Spoločnosť Apple sa dlhé roky hrdí tým, ako si dáva záležať na súkromí svojich používateľov. iPhone, iPad či Mac sú preto považované za veľmi bezpečné platformy. Aj napriek tomu však o nich nemôžeme hovoriť, ako o stopercentných.

Ako spomína portál 9to5mac, Španielsko potvrdilo nebezpečný kybernetický útok, ktorý sa odohral na premiéra Pedra Sáncheza a ministerku obrany Margaritu Roblesovú.

V oboch prípadoch bol spywarom Pegasus od spoločnosti NSO infikovaný iPhone. V uplynulých mesiacoch už o niekoľký prípad tohto druhu ohrozenia. A aj keď sa Apple snaží chybné zabezpečenie opraviť, zdá sa, že s tým má čoraz väčší problém.

Čo je to Pegasus?

Spoločnosť NSO Group vyrába špionážny softvér s názvom Pegasus, ktorý sa predáva vládnym agentúram a orgánom činným v trestnom konaní. Spoločnosť nakupuje tzv. zero-day zraniteľnosti (zraniteľnosti, ktoré spoločnosť Apple nepozná) od hackerov a jej softvér dokáže vytvárať exploity bez kliknutia – pri ktorých cieľ nevyžaduje žiadnu interakciu používateľa.

Najmä jednoduché prijatie konkrétnej správy iMessage – bez jej otvorenia alebo akejkoľvek interakcie s ňou – môže umožniť kompromitáciu iPhonu, pričom väčšina osobných údajov bude odhalená.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Spoločnosť Apple opravuje zraniteľnosti, keď sa objavia, zatiaľ čo NSO nakupuje podrobnosti o nových zraniteľnostiach. Cupertinská spoločnosť teraz aktívne vyhľadáva napadnuté zariadenia a obetiam posiela upozorňujúcu správu. Presne tak to urobilo napríklad v tomto prípade.

Apple už žalovalo NSO 

Fortnite Apple srkyté významyTechnologický gigant z Cupertina nedávno zažaloval spoločnosť NSO, nakoľko je podľa neho nezákonné aby vyvíjala a predávala softvér, ktorý môže byť zneužitý za účelom narušenia bezpečnosti a súkromia používateľov, ktorí vlastnia zariadenia s operačným systémom iOS a Android.

Agentúra Reuters navyše dodáva, že cieľom špionážneho softvéru Pegasus bolo najmenej deväť pracovníkov amerického ministerstva zahraničných veci, čo mohlo ohroziť rôzne tajné operácie alebo odhaliť informácie, ktoré mali byť za normálnych okolností pred verejnosťou alebo inými vládami sveta starostlivo utajené.

Spoločnosť NSO na základe týchto skutočností čelí mnohým problémom vrátane možného súdneho sporu so spoločnosťou Apple. V USA bola prakticky okamžite zaradená na čiernu listinu!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -