Predpovedať počasie je mimoriadne ťažká úloha a veľakrát sa preto stretávame s tým, že to čo nám povedia aplikácie, prípadne televízia sa neukazuje celkom ako pravda. Aj to je dôvod, prečo sa odborníci rozhodli na tomto probléme zapracovať. Ako informuje portál Androidpolice, v tomto smere sa práve modely umelej inteligencie ukazujú ako mimoriadne účinné nástroje. Vedia to aj v spoločnosti Google, respektíve v jej výskumnom laboratóriu DeepMind.

Tento technologický gigant totiž vyvinul model strojového učenia (MLM), ktorý aplikoval do technológie GraphCast, o ktorej bola publikovaná štúdia v časopise Science. Jej hlavným cieľom je to, aby sa ľudia dostali ku spoľahlivejším a presnejším dátam o predpovedi počasia. V súčasnosti sa odborníci pri vytváraní predpovedí spoliehajú na numerickú predpoveď počasia (NWP). Hoci je to dobrý postup, jeho problémom je fakt, že chvíľu trvá. Naopak AI dokáže extrémne rýchlo analyzovať aktuálne aj historické a dáta a vytvárať tak presnejšie predpovede.

Tréning umelej inteligencie GraphCast započal s údajmi pochádzajúcimi z rokov 1979 až 2017. AI vďaka tomu dokázala lepšie porozumieť premenným, ako napríklad vietor, teplota či tlak vzduchu. Dnes GraphCast pracuje s odhadmi spred šiestich hodín a aktuálnym stavom globálneho počasia. Pri testovaní dostala umelá inteligencia globálne odhady počasia z roku 2018, na základe ktorých mala vytvoriť kvalitnú desaťdňovú predpoveď.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Výskumníci sa výsledkom nestačili čudovať, nakoľko výsledok, o ktorý sa postarala AI bol presnejší ako predpoveď pochádzajúca zo systému HRES (ide o variáciu NWP). Okrem toho dokázal GraphCast pracovať aj extrémne rýchlo. Zatiaľ čo HRES si na predpoveď potreboval pripraviť niekoľko hodín, umelá inteligencia to zvládla už za niekoľko sekúnd!

DeepMind sa tiež pochválil, že GraphCast dosiahol fantastické výsledky aj pri skúmaní predpovedí nepriaznivého počasia, medzi ktoré patria napríklad tropické cyklóny.

Výskumníci však doplnili, že testovanie ešte stále nie je na konci a musia urobiť viac skúšok, aby vedeli zistiť, do akej miery je GraphCast spoľahlivý.

Google vo svojom výskumnom laboratóriu navyše prichádza so stále pokročilejšími technológiami.

V júni 2023 napríklad začal využívať dáta o senzorových systémov MRMS a HRRR Národného úradu pre oceán a atmosféru. Využíva ich v rámci služby Google Weather. Vďaka týmto dátam dokážu aplikácie ponúknuť používateľom ešte presnejšie 12 hodinové predpovede

Prečítajte si tiež  Google zmení svet hier. Jeho AI Genie 2 generuje 3D hry v reálnom čase

Uvidíme, ako bude vývoj v tomto smere pokračovať ďalej. Každopádne to vyzerá tak, že predpoveď počasia by vďaka umelej inteligencii mohla byť v budúcnosti omnoho presnejšia než dnes. Nechajme sa prekvapiť.

Prístup ku technológii GraphCast nájdete na GitHube. Viac informácií potom na oficiálnej stránke deepmind.google.com.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -