Dosiahol konečne Android svoj vytúžený úspech? Vyzerá to tak, že áno. Portál Phonearena zistil, že iPhone 14 Pro Max ktorý kúpite za najlepšiu cenu na Slovensku tu (od 1 329 €) s 4 nm procesorom A16 Bionic má na trhu rivala, ktorý ho dokáže v jednej výkonnostnej disciplíne prekonať.

Je už akýmsi tichým pravidlom, že spoločnosť Apple dominuje „v pretekoch“ mobilných procesorov. Keď technologický gigant z Cupertina predstaví novú generáciu svojho čipu, zvyčajne prekonáva len tú starú, nakoľko konkurencia je príliš pozadu. Spoločnosť Qualcomm sa ale rozhodla, že tento zvyk zmení.

Jej procesor Snapdragon 8 Gen 2 je vyrobený tak, aby prekonal aj technológiu od Apple. A hoci sa mu to v hrubom teste výkonu zatiaľ nepodarilo, pokiaľ sa spriahne so zariadením Vivo X90 Pro Plus, výsledky v oblasti grafiky sú prekvapivé.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 porazil v grafickom teste čip A16 Bionic od Apple

Vivo X90 Pro Plus vs iPhone 14 Pro Max geekbench
Zdroj: PhoneArena

Portál Phonearena použil na test grafického výkonu známy benchmark 3D Mark Wildlife, ktorý je preslávený svojimi extrémnymi záťažovými testami. Tým najdôležitejším je, že dokáže bežať až 20 minút v jednom kuse, čo prináša výsledky z reálneho používania.

Mnohé iné benchmark testy prinášajú výsledky už po pár minútach, čo znamená, že zachytia len počiatočný nápor výkonu. Nezohľadnia už ale rovnako dôležitý tepelný throttling, ku ktorému dochádza po krátkej chvíli na väčšine smartfónoch.

3D Mark Wildlife sa teda týmto nedostatkom vyhýba, a podľa autorov ponúka komplexný a realistický obraz výkonu GPU v priebehu času. No a aké sú výsledky? Nič extra pre majiteľov iPhonov…

Ukázalo sa totiž, že Vivo X90 Pro Plus dosahuje celkové skóre v teste až na úrovni 3 210 bodov, zatiaľ čo najnovší iPhone 14 Pro Max sa zastavil na 2 726 bodoch. Znamená to teda, že zariadenie s Androidom poskytuje až o 16 % väčší výkon, než zariadenie s iOS.

Prehrievanie odhalilo slabiny oboch zariadení 

Vivo X90 Pro Plus vs iPhone 14 Pro Max geekbench
Vivo X90 Pro Plus vs iPhone 14 Pro Max geekbench

Ako už bolo naznačené vyššie, v tomto teste nie je dôležitý iba hrubý výkon ale aj to, ako si zariadenia dokážu poradiť s nepopulárnym prehrievaním.

A zatiaľ čo sa teplota iPhonu 14 Pro Max začína dramaticky zvyšovať už v druhej minúte testu, Vivo X90 Pro Plus sa drží až do zhruba ôsmej minúty testu.

Vo výsledkoch to teda znamená, že po 20 minútach testovania dosiahol iPhone 14 Pro Max len 2 309 bodov, zatiaľ čo jeho konkurent Vivo X90 Pro Plus s Androidom mal na konte až 3 251 bodov. To predstavuje fatálny rozdiel v neprospech Apple až na úrovni 41 %.

Prečítajte si tiež  Apple pomaly ale isto hlási prechod na vlastné modemové čipy v iPhonoch

Smartfón Vivo X90 Pro Plus bol až extrémne horúci a stratil veľa energie

Je zaujímavé, že hoci sa oba smartfóny výrazne zahrievali a vplývalo to aj na ich výkon, čo sa negatívne podpísalo na výsledkoch pre iPhone 14 Pro Max, Android smartfón Vivo X90 Pro Plus bol na konci testu taký horúci, že sa podľa slov hodnotiteľov ani nedal držať v ruke.

Dokonca musel byť prenesený do chladnejšej miestnosti a bol označený za ten najhorúcejší telefón, akého sa kedy autori testu dotkli.

Aby toho nebolo málo, Vivo X90 Pro Plus s čipom Snapdragon 8 Gen 2 zaznamenal aj oveľa väčší úbytok energie. V priebehu 20 minútového testu mu z akumulátora zmizlo až 15 % baterky, pričom pri iPhone 14 Pro Max predstavoval úbytok len 8 %.

Hoci je teda Vivo o viac ako 40 % výkonnejšie, rovnako sa aj dvakrát rýchlejšie vybíja a pravdepodobne aj prehrieva. Apple je teda po stránke použiteľnosti víťazom, aj keď v samotnom teste prehralo.

V oblasti CPU nemal Snapdragon 8 Gen 2 proti A16 Bionic šancu

Snapdragon 8 Gen 2 a čip A16 Bionic od Apple
Zdroj: Qualcomm / Unsplash / Mediamodifier / Apple (úprava redakcie)

Aby sme boli féroví, ak sa pozrieme na CPU výkon procesora Snapdragon 8 Gen 2 a čipu A16 Bionic, výsledky hrajú jednoznačne v prospech technologického giganta z Cupertina. Server Phonearena sa totiž postaral aj o takýto test a jeho výsledky hovoria za všetko.

Zatiaľ čo iPhone 14 Pro Max dosiahol v single-core teste 1880 bodov, Vivo X90 Pro Plus malo na konte „iba“ 1486 bodov. Netvrdíme, že je to zlý výsledok, no na vlajkovú loď od Apple to skrátka nestačí.

Na druhej strane, v rámci multi-core testu sa zariadenia takmer vyrovnali. Zatiaľ čo iPhone 14 Pro Max dosiahol 5396 bodov, Vivo X90 Pro Plus malo až 5122 bodov. V tomto smere je teda cítiť, že spoločnosť Qualcomm urobila v roku 2022 kus tvrdej práce. Uvidíme, čoho sa dočkáme v nasledujúcom období.

Vivo X90 Pro Plus vs iPhone 14 Pro Max geekbench
Zdroj: PhoneArena

Ak by ste to chceli vidieť aj v percentuálnom vyjadrení, zhrnuli sme to nasledovne:

  • iPhone 14 Pro Max (A16) má o 26,5 % vyšší výkon v single-core teste
  • iPhone 14 Pro Max (A16) má o 4,8 % vyšší výkon v multi-core teste

Tak čo, ktorý telefón by ste si z tejto dvojice vybrali vy?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -