Spoločnosť Apple robí „revolučné“ kroky o niečo pomalšie ako konkurencia. Dôvody sú pochopiteľné. Nechce urobiť chybu, ktorá by jej narobila problémy pri výrobe alebo pri predaji produktov. Všetko si teda overuje, testuje, čo pochopiteľne chvíľu trvá. Veľa sa diskutuje o novom iPhone bez notchu. Vyriešiť by to mohla kamera, ktorá by bola skrytá pod displejom.

Apple môže skryť prednú kameru a senzory pod displej.

Technológie sa posúvajú každým rokom raketovým tempom vpred. Kým sme pred niekoľkými rokmi neverili, že niekedy bude možné vyrábať ohybné smartfóny, dnes ich máme na trhu niekoľko a ďalšie sú vo vývoji. Aj to je dôkaz toho, že v roku 2020 nie je vôbec nič nemožné. Apple tento rok pre svojich fanúšikov chystá iPhone 12. Práve o ňom sa vášnivo diskutovalo v spojitosti s tým, že už nebude obsahovať notch, v ktorom sú skryté senzory pre Face ID.

Ako však ukazujú posledné indície, Apple bude schopné s takouto zásadnou zmenou prísť na trh až niekedy v roku 2021. Veľa sa dokonca hovorilo o tom, že sa Face ID úplne zbavíme. Technológiu by mohlo nahradiť Touch ID, zabudované priamo v displeji. Nakoľko je ale skenovanie tváre medzi používateľmi veľmi populárne, je pravdepodobné, že ak Apple príde so snímačom otlačkov prstov, tak to bude len druhá autentifikačná funkcia (nie jediná).

Ako však Apple navrhne to, aby mohol mať iPhone s displejom na celej prednej strane FaceTime kameru, či iné senzory? Odpoveď priniesla spoločnosť Samsung a bolo to dokonca ešte minulý rok. Práve táto firma dokáže vyrobiť displeje, koré budú pod sebou skrývať napríklad šošovku fotoaparátu alebo čokoľvek iné. Ako je to možné?

iPhone 12 Pro
Apple môže skryť prednú kameru a senzory pod displej.

Zaujímavá technológia, s ktorou Apple môže pracovať

Princíp tejto technológie funguje na základe akejsi „perforácii“ displeja. Inými slovami sa v mieste, kde sa má nachádzať kamera, objavia miniatúrne dierky, cez ktoré bude môcť prechádzať svetlo. Tým pádom budete môcť pomocou zariadenia fotiť (alebo ho napríklad odomykať) bez toho, aby bolo vidieť, akýkoľvek vplyv na kvalite fotiek.

Znie to ako sci-fi, ale skutočne už dnes takéto riešenie existuje. Veľkým bonusom je hlavne to, že nás tu nerušia žiadne výrezy ani nič podobné. Miesto, kde je kamera je síce vidieť (kvôli spomínanej perforácii), nakoľko ho ale priamo prekrýva displej, má len veľmi malý vplyv na to, aby nás pri používaní zariadenia rušilo (dané miesto môže byť napríklad o trochu tmavšie, ako zvyšok zobrazovacej jednotky).

Prečítajte si tiež  Tíndedžeri milujú iPhone a Apple Watch. Android im príliš nevonia
Apple môže skryť prednú kameru a senzory pod displej.
Apple môže skryť prednú kameru a senzory pod displej.

Pokiaľ vás táto technológia zaujala, predčasne sa netešte. Apple ju bude môcť použiť najskôr niekedy v roku 2021 či dokonca 2022. Ak sa to ale podarí, bol by to obrovský krok vpred, ktorý by určite ocenili milióny používateľom po celom svete kúpou takéhoto zariadenia. Čo si myslíte vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.