Ešte v januári sme písali článok o tom, že operačný systém Android 13 je totálny prepadák. V tom čase sa najnovšia aktualizácia nachádzala len na cca 5,2 % zariadeniach, čo bolo v porovnaní s iOS 16, ktorý bol nainštalovaný na 75,36 % zariadeniach neporovnateľne horší výsledok. Ako upozorňuje portál 9to5mac, situácia sa síce od tejto doby zlepšila, no stále to nie je žiadne „terno“.

Aby sme to upresnili, operačný systém Android 13 od spoločnosti Google sa podľa dostupných štatistík rozšíril viac ako dvojnásobne, pričom dnes ho nájdeme nainštalovaný na viac ako 12 % zariadeniach. Stále sa však nedoťahuje na Android 11 (2020), ktorý má 23,5 % zastúpenie na trhu či systémy Android 12 a 12L (2021 / 2022), ktoré dosahujú dokopy 16,5 % podieľ.

Tieto dáta sme porovnali aj so zastúpením operačného systému iOS 16, o ktorom nám bližšie podrobnosti prezradil portál Telemetrycheck. Tomu sa darí pravidelne získavať podrobné dáta vďaka súpravám SDK, ktoré sa nachádzajú v rôznych aplikáciách.

iOS 16 sa blíži k 90 %

iOS 16
Zdroj: SvetApple

V súčasnosti je iOS 16 nainštalovaný na cca 86,5 % zariadeniach, čo je pre spoločnosť Apple fantastický úspech. Netreba totiž zabúdať, že na trhu je aj množstvo zariadení, ako napríklad iPhone 7 alebo iPhone 6S, na ktoré už iOS 16 nie je možné nainštalovať a preto sa spoliehajú na generačne starší iOS 15 (ktorý je ale pravidelne aktualizovaný).

V súčasnosti má iOS 15 až 13 % podiel na trhu a ešte starší iOS 14 iba 0,2 % podiel na trhu. Všetky ostatné systémy využíva podľa údajov Telemetrycheck zhruba 0,3 % iOS zariadení po celom svete.

Prečo má Android 13 tak slabé zastúpenie v porovnaní s iOS 16?

Google Android zlodejina
Zdroj: Unsplash / Triyansh Gill / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Pokiaľ sa pozriete na jednotlivé dáta, môže sa vám zdať, že zastúpenie na trhu zariadení s operačným systémom Android 13 je viac ako žalostné. Platí to najmä vtedy, keď si čísla porovnáte s operačným systémom iOS 16 ale aj iOS 15 od Apple.

Tieto zásadné rozdiely však majú svoje logické dôvody a tým hlavným je široké pole zariadení, ktoré podporujú operačný systém Android. Nie sú to totiž iba smartfóny a tablety, ale aj úplne iné produkty, ako napríklad digitálne tabule.

A keďže ich výrobcovia vydávajú veľké aktualizácie podstatne pomalšie, ako spoločnosť Apple, čísla sú na prvý pohľad mizerné. Celkový prechod na novšiu verziu Androidu skrátka trvá dlhšie, pretože sa oň starajú stovky, či možno tisícky výrobcov po celom svete.

Prečítajte si tiež  Toto je deň, kedy Apple vydá iOS 16 pre všetkých používateľov aj na Slovensku

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

iOS má pod palcom jedna veľká firma, ktorá musí systém prispôsobiť len pre niekoľko svojich vlastných produktov.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -