Spoločnosť Apple dokázala v roku 2020 veľkú vec. Po prvýkrát predstavila mobilné zariadenie, ktoré obsahovalo aj takzvaný LiDAR skener. Najskôr išlo o iPad Pro a neskôr ho doplnili aj drahšie verzie iPhonu 12 s označením Pro a Pro Max.

LiDAR je presne tá malá čierna bodka, ktorá sa nachádza v zadnom kamerovom module iPhonu a iPadu. Hoci si niektorí používatelia myslia, že ide o špeciálny objektív, nie je to pravda. Vo vnútri sa nachádza snímač, ktorý rozosiela laserové lúče smerom do priestoru. Akonáhle narazia na predmet, alebo napríklad na stenu, odrazia sa a vrátia sa naspäť smerom do snímača. Ten na základe času dokáže presne vypočítať, ako ďaleko sa zariadenie nachádza od predmetu. Výsledky sú mimoriadne presné.

Možno o tom ani neviete, no práve LiDAR sa vrámci iPhonu dokáže postarať o skrášlenie záberov počas fotenia. Pretože vie celkom presne odhadnúť, ako ďaleko sa nachádza predmet alebo osoba pred objektívom, fotoaparát dokáže efektívnejšie zaostrovať. To však nie je všetko. Apple využíva LiDAR aj na nočné zábery, kedy má zariadenie nedostatok svetla. Aj vďaka tomu je možné vytvárať portréty v šere alebo tme.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

V tomto bode treba spomenúť, že aj keď má konkurencia taktiež podobné ToF senzory, zďaleka nie sú rovnako sofistikované. Apple teda drží obrovskú výhodu, ktorú však pravdepodobne premárni. LiDAR sa zrejme dostane aj do lacnejších Androidov. Ako je to možné?

Nový lacnejší LiDAR bude aj v lacných Androidoch. Fungovať má rovnako

LiDARVýskumníci zo Stanfordskej univerzity najnovšie vyvinuli systém, ktorý umožní podstatne lacnejšiu výrobu LiDARu. Tá je dnes pochopiteľne drahá a aj preto sa nič podobné neobjavuje v lacných Androidoch. Akonáhle však cena klesne, výrobcovia sa po tejto technológii určite radi vrhnú.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

No a práve týmto spôsobom zmizne výhoda spoločnosti Apple, ktorú žiaľ táto firma nijakým spôsobom nevyužíva. Áno, LiDAR síce pomáha pri fotení, avšak dá sa využiť aj na veľa iných spôsobov, napríklad na skenovanie 3D predmetov.

Všetky tieto možnosti však prinášajú vývojári tretích strán a nie práve Apple. To je z nášho pohľadu škoda. Senzor je to teda pekný, no väčšina (aj profesionálnych) používateľov si jeho prítomnosť absolútne neuvedomuje.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here