Aj keď sme v súčasnosti zvyknutí na 4G a 5G sieť, technologické firmy už teraz experimentujú s rýchlejším nástupcom s označením 6G. A hoci sa tieto siete vo všeobecnosti považujú za bezpečné, v prípade posledných testov novej technológie došlo k viacerým otáznikom. Ako uvádza portál Gizchina, aj keď by 6G sieť mala byť pre naše zdravie bezpečná, zatiaľ sa to nedá na 100 % potvrdiť.

O toto zistenie sa postarala štúdia čínskych vedcov, ktorá odhalila hmatateľný vplyv terahertzového žiarenia, ktoré budú vytvárať komunikačné zariadenia s podporou 6G, na biológiu mozgu.

Prípustné dávky žiarenia urýchlili rast mozgových buniek u myší až 2,5-krát. Aby toho nebolo málo, čím viac boli myši vystavované terahertzovým signálom, tým vykazovali lepšie schopnosti učenia sa.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Na jednej strane teda vzniká otázka, či bude 6G skutočne bezpečné pre naše zdravie, no a na strane druhej, či by sa táto technológia nedala používať na terapiu mozgu. Môže mať totiž aj pozitívne účinky.

Bezpečnosť 6G siete: Vedci dospeli k názoru, že terahertzové žiarenie stimuluje vývoj mozgových buniek u myší

6G sieť
Zdroj: Advanced Television

Cieľom pripravovaného mobilného štandardu 6G je zvýšenie frekvencie rádiového signálu so snahou dosiahnuť prenosovú rýchlosť až 1 Tb/s v terahertzovom pásme od 0,3 THz do 3 THz.

Podľa vedcov už trojminútové pôsobenie 100 mikrowattov pulzného žiarenia s frekvenciou 0,3 až 3 THz spôsobuje, že neuróny myší v Petriho miske rastú takmer o 150 % rýchlejšie ako normálne.

Ak sú navyše vyššie uvedenej frekvencii vystavované tri dni, celková dĺžka spojení medzi týmito neurónmi sa dokonca zdvojnásobí. A aj keď vyzerá výsledok štúdie na prvý pohľad hrozivo, pravda je taká, že molekulárna analýza neodhalila žiadne nezdravé abnormality v bunkách.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Netreba však zabúdať, že súčasná medicína nepovažuje žiarenie mobilných telefónov a smartfónov za nebezpečné pre ľudské zdravie. Zatiaľ čo s 5G, ktoré sa už rozširuje aj na Slovensku nie je žiaden problém, príchod modernejších technológii niekedy v roku 2030 môže byť o niečo komplikovanejší. Ak však nebude mať preukázateľne negatívny vplyv na naše zdravie, jej nástup je prakticky istý.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.