Joanna Stern z denníka Wall Street Journal (prostredníctvom Macrumors) zverejnila nový dokumentárny film o vývoji iPhonu počas 15. výročia od uvedenia zariadenia na trh, ktoré sa konalo 29. júna 2007.

Dokument obsahuje rozhovor s marketingovým riaditeľom spoločnosti Apple Gregom Joswiakom, spolutvorcom iPhonu Tonym Fadellom a mnohými koncovými používateľmi zariadenia.

V jednej časti rozhovoru sa spomína, že smartfóny so systémom Android získali väčšie displeje o niekoľko rokov skôr ako iPhone (ten sa až do roku 2012 dodával s 3,5″ obrazovkou).

Keď sa Joswiak pýtal, aký veľký vplyv mali v tom čase Samsung a ďalší výrobcovia smartfónov s Androidom na Apple, priznal, že cítil hnev, pretože kopírovali technológiu, ktorú navrhla spoločnosť Apple. „Boli otravní,“ povedal Joswiak. „A boli nepríjemní, pretože, ako viete, okopírovali našu technológiu. Vzali inovácie, ktoré sme vytvorili, vytvorili ich slabú kópiu a potom okolo nej dali väčšiu obrazovku. Takže áno, neboli sme príliš spokojní.“

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Spoločnosť Samsung uviedla na trh Galaxy S4 s 5-palcovým displejom začiatkom roka 2013, teda v čase, keď mal iPhone 5 4-palcový displej. Spoločnosť Apple nakoniec v roku 2014 vydala svoje prvé väčšie smartfóny – iPhone 6 s 4,7-palcovým displejom a iPhone 6 Plus s 5,5-palcovým displejom, pričom tieto zariadenia sa stretli s veľkým dopytom a stali sa jednými z najpredávanejších modelov vôbec.

Apple vysúdilo od Samsungu miliardu 

Spoločnosť Apple v roku 2011 zažalovala spoločnosť Samsung za porušenie patentov, pričom tvrdila, že Samsung skopíroval dizajn iPhonu pomocou svojho vlastného radu smartfónov Galaxy.

Spoločnosť Apple pôvodne získala odškodné vo výške 1 miliardy amerických dolárov, ale v následne obnovenom súdnom konaní bola táto suma znížená. V roku 2018 sa spoločnosť Apple nakoniec so spoločnosťou Samsung dohodla a zopakovala nasledujúce vyhlásenie:

„Hlboko veríme v hodnotu dizajnu a naše tímy neúnavne pracujú na vytváraní inovatívnych produktov, ktoré potešia našich zákazníkov. V tomto prípade vždy išlo o viac než len o peniaze. Spoločnosť Apple započala revolúciu v oblasti smartfónov pomocou iPhonu a je fakt, že Samsung bezostyšne okopíroval náš dizajn. Je dôležité, aby sme naďalej chránili tvrdú prácu a inovácie mnohých ľudí v spoločnosti Apple.“

„Sme vďační porote za jej služby a teší nás, že súhlasí s tým, že Samsung by mal za kopírovanie našich výrobkov zaplatiť.“

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Celý dokument si môžete pozrieť na webovej stránke denníka The Wall Street Journal. Poskytuje zaujímavý pohľad na iPhone v priebehu uplynulých rokov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -