iOS a Android medzi sebou odjakživa súperia o to, kto ponúkne používateľom lepšiu a výkonnejšiu platformu. A zatiaľ čo iPhone sa spolieha na vlastné procesory zo série „A“, ktoré má v réžii spoločnosť Apple, smartfóny s Androidom používajú rôzne čipy od rôznych výrobcov. Najlepším je ale v tomto odvetví jednoznačne Qualcomm.

Táto americká spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1985 v San Diegu v súčasnosti ponúka čip Snapdragon 8 Gen 2, ktorý bol predstavený v druhej polovici minulého roka. A hoci v CPU testoch na nový iPhone 14 Pro s čipom A16 Bionic nestačí, v oblasti GPU ho už stihol pomerne výrazne prekonať.

V roku 2023 však príde na trh ďalší procesor, ktorý ponesie označenie Snapdragon 8 Gen 3. Už dávnejšie úniky naznačili, že tento čip bude predstavený o čosi skôr, aby sa ho výrobcom podarilo implementovať do svojich zariadení ešte pred Vianocami 2023.

Známy leaker Kuba Wojciechowský sa najnovšie svojom Twitter účte pochválil, že sa dostal ku informáciám, ktoré sú prinajmenšom zaujímavé a týkajú sa výkonu pripravovaného čipu pre Android smartfóny.

Samotný procesor by mal niesť označenie SM8650 a interne ho označujú kódmi „Lanai“ a „Pineapple“.

Snapdragon 8 Gen 3 dostane nové usporiadanie jadier

Oveľa zaujímavejšie ale je, že Qualcomm na tomto čipe zmení architektúru. V prípade procesora Snapdragon 8 Gen 2 v súčasnosti používa jedno veľké jadro, ktoré dopĺňajú tri stredné jadrá a štyri menšie jadrá.

Týmto spôsobom dokáže poskytnúť nielen optimálny výkon, ale aj ideálnu energetickú účinnosť, vďaka čomu vydrží smartfón oveľa dlhšie na jedno nabitie.

Prečítajte si tiež  GPT-4: Nová umelá inteligencia je neuveriteľne sofistikovaná. Vyskúšať sa dá aj zadarmo

Nástupca Snapdragon 8 Gen 3 by sa ale mohol značne líšiť. Únik naznačuje, že základ bude tvoriť jedno veľké jadro označené ako Gold+ Xn. To doplnia tri menšie jadrá Gold A7xx, nasledovať budú dve jadrá Titanium A7xx a ešte dve jadrá Silver A5xx.

Výkonná grafika a 3 nm výrobný proces

Procesor sa dočká aj výkonnejšej grafiky, ktorá už dnes prekonáva iPhone . Jeho súčasťou by mal byť grafický čip Adreno 750, ktorý bude schopný dosiahnuť frekvenciu až 770 MHz.

Podľa zahraničných únikov nebude tento čip podporovať 32-bitové aplikácie ale len tie, ktoré boli postavené na 64-bitovej architektúre. Oproti predchodcovi pôjde o zásadný rozdiel.

Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 by sa mal vyrábať buď 4 nm alebo 3 nm výrobným procesom, pričom zmena usporiadania jadier by mala pomôcť docieliť vyšší výkon a lepšiu efektivitu.

Vo výsledku by sa teda mohlo stať, že Android dostane výkonnejší procesor ako Apple.

Ani Apple nespí na vavrínoch 

iPhone 15 Pro v červenej farbe
Zdroj: Appleinsider

Netreba zabúdať na to, že tak ako Qualcomm, aj spoločnosť Apple intenzívne pracuje na svojom novom mobilnom procesore, ktorý ponesie označenie A17 Bionic.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Výkon tohto čipu, ktorý by sa taktiež mohol produkovať 3 nm výrobným procesom, nedávno unikol na internet, pričom sa mu venovala redakcia magazínu Tomsguide.

Výsledky v testoch Geekbench 5 a Geekbench 6 sú v porovnaní s čipmi A16 Bionic a Snapdragon 8 Gen 2 pomerne výrazné. Pokiaľ si teda v Cupertine udržia dostatočný náskok, konkurencie zo strany spoločnosti Qualcomm sa určite nemusia báť.

Prečítajte si tiež  Hru nerozoznáš od reality. Unreal Engine 5.2 prináša neuveriteľnú grafiku

Každopádne, nechajme sa prekvapiť, ako to celé dopadne. Do komentára nám napíš, či si myslíš, že Android môže mať výkonnejšie smartfóny ako Apple. Sme zvedaví na všetky tvoje postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.