Pokiaľ ste si chceli nainštalovať vývojársku beta verziu operačného systému iOS 16, máme pre vás zlú správu. Ako píše portál Macrumors, v posledných týždňoch sa podarilo vypnúť dve obrovské stránky, ktoré poskytovali odkazy na ich stiahnutie. To iste platí aj pre operačné systémy iPadOS 16, macOS 13 Ventura či tvOS 16.

Aby sme boli presnejší, konkrétne sa podarilo zrušiť stránky BetaProfiles.com a IPSW.dev, ktorých domény už nefungujú. Populárne boli aj medzi Slovákmi, ktorí si pomocou nich vedeli vyskúšať operačné systémy skôr, ako ich Apple sprístupnilo v rámci verejného testovania.

Ako píše portál BetaProfiles.com vo svojom oficiálnom tweete, svoje služby musel vypnúť z dôvodu, aby sa vyhol právnemu sporu so spoločnosťou Apple. V súčasnosti však nie je jasné, či sa technologický gigant prevádzkovateľom webov vyhrážal žalobou, alebo boli oba weby zrušené z preventívnych dôvodov. Pravdepodobnejšia je však prvá možnosť.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Macrumors oslovil ľudí, ktorí stáli za webovými stránkami a takisto spoločnosť Apple so žiadosťou o komentár, no žiadna strana neposkytla bližšie informácie.

Existuje alternatíva, ktorá pochádza priamo od Apple 

ios 16 iPhone 13
Unsplash / Jeremy Bezanger (úprava redakcie)

Za zmienku stojí, že zatiaľ čo web IPSW.dev poskytoval prístup k ISPW vývojárskym beta verziám operačných systémov prostredníctvom odkazov na stiahnutie (cez servery Apple, WeTransfer alebo torrenty), portál BetaProfiles.com ich mal k dispozícii priamo na webe.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Samotné vývojárske beta verzie iOS 16 a ďalších softvérov sú určené len pre členov vývojárskeho programu spoločnosti Apple a zdá sa, že spoločnosť Apple bojuje proti webovým stránkam ako BetaProfiles.com a IPSW.dev.

Uvidíme, či v priebehu času vznikne alternatíva. Nateraz však môžete využiť možnosť inštalácie verejnej beta verzie iOS 16 a ďalších operačných systémov, ktorá je k dispozícii niekoľko mesiacov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -