Presne podľa očakávaní. Spoločnosť Apple práve predstavila iPadOS 15 na WWDC 2021, ktorý je plný šikovných noviniek. Ak vlastníte iPad, túto aktualizáciu nemôžete prehliadnuť, nakoľko zásadne rozširuje možnosti využitia tabletu.

Apple sa zameralo v prvom rade na stabilitu, rýchlosť, energetickú úspornosť ale aj množstvo ďalších vylepšení, vďaka ktorým sa platforma opäť priblížila ku operačnému systému macOS.

Spomeňme napríklad vylepšené widgety, prepracovaný multitasking, aplikáciu poznámky, prekladač a taktiež všetky novinky, ktoré sme spomenuli v iOS 15.

Widgety

Spoločnosť Apple sa pri iPadOS 15 inšpirovala operačným systémom iOS 14. Na domovskú plochu pribudli widgety, ktoré si môžete upravovať podľa veľkosti a umiestnenia. Dôležitou inováciou je aj App Gallery, ktorá funguje podobne ako na iPhone.

Multitasking

Vývojári si uvedomili, že iPad je mimoriadne univerzálne zariadenie a preto doň implementovali sofistikovanejší multitasking. Do iPadOS 15 pribudne tlačidlo, ktoré vám poskytne možnosť spustenia Split View priamo z domovskej obrazovky. Taktiež je v rámci Split View možné nastaviť triete okno (doposiaľ to boli iba dve) nad zobrazeným obsahom.

Aby toho nebolo málo, do systému pribudol aj nový priestor pre otvorené apky, vďaka čomu sa v nich budete oveľa rýchlejšie a jednoduchšie pohybovať. Spomenúť musíme aj klávesové skratky!

Poznámky

Do aplikácie Notes po novom pribudli komentáre ku zdieľaným poznámkam. Taktiež sme získali funkciu Quick Note a teda možnosť vytvorenia krátkej poznámky kdekoľvek v systéme iPadOS 15 (vytiahnutím z pravého dolného rohu s Apple Pencil). Tá sleduje aj jednotlivé apky a prispôsobuje im svoje chovanie.

Priamo v apke Notes sa potom objaví nové miesto, v ktorom sa budú nachádzať všetky vaše Quick Notes. Okrem iPadOS nájdete túto novinku aj v macOS 12 Monterey.

Translate

Aplikácia Translate zamieri aj do iPadu a dokonca zvládne prekladať hovorenú konverzáciu. Super funkciou bude aj takzvaný Systemwide, kedy označíte akýkoľvek zahraničný text a zariadenie vám dá možnosť prekladu (aj pre iOS 15 a macOS 12 Monterey). Žiaľ, toto vylepšenie pravdepodobne nebude možné využívať v slovenskom jazyku.

Firma v najnovšom iPadOS 15 neupravila len používateľské rozhranie, jednotlivé aplikácie a podobné detaily. Zamerala sa aj na súkromie, ktorému v poslednej dobe venuje množstvo času a úsilia.

Článok budeme aktualizovať 

 

Prečítajte si tiež  5 zaujímavých aplikácií pre iOS, ktoré sú dnes zdarma
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.