Netflix je v súčasnosti jedna z najväčších streamovacích služieb na svete, ktorá má problémy s odlivom predplatiteľom. Tento trend sa podpisuje aj na finančných výsledkoch a to sa pochopiteľne nepáči investorom. Spoločnosť teda musela začať konať.

Prvým krokom je sprístupnenie lacnejšieho predplatného s reklamami, ktoré bude dostupné vo viacerých krajinách už od 3. novembra 2022. Používatelia dostanú za cca 5 € mesačne takmer všetok obsah, ktorý bude obmedzený v 720p (HD) kvalite a prístupný len v online režime. Nie je to však všetko.

Už v minulosti sme vás informovali o tom, že Netflix začína bojovať proti zdieľaniu účtov medzi viacerými rodinnými príslušníkmi či priateľmi. Služba vo svojom oficiálnom vyjadrení napísala, že na svete je takmer 100 miliónov domácností, ktoré takýmto spôsobom zneužívajú možnosť zdieľania hesla.

Služba kvôli tomu prichádza každý mesiac o desiatky miliónov dolárov a dnes prežíva extrémne náročné obdobie. Len pre predstavu, od začiatku roka stratila viac ako 65 % svojej pôvodnej hodnoty. Dôvodom je neistota investorov v trh so streamovacími službami.

Netflix už spustil testovanie dodatočného poplatku za zdieľanie účtu 

Kto sa pozerá na Netflix v automobile Tesla?
Zdroj: Unsplash / Malte Helmhold

Firma sa už dávnejšie rozhodla, že používateľom v piatich krajinách latinskej Ameriky spoplatní zdieľanie účtov. V skutočnosti ide o ďalší test, ktorý má Netflixu odhaliť, či sú ľudia ochotní platiť viac, pokiaľ sa zistí, že zdieľajú svoje heslo s niekým cudzím.

Konkrétne sa to týka zákazníkov v Argentíne, Salvádore, Guatemale, Hondurase a Dominikánskej republike. Ak služba zistí, že viacerí ľudia sledujú Netflix na rozličných miestach dlhšie ako dva týždne, účtovať im bude vyšší poplatok za každú „extra“ domácnosť.

Koľko ľudia platia za zdieľané účty na Netflixe? 

Netflix na televízore
Zdroj: Unsplash / freestocks

Hneď na začiatku je dôležité doplniť, že nové pravidlá sa netýkajú Netflixu na mobilných zariadeniach, ako sú smartfóny, tablety alebo notebooky. Rovnako by spoločnosti nemalo prekážať, keď si svoj Netflix dočasne nastavíte na dovolenke.

Práve z tohto dôvodu sa obmedzenie aktivuje až o dva týždne neskôr, ako služba zaregistruje, že ju používate mimo svojej domácnosti, napríklad na Smart TV.

Našťastie je však Netflix voči zdieľaniu hesiel pomerne zhovievavý a cena zatiaľ nie je extra vysoká. V Argentíne ľudia platia presne 219 pesos za každú domácnosť, čo je v prepočte asi 1,70 €. V ostatných krajinách, ale cena narástla na cca 3,00 € za domácnosť, čo je čiastka, ktorú z nášho pohľadu môžeme očakávať aj u nás na Slovensku. Zatiaľ však nič nie je isté.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 16.3. Toto sú úplne všetky novinky, ktoré systém prináša

„Dnešné rozsiahle zdieľanie účtov medzi domácnosťami podkopáva našu dlhodobú schopnosť investovať do našich služieb a zlepšovať ich,“ uviedol na blogu riaditeľ pre inovácie vo výrobe Chengyi Long.

Netflix ohlásil ďalšiu novinku, ktorá premení pilotné testovanie na realitu 

Netflix na obrazovke iPhonu 13
Zdroj: Unsplash / Matteo Vella (úprava redakcie)

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Netflix včera zverejnila tlačovú správu, v ktorej nám naznačila, že zákaz zdieľania účtov po celom svete je v podstate za dverami. V správe sa píše:

„Ľudia sa pohybujú. Rodiny sa rozrastajú. Vzťahy sa končia. Počas týchto životných zmien by však váš zážitok zo služby Netflix mal zostať rovnaký.“

Firma konkrétne predstavila novú funkciu Prenos profilu, ktorá umožňuje používateľom preniesť všetky svoje personalizované odporúčania, históriu sledovania, Môj zoznam, uložené hry a ďalšie nastavenia do nového profilu, za ktorý si budú platiť samostatné členstvo.

Prenos profilu je dostupný od dnešného dňa pre všetkých používateľov po celom svete. To znamená, že ak chcete prejsť na svoj vlastný Netflix, po novom je to o čosi jednoduchšie. Stačí, keď na svojej domovskej obrazovke vyberiete možnosť „Preniesť profil“, ktorú nájdete v ikone svojho profilu. Následne už budete postupovať podľa pokynov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -