Ešte minulý mesiac sme vás informovali o tom, ako zákonodarcovia v americkom štáte Montana hlasovali za zákaz sociálnej siete TikTok. Jediné čo bolo potrebné na to, aby nový zákon začal platiť, bol podpis guvernéra Grega Gianforteho. Ako píše portál 9to5mac, ten ho práve oficiálne schválil, pričom známa je už aj výška trestu za porušenie pravidiel.

V novom zákone sa uvádza, že spoločnosť ByteDance, ktorá pochádza z Číny a existujú pri nej dôvodné riziká, že obrovské množstvo zozbieraných dát o používateľoch sprístupňuje čínskej vláde, nemôže pôsobiť v akejkoľvek forme na území štátu Montana. Zároveň sa v ňom píše, že každý, kto tento zákon poruší, bude platiť pokutu až 10 000 dolárov / deň.

V tomto bode je ale potrebné zdôrazniť, že sankcie neplatia pre samotných koncových užívateľov, ktorí sú prihlásení na sociálnej sieti, ale práve pre spoločnosť ByteDance.

Rovnako tak môžu dostať pokutu aj internetové obchody od Apple (App Store) či Google (Play), prostredníctvom ktorých v budúcnosti nesmie byť možné TikTok stiahnuť. Jeho distribúcia musí byť na území štátu Montana zakázaná.

Zákon môže byť napadnutý 

Aj keď tento nový zákon stihli odobriť politici či guvernér, predpokladá sa, že to s ním nebude vôbec jednoduché. Experti očakávajú, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde ku právnym sporom.

Niektorí z nich dokonca predpokladajú, že to čo sa stane v Montane vytvorí akýsi precedens pre zvyšok Spojených štátov. Už dnes na tomto území nemôžu používať TikTok zamestnanci na vládnych zariadeniach, čo len tak mimochodom nedávno začalo platiť aj na Slovensku.

Montana sa nechala počuť, že chce byť lídrom v oblasti potláčania platformy na zdieľanie krátkych videí, ktorá patrí pod krídla čínskej technologickej spoločnosti.

Generálny prokurátor tohto štátu dokonca prehlásil, že TikTok je nástroj, pomocou ktorého môže čínska vláda špehovať Montaňanov. A preto s ním treba skoncovať.

TikTok sa bráni 

Spoločnosť ByteDance, ktorá prevádzkuje TikTok už zverejnila oficiálne stanovisko, v ktorom sa píše, že o ústavnosti zákazu TikTok v Montane rozhodnú súdy.


Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay.

LOOPI
REKLAMA

Vraj bude naďalej pokračovať v boji za možnosť používania platformy na území Montany, kde má množstvo používateľov. Uvidíme teda, ako celá táto pikantná situácia dopadne. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Prečítajte si tiež  Pozri si dokument, iGenius, ktorý ti prezradí viac o Stevovi Jobsovi!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -