Spoločnosť Apple musí dodržiavať zákon o digitálnych trhoch (DMA), ktorý začal platiť prednedávnom na území Európskej únie. V rámci neho firma vydala aktualizáciu iOS 17.4, ktorá na iPhone po prvýkrát v histórii odomyká sideloading – a teda inštaláciu apiek mimo App Store.

Vývojári môžu ponúknuť svoje vlastné internetové obchody na aplikácie, cez ktoré si ich budeme inštalovať. No a spoločnosť Epic, ktorá stojí napríklad aj za hrou Fortnite, bude jedna z nich. Ako píše Macrumors, teraz sa o tomto obchode dozvedáme viac. Vývojárov aj tu čakajú relatívne vysoké poplatky.

Epic si bude pýtať 12 % poplatok od vývojárov 

Epic Store pre iOS a Android
Zdroj: Epic Games

Pokiaľ sa rozhodnete distribuovať hry týmto spôsobom, spoločnosť Epic si bude účtovať 12-percentný podiel na príjmoch. Ten je len tak mimochodom úplne rovnaký, ako sa účtuje v obchode Epic Games Store na platformách Windows a MacOS.

Dôležité je však podotknúť, že tvorcovia získajú až 100 % svojich príjmov za prvých šesť mesiacov dostupnosti aplikácie. Taktiež môžu využívať vlastné platobné systémy bez toho, aby platili spoločnosti Epic akékoľvek poplatky.

Platiť budete stále aj spoločnosti Apple 

Azda jedinou nevýhodou bude fakt, že vývojári, ktorí budú prostredníctvom Epic Games Store predávať svoje hry, budú musieť zaplatiť okrem 12 % poplatku pre Epic aj 0,50 € Core Technology Fee (CTF) pre spoločnosť Apple.

Tá sa uhrádza po jednom roku za každú jednu inštaláciu apky, ktorá presiahne jeden milión inštalácii. Ranou pod pás je v tomto prípade to, že hovoríme aj o bezplatnom softvéri.

Očakáva sa, že Epic Games Store bude v EÚ dostupný do konca roka 2024. Vo zvyšných častiach sveta s ním však zatiaľ nepočítajme, nakoľko tu neplatia zákony, ktoré by prinútili Apple využívať ho. Nechajme sa teda prekvapiť, ako bude vyzerať a čo presne ponúkne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple kleplo po prstoch všetkým, ktorí si chceli nainštalovať iOS 16 v rámci vývojárskej beta verzie
Môže ťa zaujímať
- Reklama -