Ešte minulý rok predstavil Cupertinský gigant iPhone 11 a iPhone 11 Pro/11 Pro Max. Vo všetkých prípadoch sa zlepšila výdrž batérie. Vlajkové lode zažili radikálny nárast kapacity akumulátorov. To, ako na tom bude po tejto stránke pripravovaný iPhone 12 (vo všetkých svojich verziách) zatiaľ nevieme. Myslíme si ale, že Apple bude musieť na batérii dosť zapracovať. Tu sú 3. dôvody prečo…

1. iPhone 12 bude podporovať 5G

iPhone 12 Pro design svetapple.sk

Prvý bod sa týka všetkých modelov, ktoré by mali byť tento rok uvedené na trh. Jedna z najväčších noviniek a zmien bude podpora 5G siete. Tá síce na Slovensku ešte nie je ale o pár rokov ju budeme považovať za štandard. No a hoci ponúka používateľovi obrovské množstvo výhod, nesie so sebou aj negatíva. Jedným z nich je výrazne zvýšená spotreba energie. Podľa dávnejších informácii hovoríme až o 40% poklese, v porovnaní s bežným 4G.

To je celkom dosť. Samozrejme, v Apple sa budú snažiť všetko optimalizovať tak aby bol rozdiel čo najlepší a sme si istí, že sa im to čiastočne podarí. Niektoré veci sa ale jednoducho „oklamať“ nedajú a riešením môže byť len väčší akumulátor. Ten sem Apple bude musieť zakomponovať.

Z tejto informácie pre nás vyplýva aj pozitívna stránka. Pokiaľ na Slovensku ešte niekoľko rokov nebudeme používať 5G ale dostaneme iPhony s väčšou baterkou, výrazne sa zlepší výdrž pri používaní 4G!

2. iPhone 12 Pro/12 Pro Max bude mať 120Hz displej

iPhone 12 Pro design svetapple.sk

Ďalšia energeticky náročná novinka, ktorú nový iPhone prinesie bude technológia 120Hz displeja. Týkať sa má „iba“ modelov „Pro“ s 6,1″ a 6,7″ uhlopriečkou. Hoci bude podľa únikov ProMotion displej automaticky prepínať medzi 60-120Hz v záujme šetrenia batérie, zvýšená spotreba sa aj tak niekde prejaví a akumulátor ju bude musieť vykryť.

Doposiaľ nevieme odhadnúť, do akej miery bude práve kvôli zvýšenej zobrazovacej frekvencii ubúdať z percent batérie. Nejaký rozdiel ale vznikne určite a treba ho vyriešiť. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max by nemal byť na tom horšie, ako jeho predchodcovia…

3. iPhone 12 mini bude mať malé telo, čím môže byť v nevýhode

Ak Apple predstaví iPhone 12 mini, vymením ho za iPhone 11 Pro!

Na záver tu máme iPhone 12 mini, ktorý by mal získať len o málo väčšie rozmery, ako iPhone SE (prvej generácie). Bude to teda miniatúrne a kompaktné zariadenie s 5,4″ OLED displejom. No a hoci bude zobrazovacia jednotka veľmi šetrná, stále bude tento smartfón podporovať aj energeticky náročné 5G.

Prečítajte si tiež  Medzi prvými sme rozbalili iPhone 7 Black!

iPhone SE z roku 2016 ponúkal akumulátor s kapacitou 1624 mAh. Viete si to predstaviť v iPhone 12 mini? My veru nie. Na to, aby bolo tento model možné používať minimálne celý deň, bude potrebovať aspoň 2500 mAh akumulátor. Apple by ho sem mohlo pridať viacerými spôsobmi. Jeden, o ktorom sa hovorí najviac je kompletné prepracovanie základne dosky, ktorá by sa rozdelila na dve časti a inžinieri by ju spojili káblikom.

Uvidíme, ako to dopadne vo finále, no v uniknutých správach sa šepká, že celková kapacita batérii pre nové modely môže stúpnuť o 10%. Nie je to najviac ale spolu s novým procesorom Apple A14 Bionic (5nm) by sa všetky zariadenia mohli dostať aspoň na úroveň iPhonov 11/11 Pro z roku 2019. S tým by sme boli (my v redakcii) veľmi spokojní. A čo vy?

3. dôvody, prečo musí Apple zapracovať na batérii v iPhone 12/ 12 Pro?
dôvody, prečo musí Apple zapracovať na batérii v iPhone 12/12 Pro?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

4 KOMENTÁRE

  1. Z článku to nie je celkom jasné: Bod 1. “Pokiaľ na Slovensku ešte niekoľko rokov nebudeme používať 5G ale dostaneme iPhony s väčšou baterkou, výrazne sa zlepší výdrž pri používaní 4G!” To ale iba za predpokladu, že budeme môcť 5G ready (vyhľadávanie – vysielanie) manuálne v mobile vypnúť. A to zatiaľ nevieme. Podľa bodu 2. by s výdržou mal byť najlepší model 12 6,1”. Veľké telo a čínsky OLED bez 120Hz. A to zase Apple nedopustí, aby bola výdrž v PRO modeloch horšia. Bod 3. Plný súhlas, najhoršiu výdrž bude mať 12 mini. Malé telo musí priniesť svoju daň.

    • Prosím ťa ako bude na tom malý Iphone 12 min? zaujíma ma a bojím sa hlavne o dve veci. Aby tam nebola výdrž podobná ala iphone 65/8 čo je nič moc nech je aspoň na úrovni iphone Xs keď už nie 11 pro. Ďalej aké dpi bude mať pri tej uhlopriečke kedže má mať full HD rozlíšenie. Je to učite viacej ako 326dpi čo má teraz SE lenže niečo zoberie aj Pentel matica z Oledu. takže aby no bolo zase dosť malé. No a tretia vec kedže bude taký malý ak vôbec bude mať dva reproduktory či nebudú také malé, že bude hrať horšie ako Iphone SE 2020/8.

      • Dávid pokiaľ skutočne základnú dosku rozdelia, tak by sa aj do 12 mini mohla vojsť slušná baterka. Je však isté, že z kvarteta 12 bude v mini najmenšia výdrž. Ten čínsky OLED bude veľká neznáma a tiež sa bojím, ale môže aj prekvapiť. Vsadiť na istotu a kvalitu je OLED od Samsungu. Neviem či sa dalo ušetriť na niečom inom, ale toho OLED v 12 mini sa tiež trochu obávam. Čo sa týka reprodukcie zvuku, toho sa naopak nebojím a od SE myslím nebude (nemá dôvod byť) horší.

        • Horsî ako se zvuk nebude ale nech je dufam na urovni 11pro aj z vydržou. No a displej nech je ok aj na nesamsung. Trochu podtakt. Cpu a mensia ram čo sa doženie nižším rozlíßebím, 120Hz displej alebo 3 fotoaparát mi až tak nebudú chýbať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here