Slováci sú deň čo deň napádaní podvodnými hovormi, SMS či e-mailovými správami. Útočníci skúšajú rôzne techniky, ako vás nalákať do pasce. V poslednej dobe sú to napríklad lákavé investície do kryptomien.

Ako teraz upozorňuje Tatra Banka, aj keď môže vyzerať reklama na internete dôveryhodne, pokiaľ vám sľubuje, že rýchlo zbohatnete, skoro určite ide o podvod. Vo veľkej miere sa s tým stretávame najmä na sociálnych sieťach, ale pokojne aj iných platformách (napríklad YouTube). Finančná inštitúcia preto rozoslala svojim zákazníkom e-mail, v ktorom sa ich snaží informovať o tom, na čo si dávať pozor.

Takto funguje rozšírený podvod s kryptomenami  

V prvom rade vás podvodníci oslovia na nižšiu investíciu, ktorá sa pohybuje vo výške 200 – 250 €. Vedia totiž, že takúto sumu je za vidinou vysokého zisku ochotných zaplatiť obrovské množstvo ľudí. Akonáhle to urobíte, podvodníci vás informujú, že vašu investíciu sa podarilo úspešne zhodnotiť napríklad na 12 000 €.

Na to, aby vám však tieto peniaze mohli vyplatiť, potrebujú vaše prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva, prípadne inštaláciu aplikácií Anydesk, Teamviewer a ďalších, na získanie zdieľaného prístupu od vášho počítača.

Ukradnú vám peniaze a na váše meno si zoberú spotrebný úver 

Akonáhle vyššie uvedenú chybu urobíte, odpíšete sa na obrovský problém. Útočníci vás totiž behom chvíle môžu pripraviť o všetky vaše finančné prostriedky, ktoré máte na účte, od ktorého ste im udelili prístup. Nie je to však to najhoršie. Za svoju chybu totiž môžete platiť ešte niekoľko dlhých rokov.

Pomocou tohto druhu podvodu totiž hackeri môžu začať vo vašom mene čerpať spotrebný úver, čím vás nepríjemne zadlžia. Prídete tak o oveľa viac, než len o svoje finančné úspory.

Ako sa voči týmto útokom chrániť? 

Tatra Banka prezradila aj tri jednoduché kroky, ako sa môžete voči podobným internetovým podvodom chrániť. V prvom rade nezadávajte údaje o svojej platobnej karte či od elektronického bankovníctva na žiadnu stránku, pokiaľ si nie ste na 100 % istí, že je legitímna. O tom sa presvedčíte napríklad jednoduchou kontrolou URL adresy. Ak v nej nesedí čo i len jedno písmeno, alebo doména, ruky preč.

V žiadnom prípade si tiež do svojho počítača, alebo mobilného zariadenia neinštalujte nový softvér, pokiaľ vás o tom žiada nejaký anonym na internete. Nikdy totiž neviete, o čo presne ide a aký je jeho cieľ. V zásade je však jasný, okradnúť vás o peniaze.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Žena prišla o 50 tisíc eur. 61-ročná Slovenka naletela na nechutný podvod. Ako sa brániť?

Na záver už iba platí, aby ste si dávali pozor a boli maximálne ostražití. Nenechajte sa nachytať na lákavú investíciu a rovnako nepodliehajte nátlaku, ani časovému stresu, ktorý sa vo vás snažia hackeri vyvolať. Je to obrovská chyba, ktorá vás môže pripraviť šmahom ruky o tisíce eur.

Tieto rady tiež môžete rozoslať svojim blízkym, najmä vo vyššom veku, ktorí nemajú s internetovými podvodmi také skúsenosti. Práve oni sú totiž často obeťami internetových podvodníkov, ktorí ich dokážu pripraviť o celoživotné úspory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -