Spoločnosť Apple sa snaží vystupovať čo možno najviac ekologicky, s čím súvisí aj recyklácia starých elektronických zariadení, ktoré sa jej kopia na skladoch. Poväčšine pochádzajú priamo od zákazníkov, ktorí ich nechávajú na predajni v rámci rôznych výmenných programov. Pred pár rokmi Apple požiadal externého dodávateľa, spoločnosť GEEP, aby sa o túto recykláciu postaral. Nedopadlo to však úplne podľa predstáv.

Ako informuje 9to5mac na základe správy agentúry Bloomberg, takmer 100 000 mobilných zariadení, ktoré Apple určil na likvidáciu sa namiesto nej z ničoho nič ocitlo v Číne, kde boli predané na trhu s použitými zariadeniami. Spomenuté iPhony, ktoré boli zrejme mierne poškodené mali stále plno funkčných komponentov, vďaka ktorým ich bolo možné používať alebo opraviť.

No a presne toto mala využiť spoločnosť GEEP, ktorá mala zmluvu s Apple na skartáciu viac ako štvrť milióna zariadení ročne.

Už počas prvých dvoch rokov spolupráce Apple poslal spoločnosti GEEP cez 530 000 iPhonov, 25 000 iPadov a 19 000 inteligentných hodiniek Apple Watch. Neskorší audit, ale odhalil, že minimálne 99 975 z týchto iPhonov, ktoré boli pôvodne vyradené a mali byť zošrotované sa nelegálnym spôsobom ocitlo na čínskom trhu s použitými smartfónmi.

Žaloba sa tiahne od roku 2020

Samotný spor pri tom nie je úplnou novinkou a po prvýkrát sa objavil už v roku 2020. Spoločnosť Apple v rámci neho podnikla právne kroky proti spoločnosti GEEP za porušenie zmluvy.

Zdá sa však, že táto žaloba uviazla na mŕtvom bode, pričom sa naznačuje, že bude zamietnutá do januára budúceho roka, ak spoločnosť Apple do tej doby nepodnikne ďalšie kroky.

Žalobu však podala aj samotná spoločnosť GEEP a to konkrétne proti trom bývalým zamestnancom, ktorí mali stáť za celým týmto podvodom. Vypršať by mala v auguste 2024.

Ničí Apple použité zariadenia, aby si ľudia kupovali nové? 

iPhone 7
Zdroj: Unsplash / 绵 绵

Hoci to možno doteraz vyzeralo tak, že spoločnosť Apple je v tejto situácii obeťou, v skutočnosti celá žaloba otvorila zaujímavé otázky, ktoré sa týkajú jej prístupu k celému „trade in“ biznisu.

Dôsledky týchto právnych sporov totiž naznačujú, že Apple ničil zariadenia, ktoré mohli ešte fungovať s pravdepodobným cieľom znížiť dostupnosť použitých výrobkov, aby sa zvýšil dopyt po tých nových.

Toto odhalenie je pre spoločnosť Apple obzvlášť problematické vzhľadom na jej záväzok z toho istého roku dosiahnuť do roku 2030 100 % uhlíkovú neutralitu počas celého životného cyklu svojich výrobkov. Spoločnosť Apple tiež uviedla, že „opätovné použitie je našou prvou voľbou„, čo je postoj, ktorý sa vzhľadom na prijaté opatrenia zdá byť protichodný.

Prečítajte si tiež  Spotify prichádza s dôležitým vylepšením: Chystá ho aj Apple pre Apple Music

Spoločnosť Apple sa odmietla vyjadriť ku konkrétnym okolnostiam prípadu, ale spomenula, že jej prístup k recyklácii elektroniky sa od podania žaloby výrazne zmenil. Zdôraznila pokrok vo svojej recyklačnej technológii vrátane zavedenia Daisy, vylepšeného robota na recykláciu iPhonov, čo naznačuje posun k lepším environmentálnym postupom. Uvidíme, aké to bude mať celé dohru. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -