Spoločnosť Apple v roku 2022 zakomponovala do celej série iPhonov 14, Apple Watch Series 8 a tiež Apple Watch Ultra technológiu, ktorá dokáže detegovať autonehodu a v prípade potreby privolať pomoc. A hoci mnohí túto funkciu spochybňujú, už niekoľkokrát sa v praxi ukázala, ako veľmi účinná. Najnovší príbeh pochádza z Nemecka a detekcia autonehody v ňom pomohla zachrániť tri ľudské životy. Téme sa venoval portál 9to5mac.

So správou prišli po prvýkrát nemecké regionálne noviny Mittelbayerische Zeitung, ktoré informovali o nehode, ku ktorej došlo v pondelok ráno. Vyšetrovatelia uvádzajú, že vozidlo jazdiace po diaľnici Bundesautobahn 20 opustilo svoj jazdný pruh smerom vpravo, prešlo do zeleného pruhu a následne preletelo cez zvodidlá. Po nehode sa mali vo vraku zdemolovaného vozidla nachádzať tri osoby. Problém bol však v tom, že samotnú nehodu nevidel žiaden svedok a tak vozidlo mimo diaľnice zostalo nepovšimnuté.

Našťastie mal však jeden z účastníkov nehody inteligentné hodinky Apple Watch Series 8, ktoré zaznamenali náraz. Zariadenie teda na nič nečakalo a privolalo záchrannú službu aj policajtov, ktorí vozidlo našli a ľudí z vraku vyslobodili.

Vo vozidle sa nachádzali tri zranené osoby

Podľa prvotných informácií utrpel vodič vozidla iba ľahké zranenia, zatiaľ čo ostatní dvaja pasažieri mali byť zranení vážnejšie. Všetci traja boli bezprostredne po vyslobodení prevezení do blízkych nemocníc, kde dostali lekársku starostlivosť.

Funkcia detekcie autonehody pracuje na princípe, v rámci ktorého sleduje podozrivú aktivitu. Ak majú vaše Apple Watch Series 8 / Ultra alebo iPhone 14 (akýkoľvek model) podozrenie, že došlo k autonehode, automaticky spustia na displeji varovanie. Na to môže účastník do niekoľkých sekúnd reagovať no ak tak neurobí (napríklad je v bezvedomí), zariadenie upovedomí tiesňové linky o celej situácii a polohe.

V prípade vyššie opisovanej nehody malo byť nabúrané vozidlo zhruba 20 metrov od diaľnice v kríkoch. Aj preto bolo šťastie, že jeden z účastníkov mal Apple Watch Series 8, ktoré rýchlo zavolali pomoc.

Loopi
REKLAMA

My len doplníme, že systém detekcie nehody sa nepodpísal pod záchranou života po prvýkrát. Minulý rok napríklad zachránil dvojicu v USA, ktorá vyletela z cesty a skončila v rokline mimo mobilného signálu. Do situácie sa teda zapojili aj satelitné volania, ktoré sa nachádzajú v iPhone 14.

Ďalší prípad, v rámci ktorého sa technológia „činila“ pochádza zo začiatku tohto roka. Opitý vodič na Novom Zélande nabúral do stromu a jeho iPhone mu proaktívne zavolal pomoc. Po tom čo prišli policajti na miesto nehody a on kládol odpor skončil vo väzení.

Prečítajte si tiež  Apple odložilo predstavenie skladacieho iPhonu. Vieme, v ktorom roku príde

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -