Ako uvádza portál The Guardian, Rusko zablokovalo prístup na sociálnu sieť Instagram po tom, čo jej materská spoločnosť Meta zverejnila informáciu, že na platforme umožní zobrazovať výzvy na násilie proti Vladimirovi Putinovi a ruským vojakom zapojeným do invázie na Ukrajinu.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Ruská generálna prokuratúra vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že Metu označuje za „extrémistickú organizáciu a zakáže jej činnosti na území Ruska“.

Podľa kompetentných je táto platforma využívaná na podnecovanie „masových nepokojov sprevádzaných násilím“. V reakcii na vzniknutú situáciu si svoje instagramové účty vymazalo hneď niekoľko ruských vysokopostavených politikov. Informovala o tom tlačová agentúra RIA Novosti.

Prečítajte si tiež  Anonymous hackol ruský Roskosmos. Špionážne satelity by mali byť v tejto chvíli oslepené

Ako iste viete, Meta je materskou spoločnosťou sociálnej siete Facebook, ktorú ruská vláda zablokovala ešte minulý týždeň.

Taktiež ale pod ňu spadá aj chatovacia apka WhatsApp s end-to-end šifrovaním, ktorej rovnako hrozí zrušenie. Bol by to však pomerne veľký problém, nakoľko WhatsApp má svoju obrovskú používateľskú základňu práve v najväčšej krajine sveta. Používatelia by tak museli vyhľadávať inú alternatívu.

Rusi budú mať ešte menej informácií o vojne na Ukrajine 

Unsplash / Timothy Hales Bennett (úprava redakcie)

The Guardian tiež upozorňuje na to, že zásah voči mediálnemu technologickému gigantovi ešte viac obmedzí prístup väčšiny Rusov k vonkajším informáciám o vojne, čím sa zvýši vplyv štátnych médií.

Ako iste viete, v Rusku vládne silná propaganda a Putin sa navyše ešte minulý týždeň rozhodol podpísať novú legislatívu, podľa ktorej hrozí Rusom obvineným zo zdieľania „falošných informácií“ o vojne až 15 rokov väzenia.

Rozhodnutie spoločnosti Meta, ktoré povoľuje určité prejavy násilia voči Rusom je súčasťou silnej vlny firemného aktivizmu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Okrem sociálnych sieti už v Rusku nie sú prítomné ani mnohé iné zahraničné značky vrátane spoločnosti Apple a invázia vyvolala utečeneckú krízu. Zo svojich domovov sa do Európskych krajín malo presunúť viac ako 2 milióny Ukrajincov.

Prečítajte si tiež  Anonymous nafingovali stroskotanie Putinovej jachty za 97 miliónov. Neuveríte, kam ju poslali

„V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sme dočasne povolili také formy politického vyjadrovania, ktoré by za normálnych okolností porušovali naše pravidlá, ako napríklad násilné prejavy typu ‚smrť ruským útočníkom‘. Stále však nepovolíme dôveryhodné výzvy na násilie voči ruským civilistom,“ uviedol pre agentúru Reuters vo vyhlásení hovorca spoločnosti Meta.

To, aká bude budúcnosť sociálnych sietí Facebook, Instagram, WhatsApp a ďalších na území Ruska je zatiaľ neznáme. Krajine sa však vyjadrenia nepáčia a preto je isté, že v priebehu najbližších dní zasiahne ešte dôraznejšie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJtheguardian
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.