Koncom februára spoločnosť Apple oznámila, že pozastavuje funkciu Apple Pay v Rusku z dôvodu vojenskej invázie na Ukrajinu. Zatiaľ čo karty Visa a Mastercard boli pre Apple Pay okamžite nedostupné, ruská karta Mir naďalej fungovala s platobnou službou od technologického giganta z Cupertina. Ako však uvádza 9to5mac, teraz to už neplatí.

S odvolaním sa na agentúru Reuters portál uvádza, že ruská karta Mir „zostala pripojená k službe Apple Pay, až kým tento prístup nebol vo štvrtok zrušený podľa ruského Národného systému platieb kartou (NSPK)“.

„Spoločnosť Apple informovala NSPK, že pozastavuje podporu kariet Mir v platobnej službe Apple Pay. Od 24. marca používatelia nemôžu do služby pridávať nové karty Mir. Spoločnosť Apple takisto v najbližších dňoch zastaví všetky operácie s predtým pridanými kartami,“ uviedol v piatok NSPK.

Prečítajte si tiež  Šéf Apple Tim Cook podporil Ukrajinu nenápadným gestom. Všimli ste si ho aj vy?

Pre agentúru Reuters sa tiež vyjadrila spoločnosť Sberbank, ktorá potvrdila, že „karty Mir v službe Apple Pay nebudú dostupné“ pretože im spoločnosť Apple obmedzila prístup.

V čase, keď sa voči Rusku začali objavovať prvé sankcie, boli postihnuté všetky ruské banky vrátane: VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank a Otkritie. Ruská centrálna banka vtedy uviedla, že karty vydané týmito piatimi bankami už nefungujú s Apple Pay ani Google Pay, keďže obe platformy pochádzajú USA.

Služba Apple Pay fungovala v Rusku celých šesť rokov. Dnes je to minulosť 

iPhone cardVlastný platobný systém spoločnosti Apple bol v Rusku spustený v roku 2016. Teraz, po šiestich rokoch, bola služba zablokovaná v dôsledku vojny na Ukrajine. Zatiaľ nie je jasné, kedy a či vôbec Apple vráti Apple Pay obyvateľom Ruska. Netreba totiž zabúdať, že firma v krajine zastavila aj predaj svojich produktov vrátane ich dovozu ku iným predajcom.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Za zmienku tiež stojí, že ruskí zákazníci budú môcť v rámci Ruska stále uskutočňovať bezkontaktné platby pomocou svojich fyzických kariet. Toto obmedzenie sa teda týka len digitálnych peňaženiek v ich smartfónoch. Uvidíme, ako to celé dopadne.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.