenie. Za nás teda skvelá práca a zaujímavá alternatíva pre potencionálnych fotografov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -