Po tom, čo ruský cenzorský úrad Roskomnazdor ešte 14. marca 2022 zablokoval všetkým obyvateľom krajiny prístup na Instagram sa vynaliezaví Rusi rozhodli využiť túto príležitosť. Len o pár hodín neskôr svet obletela informácia, že čoskoro vydajú svoj vlastný Instagram, ktorý sa však bude volať Rossgram.

Vývojári používateľom na nie príliš vydarenej stránke sľúbili, že nová platforma nahradí tú starú, ktorá sa už v Rusku nemôže používať kvôli kontroverzným vyjadreniam spoločnosti Meta. Takisto sa na webe Rossgramu objavilo aj odpočítavanie, ktoré ľudí smerovalo na dnešný dátum (28. marca 2022).

Po tomto mala byť sprístupnená „ranná fáza“ novej sociálnej siete pre úplne prvých používateľov a tvorcov. Tí mali zároveň získať aj určité výhody.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Ako sa však dalo predpokladať, spustenie takéhoto obrovské projektu, ktorý by si za iných okolností vyžadoval mesiace či roky príprav, nie je úplne jednoduché a už vôbec nie lacné.

Autori Rossgramu preto na sociálnej sieti Vkontakte zverejnili príspevok, v ktorom všetkým vysvetlili, že sociálna sieť je v súčasnosti iba v štádiu prototypu. Aj preto sa zatiaľ nedá naplno používať. Kompletný vývoj môže od tejto chvíle trvať dlhé mesiace…

Ako uviedol Alexander Zobov – riaditeľ tejto novej platformy, Rossgram bol vo vývoji už predtým ako v Rusku skončil Instagram. Nakoľko však tvorcovia zhodnotili túto situáciu ako veľkú príležitosť pre tamojšie firmy a influencerov, rýchlo sa jej chopili a zainvestovali svoje časové kapacity do prác na nástupcovi. Otázne však zostáva kedy a ako bude naplno fungovať.

Na obrázku nad týmto odstavcom môžete vidieť prvé prototypy Rossgramu, ktoré vyzerajú skoro navlas rovnako ako Instagram. V spodnej časti teda môžete vidieť klasické menu, vo vrchnej časti 24 hodinové príbehy a v strede feed s príspevkami.

Služba má od začiatku priniesť viacero monetizačných nástrojov, ako napríklad platený prístup k obsahu, možnosť zaslania finančných prostriedkov (crowdfunding), program odporúčaní a ďalšie.

Tvorcovia Rossgramu uvádzajú, že ak sa zaregistrujete ešte teraz, budete mať špeciálne privilégia a zároveň sa stanete jednými z prvých používateľov tejto sociálnej siete. Všetci ostatní získajú prístup až v apríli.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.