Ešte minulý rok predstavil Cupertinský gigant iPhone 11 a iPhone 11 Pro/11 Pro Max. Vo všetkých prípadoch sa zlepšila výdrž batérie. Vlajkové lode zažili radikálny nárast kapacity akumulátorov. To, ako na tom bude po tejto stránke pripravovaný iPhone 12 (vo všetkých svojich verziách) zatiaľ nevieme. Myslíme si ale, že Apple bude musieť na batérii dosť zapracovať. Tu sú 3. dôvody prečo…

1. iPhone 12 bude podporovať 5G

iPhone 12 Pro design svetapple.sk

Prvý bod sa týka všetkých modelov, ktoré by mali byť tento rok uvedené na trh. Jedna z najväčších noviniek a zmien bude podpora 5G siete. Tá síce na Slovensku ešte nie je ale o pár rokov ju budeme považovať za štandard. No a hoci ponúka používateľovi obrovské množstvo výhod, nesie so sebou aj negatíva. Jedným z nich je výrazne zvýšená spotreba energie. Podľa dávnejších informácii hovoríme až o 40% poklese, v porovnaní s bežným 4G.

To je celkom dosť. Samozrejme, v Apple sa budú snažiť všetko optimalizovať tak aby bol rozdiel čo najlepší a sme si istí, že sa im to čiastočne podarí. Niektoré veci sa ale jednoducho „oklamať“ nedajú a riešením môže byť len väčší akumulátor. Ten sem Apple bude musieť zakomponovať.

Z tejto informácie pre nás vyplýva aj pozitívna stránka. Pokiaľ na Slovensku ešte niekoľko rokov nebudeme používať 5G ale dostaneme iPhony s väčšou baterkou, výrazne sa zlepší výdrž pri používaní 4G!

2. iPhone 12 Pro/12 Pro Max bude mať 120Hz displej

iPhone 12 Pro design svetapple.sk

Ďalšia energeticky náročná novinka, ktorú nový iPhone prinesie bude technológia 120Hz displeja. Týkať sa má „iba“ modelov „Pro“ s 6,1″ a 6,7″ uhlopriečkou. Hoci bude podľa únikov ProMotion displej automaticky prepínať medzi 60-120Hz v záujme šetrenia batérie, zvýšená spotreba sa aj tak niekde prejaví a akumulátor ju bude musieť vykryť.

Doposiaľ nevieme odhadnúť, do akej miery bude práve kvôli zvýšenej zobrazovacej frekvencii ubúdať z percent batérie. Nejaký rozdiel ale vznikne určite a treba ho vyriešiť. iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max by nemal byť na tom horšie, ako jeho predchodcovia…

3. iPhone 12 mini bude mať malé telo, čím môže byť v nevýhode

Ak Apple predstaví iPhone 12 mini, vymením ho za iPhone 11 Pro!

Na záver tu máme iPhone 12 mini, ktorý by mal získať len o málo väčšie rozmery, ako iPhone SE (prvej generácie). Bude to teda miniatúrne a kompaktné zariadenie s 5,4″ OLED displejom. No a hoci bude zobrazovacia jednotka veľmi šetrná, stále bude tento smartfón podporovať aj energeticky náročné 5G.

Prečítajte si tiež  Apple znižuje výrobu pri iPhone 15. Očakáva nižší záujem. Dôvodom môže byť vyššia cena

iPhone SE z roku 2016 ponúkal akumulátor s kapacitou 1624 mAh. Viete si to predstaviť v iPhone 12 mini? My veru nie. Na to, aby bolo tento model možné používať minimálne celý deň, bude potrebovať aspoň 2500 mAh akumulátor. Apple by ho sem mohlo pridať viacerými spôsobmi. Jeden, o ktorom sa hovorí najviac je kompletné prepracovanie základne dosky, ktorá by sa rozdelila na dve časti a inžinieri by ju spojili káblikom.

Uvidíme, ako to dopadne vo finále, no v uniknutých správach sa šepká, že celková kapacita batérii pre nové modely môže stúpnuť o 10%. Nie je to najviac ale spolu s novým procesorom Apple A14 Bionic (5nm) by sa všetky zariadenia mohli dostať aspoň na úroveň iPhonov 11/11 Pro z roku 2019. S tým by sme boli (my v redakcii) veľmi spokojní. A čo vy?

3. dôvody, prečo musí Apple zapracovať na batérii v iPhone 12/ 12 Pro?
dôvody, prečo musí Apple zapracovať na batérii v iPhone 12/12 Pro?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.