Technologická spoločnosť urobila minulý rok pomerne razantný krok. Všetky iPhony prišili o nabíjací adaptér spolu so slúchadlami EarPods, ktoré sa bežne dodávali v ich baleniach. Dôvodom je ekológia a šetrenie životného prostredia.

Apple v oficiálnom vyhlásení tvrdí, že je to jeden z potrebných krokov, aby sa v roku 2030 mohlo stať uhlíkovo neutrálnym. Zníženie počtu adaptérov neznamená len zníženie množstva celkového elektronického odpadu ale takisto aj zníženie emisií pri preprave. Nové krabice sú výrazne menšie a tak sa ich napríklad do lietadla alebo na nákladnú loď zmestí omnoho viac.

- Reklama -

Napriek tomu, že je iniciatíva dobrá, Apple čelí problémom. Brazilské São Paulo mu chce udeliť pokutu vo výške 2 miliónov amerických dolárov za porušenie zákona o spotrebiteľskom práve. To sa venuje práve prítomnosti nabíjacieho adaptéra v balení iPhonu, ktorý tu absentuje.

Vzniknutá situácia navyše nie je vôbec prekvapivá, nakoľko brazilská strana informovala Apple o možnom porušení zákona o ochrane spotrebiteľa ešte v decembri 2020. Prípad medzičasom utíchol, no postupne sa znova ukázal a teraz sa už hovorí aj o mastnej pokute.

Apple na výzvy vládnych orgánov reagovalo klasickým vyhlásením, v ktorom tvrdí, že väčšina zákazníkov už náhradné adaptéry pre iPhone vlastní a tak je poskytovanie ďalších z ekologického hľadiska zbytočné. To však úradom nestačilo…

Firma sa má samozrejme šancu odvolať, čo s vysokou pravdepodobnosťou urobí. Hoci 2 milióny dolárov pre takého giganta, akým je Apple, veľa neznamená, vo všeobecnosti je to zbytočná strata, ktorú platiť nechce. Uvidíme, ako to napokon dopadne.

Stanovisko našej redakcie

Z nášho pohľadu je konanie brazílskej strany správne, hoci chápeme aj iniciatívu spoločnosti Apple. Na jednej strane je dôležité šetrenie životného prostredia a aj keď sa nám to za daných okolností nemusí páčiť, iPhone bez adaptéra tomu určite pomôže.

Na strane druhej, ak má niekto v zákone napísane, že elektronické zariadenia musia mať v balení nabíjačku, tam by tam mala byť a vyjadrenie spoločnosti Apple (ku situácii z decembra) považujeme za úsmevné. Spomeňte si napríklad na Francúzsko, kde majú zákazníci k dispozícii slúchadlá EarPods, nakoľko to tamojšie zákony prikazujú.

Napíšte nám do komentára, čo si o tom myslíte vy. Ktorá strana z vášho pohľadu koná správne, a ktorá nesprávne? Budeme radi za všetky vaše názory!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.