Pri práci s umelou inteligenciou treba byť opatrní, hoci dokáže urobiť veľa jednoduchých úloh za vás. Častokrát sa ale skloňuje, aby ste za žiadnych okolností nezadávali do tohto systému (napríklad ChatGPT) citlivé informácie. Zamestnanci spoločnosti Samsung to však nerešpektovali a podľa portálu TechSpot si zarobili na poriadny problém.
Inžinieri tohto technologického giganta si chceli zefektívniť niektoré procesy, vďaka čomu ušetrili množstvo času a zbavili sa prebytočnej práce. Ako ale upozornil web The Economis, práve toto zjednodušovanie práce viedlo k tomu, že Samsung zaznamenal tri veľké úniky citlivých údajov v priebehu 20 dní. Firma začala okamžite konať.
ChatGPT spôsobil Samsungu problémy už trikrát v priebehu 20 dní
Všetko to začalo tým, keď zamestnanec využil známeho chatbota na kontrolu chýb v zdrojovom kóde programu databázy meraní polovodičového zariadenia. Tento únik však nepredstavoval žiadne závažné riziko.
To sa ale nedalo povedať o druhom úniku, v rámci ktorého pracovník zadal do ChatGPT kód programu, ktorý vytvoril na identifikáciu chybných zariadení. Následne požiadal umelú inteligenciu, aby jeho kód optimalizovala. Uniknuté dáta sa dostali na servery, ku ktorým Samsung nemá žiaden prístup.
Tretí prípad, ktorý bol taktiež veľmi závažný, sa týkal schôdze, ktorú zamestnanec zaznamenal na svojom smartfóne pomocou aplikácie Clova od spoločnosti Naver. Stručné popisy potom vložil do ChatGPT so žiadosťou, aby mu vytvoril zápisnicu.
Zamestnanci darovali tajné firemné informácie priamo spoločnosti OpenAI. Nikto nevie, čo s nimi bude ďalej
Dáta, ktoré zadali zamestnanci do systému ChatGPT v podstate priamo odovzdali spoločnosti OpenAi, ktorá ich následne môže analyzovať a spracovávať. Ich súčasťou boli aj obchodné tajomstvá spoločnosti Samsung, čo pochopiteľne kompetentných nepotešilo.
Juhokórejský gigant sa preto rozhodol konať a vydal varovanie pre svojich zamestnancov, že pri zadávaní akýchkoľvek informácií do ChatGPT odosielajú tieto dáta priamo na externý server OpenAI, čo spoločnosti Samsung Electronics znemožňuje ich budúce načítanie alebo odstránenie.
Samsung koná. Vyvíja dokonca vlastnú umelú inteligenciu
Firma preto začala pripravovať opatrenia, ktoré by mali zabrániť úniku akýchkoľvek ďalších citlivých informácií prostredníctvom ChatGPT. Jedným z nich by malo byť obmedzenie veľkosti odosielaných otázok len na 1024 bajtov.
Samsung chce tiež vyvinúť svoju vlastnú generatívnu umelú inteligenciu, ktorá bude slúžiť striktne na interné použitie.